נוסעים לאירופה ורוצים לחסוך בהוצאות הסלולר? קנו SIM מקומי

האיחוד האירופי הוזיל היום בעשרות אחוזים את תעריפי הסלולר בנדידה; סה"כ ירדו התעריפים ב-80% תוך שש שנים

לוגו גרדיאן
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

מחיר שיחות טלפון סלולרי בתוך האיחוד האירופי צנח היום חדות לאחר כניסתן לתוקף מגבלות על תעריפי הנדידה (מחיר שיחות במעבר בין מדינות). המגבלות יגרמו לירידת תעריפי השיחות היוצאות בלפחות 17%, ותעריפי השיחות הנכנסות ייפלו בלפחות 12%. תעריף הודעת טקסט ייפול ב-11%. נדידה היא שימוש בטלפון הסלולרי בזמן שהות במדינה אחרת ממדינת המוצא- בגבולות האיחוד האירופי. 

החוקים החדשים של האיחוד האירופי יוזילו גם את תעריפי השימוש בשירותי נתונים, כולל מפות, אימייל ושליחת תמונות, ב-36%. מאז 2007 נפלו מחירי הגלישה הסלולרית ב-91%.

לצערם של דברני הסלולר הישראלים, ההחלטה של האיחוד האירופאי להפחית את תעריפי הנדידה הפנים אירופאים לא תשפיע עליהם ישירות בפעם הבאה שיסעו לאירופה. מאחר שישראל אינה חברה באיחוד האירופאי, חברות הסלולר הישראליות ימשיכו להתחשבן עם חברות הסלולר האירופאית על פי הסכמים מסחריים שאינם נמצאים תחת פיקוח המחירים של הרגולטור האירופאי. עם זאת, גם בישראל חלה ירידה חדה במחירי השיחות שמשלמים הישראלים הנוסעים לחו"ל. כיום משווקות חברות המקומיות חבילות משולמות מראש בהן המחיר האפקטיבי של דקת שיחה, סמס או מגה-בייט גלישה הוא נמוך משמעותי מהתעריפים המזדמנים ומגיע לכ-2 שקלים עבור דקת שיחה, סמס או מגה-בייט של גלישה. לשהם השוואה, עלות דקת שיחה מזדמנת עשוי להגיע למעל 10 שקלים. 

עם זאת, ישראלים כן יוכלו להינות מהוזלת תעריפי הנדידה הפנים אירופאים אם יסכימו לוותר על מספר הטלפון הישראלי שלהם וירכשו באירופה כרטיס סים מקומי. ברבות מארצות אירופה יכולים תיירים לרכוש בשדה התעופה ומחוצה להם כרטיסי סים מקומיים, במודל של תשלום מראש (Pre-paid). כרטיסים אלו מאפשרים גלישה מוגבלת וכן שיחות, הכל בהתאם לסוג הכרטיס שנרכש. במקרים אלו, מחיר שיחה פנים אירופאית או גלישה יהיה נמוך מהותית מהמחיר ישלם הלקוח אם ישאר עם כרטיס הסים הישראלי שלו. לפני רכישת כרטיס סים מקומי יש לוודא כי מכשרי הסלולר הישראלי אינו נעול, ופתוח לכל כרטיס סים.

כתבות נוספות ב-TheMarker

מכשיר של ZTE בתערוכת סלולרצילום: בלומברג

חוקי ההישרדות האכזריים של תעשיית הסטארט-אפים

כך הסתבך יוסי מימן בפרשת השחיתות של נשיא פרו

עלות שימוש טלפון סלולרי בחו"ל היתה גבוהה בעבר, אולם הנציבות האירופית פעלה להפחיתה מאז 2007. החל מיום שני, התעריפים המירביים, לא כולל מע"מ, יהיו: 0.45 יורו למגהבייט נתונים,  0.24 יורו לדקת שיחה, 0.07 יורו לדקת שיחה נכנסת ו-0.08 לשליחת הודעת טקסט.

סגנית נשיא הנציבות, ניילי קרוס, אמרה: "האיחוד האירופי חייב להיות רלוונטי לחייהם של אנשים. הורדת המחירים הזו תשים יותר כסף בכיסיכם לקיץ, ומהווה צעד קריטי להיפטר מהפרמיות הנגבות על שירותים אלה אחת ולתמיד.זה טוב גם לצרכנים וגם לחברות, מכיוון שזה מוציא את הפחד מהשוק, וזה גורם לשוק לצמוח".

צילום: איור: עמוס בידרמן

לדברי הנציבות, מאז 2007 ירדו העלויות הכוללות לצרכנים של שיחות, הודעות טקסט ונתונים ביותר מ-80%. דובר הנציבות אמר היום כי הורדות נוספות יתבצעו ביולי 2014.

המפעילות באירופה רשאיות להציע תעריפים נמוכים יותר מהמגבלות, וחלקן החלו לבטל כליל את הפרמיות שהן גובות על שיחות וטקסטים או להציע אזורים שבהן הנדידה היא בחינם (כלומר שאדם העובר מארצו למדינה אחרת ישלם את תעריף הבית שלו) באזורים מסוימים באירופה.

המהלכים באיחוד האירופי עשויים להשפיע על מחירים ברחבי העולם. מפעילות סלולר בינלאומיות גדולות כמו וודאפון או דויטשה טלקום יידרשו להעניק מחירי נדידה מוגבלים גם לצרכנים היוצאים מגבולות האיחוד האירופי. בשל כך, הן צפויות לנסות להוריד את המחירים הסיטוניים שהן משלמות במסגרת ההסכמים עם מפעילות מקומיות במדינות אלה, ולגרור את המחירים בשוק כולו כלפי מטה. בישראל החל ב-2011 מיזם לנסות ללמוד את הרגולציה האירופית כדי להוזיל מחירים כאן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker