המפעל לייצור אופני קרטון החל בגיוס המונים: "נשנה את העולם"

פרויקט מימון ההמונים הישראלי השאפתני ביותר עד כה יצא היום לדרכו ■Cardboard Technologies מנסה לגייס 2 מיליון דולר להקמת מפעל ייצור אופניים באתר Indiegogo ■ ג'ף שוורץ מייסד טימברלנד הצטרף כמשקיע

אור הירשאוגה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

פרויקט מימון ההמונים הישראלי השאפתני ביותר עד היום יצא לדרכו. חברת Cardboard Technologies פתחה קמפיין לגיוס של שני מיליון דולר באתר Indiegogo לצורך הקמת מפעל לייצור אופני קרטון. החברה שגייסה לאחרונה כמשקיע את ג'ף שוורץ מייסד חברת טימברלנד, מתכוונת להקים את מפעל לייצור האופנים באור-עקיבא. לפי הכרזותיה של החברה, האופניים שייוצרו מחומרים ממוחזרים בלבד ישקלו 9 קילוגרם ומחירם צפוי להיות בין 30 ל-50 דולר במדינות מתפתחות ו-100 דולר במדינות מפותחות. עלות חומרי הגלם לאופניים היא 9-12 דולר.

"אופניים שעשויות מקרטון וחלקי פלסטיק וגומי ממוחזרים יכולות לשנות את העולם", מסבירה החברה בקמפיין. "אופניים יכולים לשמש לא רק לתחבורה עירונית: הם יכולים לסייע לילדים במדינות מתפתחות להגיע לבית הספר ולהוריהם להגיע לעבודה. אנחנו יוצרים פתרון חדשני לאחד האתגרים הגדולים של זמננו", קובעת החברה. "אל אף שהם עשויים בעיקר מקרטון האופניים עמידים, חסינים למים ואש והם יכולים לשאת עד 180 ק"ג. הגלגלים מכוסים בגומי ממוחזר מלא, ואילו הרצועה עשויה מרצועת תזמון של רכבים. משקלם המלא של האופניים הוא 9 קילוגרם, זאת בהשוואה לאופני מתכת ממוצעים שמשקלים 14 קילוגרם", כותבת החברה.

Cardboard Technologies החלה את דרכה לפני ארבע שנים כפרוייקט של יזהר גפני, שהחליט לנסות ליצור אופניים מקרטון. אחרי תקופה של ניסיונות הצליח גפני לפני כשלוש שנים ליצור גוף חזק מספיק של האופניים על ידי קיפול וחיתוך של קרטון בסדנא בקיבוץ נחשולים. בהמשך הצטרף לפרוייקט גיגי קריב, בדומה לגפני יוצא קיבוץ ברור חיל. קריב הפיק סרטון ובו מוצגת עבודת הפיתוח, והדגמים הראשונים שפותחו. סרטון הוידיאו הביא לפרוייקט חשיפה עולמית רחבה, עם כתבות ב-CNN, בלומברג ו-NBC.

בעקבות החשיפה גוייס לפרוייקט יוצא ברור חיל נוסף - איש ההון סיכון נמרוד אלמיש מחברת ERB שמספקת שירותי ניהול כספים לכ-300 חברות, ביניהן Pontis, TicTacTi, Fooducate, Webydo, Shaker, Siklu, ו-PerfectoMobile. אלמיש ניהל בעבר קבוצת אנג'לים והשקיע בחברות דוגמת Visual Tau שנמכרה לאוטודסק, בחברת Websplanet, וב-Zrro, כיום חברה בחממת TheTime. חלד עם שותפיו החליט אלמיש יחד עם שותפיו אילן רגב, איתיאל אפרת וגלעד פנחס להגדיל את מעורבותה של ERB בחברה הצעירה, ומונה למנכ"ל. יחד עמו מונה פנחס לסמנכ"ל הכספים של החברה שפועלת ממשרדים סמוכים לאלו של ERB.

כתבות נוספות באתר TheMarker

למה רוצה עמק הסיליקון עובדי היי־טק זרים בכל מחיר?

איך נראית מערכת החינוך בישראל? הכיתות צפופות, שכר המורים עדיין נמוך למרות הרפורמות

בעקבות הצטרפותו של אלמיש למיזם החל הליך של רישום פטנטים באמצעות משרד עורכי הדין ריינהולד כהן. כיום מחזיקה החברה ב-9 פטנטים זמניים ובהמשך מעריך אלמיש יהיו בידיה 15 פטנטים הקשורים לאופניים ולהליך ייצורם. עו"ד אילן כהן, מבעלי משרד עורכי הדין ריינהולד כהן הפך למשקיע הראשון בחברה. כיום מעסיקה Cardboard Technologies שמונה עובדים. "עיקר הפיתוח עסק ביצירה של החוזק המתאים. אנחנו לא דוחסים את הקרטון, אלא יוצרים חתכים שמאפשרים את החוזק המתאים בנקודת הקיפול", מסביר אלמיש.

קרדיט: Cardboard Technologies

לפני כשבועיים הצטרף לפרוייקט כמשקיע ג'ף שוורץ מייסד וחברת טימברלנד העולמית. שוורץ מתכוון להיות אחראי על הצרכים הפיננסיים של החברה שקמה. לפי ההערכות הנוכחיות של החברה להקמתו של המפעל המתוכנן באור-עקיבא דרושים 5.5 מיליון דולר. "היו לנו הצעות רבות ממשקיעים שרצו להפוך את החברה לחברה שתמדד בשורה התחתונה בלבד - חשוב לנו להפעיל מודלים פילנתרופיים. הכניסה של ג'ף מאפשרת לנו את זה", קובע אלמיש.

"חומרי הגלם שלנו זולים מאד אבל עיקר העלות היא בייצור. פס הייצור שאנחנו מתכננים צפוי לאפשר ייצור של 2000 יחידות ביום. המחיר ינוע בין אפס דולרים ל-100 דולרים. שיווק חינמי יתאפשר בין השאר על ידי שיתופי פעולה עם משווקות גדולות שהעברת חומרי הגלם תחסוך להן עלויות מחזור אריזות. בעסקאות מסוג כזה הרווח שלנו יהיה מקבלת כספי התמריצים על המחזור, והמשווקות עצמן יוכלו לשווק את האופניים במחיר בו הן יבחרו. מכיוון שמבחינתן אין לאופניים עלויות הן יכולות להחליט לחלק אותם בחינם, למשל לצרכים תדמיתיים", מסביר אלמיש.

להערכתו של אלמיש בשיווק ישיר זוג אופניים במדינות מופתחות יעלה כ-100 דולר. "קונה של האופניים בעולם המערבי ידע שהוא תורם בעצם שני זוגות אופניים במדינות מתפתחות שם ימכרו האופניים ב-30 עד 50 דולר", הוא מסביר.

מאז נחשף הפרוייקט פנו אל החברה מתנדבים רבים שביקשו להיות מעורבים יותר בייצור האופניים. בעקבות זאת יצרה החברה את קהילת המתנדבים GameChange Community בה רשומים כיום כ-4,500 מתנדבים, שיופעלו בהתאם לצרכים השונים של החברה. מטרתם הראשונה של המתנדבים היא לסייע בהליך הגיוס באתר מימון ההמונים.

Cardboard Technologies הכריזה בעבר על כוונתה לפתוח בקמפיין באתר Kickstarter המתחרה ב-Indiegogo. בעקבות הפרסום פנה מנכ"ל ומייסד אינדיגוגו סלבה רובין בפניה ישירה ליזמים במטרה לשכן את הפרוייקט באתר אותו הקים. אחד היתרונות ש-Indiegogo מספק לחברה הישראלית הוא בכך שגם במקרה שלא כל הסכום יגוייס תוכל Cardboard Technologies לעשות שימוש בכסף, זאת בשונה מקמפיינים שעולים ב-Kickstarter.

במסגרת קמפיין מימון ההמונים מציעה Cardboard Tech למשתתפים בקמפיין רכישה של אופניים ראשונות בייצורה של החברה תמורת 290 דולר שכוללים גם את דמי המשלוח ודגם חתום מסדרה מוגבלת תמורת 390 דולר. "מוזיאון המדע בוושינגטון רכש את דגם אלפא - הדגם שאנו מציעים כעת לתורמים. אנחנו מציעים למעשה פריט אספנים", קובע אלמיש. "העלות המתוכננת של האפניים שייוצרו במפעל נמוכה יותר, אך לגולשים ברור שהמחיר הנוכחי שהם משלמים נדרש לשם הגעה לחזון של החברה - בנית מפעל ייצור שיאפשר להגיע לעלויות הייצור הנדרשות", מוסיפה שרית הראל, סמנכ"ל השיווק בחברה.

לדברי אלמיש לפי לוח הזמנים הנוכחי החברה צפויה להגיע לייצור אוטומטי בתוך שנה וחצי ותוך שנתיים להגיע לייצור של 2000 יחידות ביום. בתוך שלוש שנים מתכוונת החברה להקים מפעלים תאומים בגרמניה ובארה"ב. "כבר עכשיו יש לנו הצעות לתקצוב ממדינות כמו גרמניה ודרום-אפריקה. מוצעים לנו הרבה תמריצים כי אנחנו מאפשרים מחזור של חומרים ועבודה מקומית. אחרי שנקים את המפעלים הבאים אנחנו מתכוונים להרחיב את קו הייצור בישראל למוצרים נדרשים נוספים כמו כסאות גלגלים", קובע אלמיש.  

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker