מה יש למשרד התקשורת להסתיר?

אחד המוטיבים המרכזיים של התפישה שלו הוא "קרקע שנכבשה לא תשוחרר"

אמיר טייג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

אחד המוטיבים המרכזיים שמאפיינים את התפישה הרגולטורית של משרד התקשורת לאורך השנים הוא "קרקע שנכבשה לא תשוחרר". המשרד, שפועל מתוך חרדה מוצדקת לרמת התחרות בשוק התקשורת הישראלי, מאמין כי רק השגה של סמכויות פיקוח נוספות יאפשרו לו להשיג מטרה זו.

המציאות מספקת דוגמה הפוכה: דווקא בשוק הסלולר, בו למשרד לא היו סמכויות פיקוח נרחבות, הוא הצליח לחולל מהפכה תחרותית־צרכנית חסרת תקדים. מנגד, בשוק התקשורת הקווית - בו בזק היא עדיין מונופול ולמשרד יש סמכויות כמעט בלתי מוגבלות - הוא מתקשה להוביל רפורמה מהותית כבר יותר מעשור.

ביום שני הקרוב יחזרו אנשי משרד התקשורת לוועדת הכלכלה של הכנסת ויבקשו שינוי חקיקה שירחיב שוב את הסמכויות שלהם, ובעיקר את הסמכות האולטימטיבית שכל רגולטור יכול לאחל לעצמו - ויסות תעריפים. משרד התקשורת יבקש מחברי ועדת הכלכלה לאשר לו לקבוע תעריפים סיטוניים, כלומר את המחיר שבו בזק תהיה חייבת להשכיר את התשתיות הקוויות שלה למתחריה, כמו סלקום ופרטנר.

במשרד קוראים לזה "גמישות" ולא "הרחבה", אך בחוק המוצע נקבע כי משרד התקשורת יוכל לקבוע את המחיר הסיטוני על פי אמות מידה רחבות מאוד, ולא בהכרח על פי עלות הייצור של שירות זה. זהו שינוי תפישתי, שכן עד כה נעשה הפיקוח על תעריפי בזק, כמו פיקוח התעריפים על כל מונופול, תוך התבססות על עלות הייצור של השירות.

עוד ביקשו במשרד לשנות את מדיניות פיקוח התעריפים הקמעוניים של בזק ולקבוע כי המשרד לא יכתיב יותר את התעריף עצמו, אלא יקבע מחירי מינימום ומקסימום. כבר שנים שהמשרד טוען כי אינו רוצה לפקח יותר על המחיר הקמעוני של בזק, וכי פיקוח סיטוני הוא העתיד - אך במקום לוותר על סמכויותיו בתחום הקמעוני, הוא דוקא רוצה להרחיב אותן.

צילום: בלומברג

בשורה התחתונה רוצים פקידי משרד התקשורת להחזיק במקל בשני קצותיו: להרחיב את סמכויות הפיקוח - וחשוב מכך, לעשות זאת כראות עיניהם, מבלי שיהיו מוגבלים למודלים סבוכים המסתמכים על עלות הייצור של השירותים. ניתן להבין את עמדת אנשי המקצוע במשרד התקשורת. בזק היא ענק מפחיד בעל נכסים חשובים ותזרים מזומנים אדיר, שיכול לקנות כל לוביסט או יועץ בעל שם או עורך דין. לפיכך, טבעי שהפקידים ינסו לחמש עצמם בכל סמכות שניתן. אך הסמכויות המורחבות שהם רוצים לא מבטיחות רגולציה זריזה ונכונה. הניסיון מלמד כי הדבר העיקרי שמבטיח זאת הוא הרצון והיכולת של הפוליטיקאי העומד בראש המשרד.

לכתבות נוספות באתר TheMarker:

"חברות התקשורת הבינו שיש רגולטור בירושלים"

ארדן מבטיח: תשתית וספק האינטרנט - מאותו גוף

לדחוף את חברות הסלולר לטלוויזיה

על שולחן משרד התקשורת נחה עבודת מחקר נרחבת ויקרה שביצעה עבורו חברת הייעוץ הבריטית פרונטיר. שנתיים שלמות לקח להגיע למספר המיוחל - המחיר המומלץ לשוק סיטוני. מחיר זה הוא המרכיב העיקרי שחסר כדי להוציא לפועל את רפורמת השוק הסיטוני, אך משום מה המשרד לא מוכן לשחררו. במקום זאת, הוא מבקש להרחיב את סמכויותיו כך שיוכל לעקוף את המחיר המומלץ של פרונטיר ולקבוע לבדו את המחיר, בהסתמך על בנצ'מרק בינלאומי. נראה כי שינוי החקיקה המבוקש נתפר במיוחד כדי לעקוף את המלצות פרונטיר, שאינן מתאימות למשרד משום מה.

בניגוד לעבר הלא רחוק, כיום יושבים בוועדת הכלכלה קבוצה של חברי כנסת שקשה להוביל אותם באף. שר התקשורת לשעבר אריאל אטיאס מש"ס, מיכל רוזין ממרצ ואיציק שמולי ממפלגת העבודה העלו שאלות חשובות בדיון שהתקיים בנושא ביום רביעי האחרון. ראוי שחברי הכנסת ידרשו ממשרד התקשורת לחשוף בציבור את התעריף המומלץ של פרונטיר, לפני שהם מאשרים לו סמכויות נוספות. מגיע לציבור להבין מדוע המשרד מחפש כל דרך לעקוף את ההמלצה הזאת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker