ארדן מבטיח: תשתית וספק האינטרנט - מאותו גוף

"מכירים את זה שצריך לפנות לתשתית האינטרנט לחוד ולספק האינטרנט לחוד? תופעה קסומה. רק בישראל היא קיימת. זה ייגמר", כתב שר התקשורת גלעד ארדן בפוסט בפייסבוק

אמיר טייג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

בתום ישיבה אינטנסיבית של ועדת הכלכלה, במהלכה נבחנה הצעת משרד התקשורת להגביר את סמכויות הפיקוח על תעריפי בזק ו-HOT, העלה שר התקשורת גלעד ארדן פוסט לוחמני לעמוד הפייסבוק שלו. "תניחו רגע את האקסלים, אני רוצה לדבר על משפחת נווה ממודיעין, אמרתי לפקידים בדיון שקיימנו היום, אבל הם אמרו לי שאני לא יאיר לפיד ושאגש ישר לעניין", פתח ארדן את הפוסט. "אז ניגשתי: כשנעביר בכנסת את חוק התחרות על הפס הרחב (שם קודם: השוק הסיטונאי), וכל חברה שתרצה תוכל לרכוש מהוט ובזק במחיר הוגן שימוש בתשתיות שלהן, יהיו ספקיות חדשות שיציעו למשפחת נווה מחירים זולים יותר על הגלישה באינטרנט", מבטיח ארדן.

במסגרת הדיון בוועדת הכלכלה ביקש משרד התקשורת לשנות את החוק כך שהמשרד יוכל לקבוע בגמישות רבה יותר את המחיר המקסימלי לפיו בזק תורשה למכור קו אינטרנט וטלפון למתחרותיה, בעיקר לסלקום ולפרטנר. גם היום יכול המשרד לקבוע מחיר זה, אך הוא מחויב לנקוט בשיטת תמחור המתבססת על עלות התשתית פלוס רווח סביר. המשרד ביקש לאפשר לו לקבוע את המחיר גם לפי השוואה בין לאומית (benchmark).

לדברי המשרד, הפיקוח על מחיר סיטוני זה יחליף את הפיקוח הנוכחי על המחיר הקמעוני, כלומר על המחיר לפיו בזק מוכרת את שירותיה לצרכן. פרקטיקת השוק הסיטוני של תשתיות תקשורת מיושמת בהצלחה מעל עשור במרבית מדינות אירופה המפותחות. בישראל רפורמה זו נגררת שנים רבות ויישומה נתקל בבעיות רבות, שמרביתן נובעות מהחולשה המבנית וההטיה הפולטית של משרד התקשורת.

שר התקשורת, גלעד ארדןצילום: אורן נחשון

ארדן מראה סימנים כי בכוונתו להיכנס לעובי הקורה ולהעביר רפורמה זו סוף-סוף. בפוסט שכתב מבטיח ארדן כי יבטל את ההפרדה המלאכותית והיקרה בין תשתית האינטרנט ובין ספק האינטרנט. "מכירים את זה שצריך לפנות לתשתית האינטרנט לחוד ולספק האינטרנט לחוד? תופעה קסומה. רק בישראל היא קיימת. גם זה ייגמר: כולנו נקנה אינטרנט מגוף אחד שיהיה אחראי גם לתשתית הגלישה וגם לספק, ולא יעבירו אותנו מאחד לשני בכל בעיה".

לבסוף ארדן תוקף את חברות התקשורת בזק ו-HOT, שדווקא אינן מראות התנגדות נמרצת לרפורמה. "עכשיו תשמעו דבר מוזר: באתי עם זה היום לוועדת כלכלה ולא זכיתי למחיאות כפיים. מדוע? כי להוט יש לוביסטים ולבזק יש לוביסטים, אבל לציבור אין. אז הלוביסטים דאגו להלך אימים על חברי כנסת ואמרו להם שאוי אוי ואוי ואבוי ובזק ו-HOT יפסידו כסף (זה לא נכון. הם ירוויחו פחות), אבל אני בטוח שחברי הכנסת לא התרשמו מהנהי של הוט ובזק. הם הרי יודעים כמוני שאנחנו כאן כדי לדאוג להפסדים החודשיים של משפחת נווה, לא לבונוסים של בכירי HOT ובזק. אני מתכוון לדאוג למשפחת נווה, למרות שאין לה לוביסטים, ולהיות בכל דיון עד שהחוק יעבור".

ועדת הכלכלה לא הגיעה להצבעה על שינוי החקיקה וצפויה להצביע בישיבה שנקבעה לנושא ביום שני הבא.

ח"כ איציק שמולי, החבר בוועדת הכלכלה, מיהר להגיב להאשמה של ארדן: "שלום כבוד השר, הכותרת 'מפוצצת' אבל צריך להעמיד גם את העובדות על דיוקן: כל חברי הכנסת שנכחו בדיון כולל כולם אמרו במפורש שהם בעד פתיחת השוק לתחרות והורדת המחיר לצרכן; ואף לוביסט או חברה לא אמרה ולא תגיד לי בחיים (ואני מאמין שגם לא לחבריי) מה לומר ואיך להצביע. זה לא היה כך בתפקידי הקודם וזה לא יהיה כך עכשיו.

"לעצם העניין, האמת היא שהדיון היום כלל לא עסק בתחרות ובהורדת מחירים אלא במרחב הסמכויות של משרד התקשורת ברשותך. סמכויות שאין אפילו למלך סעודיה אבל רוצים להעניק לשר בישראל (כמו למשל סמכות לקבוע את מחיר השימוש בתשתיות באופן שרירותי, נגיד לפי מה שקורה במדינה אחרת כמו קזחסטן). לדיון הזה, כבוד השר, הגעתם לא מספיק מוכנים, ואפילו נציגך בדיון אישר כי מודל העלויות עדיין לא מוכן כלל. אז מה בדיוק היינו אמורים לאשר היום - הרחבת סמכויות רצינית לשר בלא שהוצג לנו כלל המודל הסופי שלפיו ייקבע המחיר? בלא שהוצגו העלויות ורק נאמר שנעשתה עבודה במשרד שטרם הסתיימה".

"אנחנו תומכים בתחרות וברצון להוריד מחירים לצרכן ואף נגבה אותך בזה ברפורמות המוצעות בטלפוניה ובטלוויזיה, אבל לצפות מאיתנו להיות חותמת גומי? זה קצת מוגזם... ", הדגיש שמולי.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker