למה רוצה עמק הסיליקון עובדי היי־טק זרים בכל מחיר?

תעשיית ההיי־טק האמריקאית הגבירה בשבוע שעבר את מאמציה להפעיל לחץ על הסנאט לאשר את הרפורמה, שתאפשר לחברות לגייס עובדים זרים יותר בקלות

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים3
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

תעשיית ההיי־טק האמריקאית, שנחושה בדעתה להרוויח מאישור הרפורמה בהגירה בסנאט, הגבירה בשבוע שעבר את הלחץ שלה על גבעת הקפיטול, שלחה בכירים ויזמים כדי לשכנע חברי קונגרס והציפה אותם באימיילים, טלפונים והודעות טוויטר.

ראשי חטיבות משאבי אנוש משמונה מחברות הטכנולוגיה הגדולות בארה"ב הגיעו למשרדיהם של יותר מ–12 חברי קונגרס. ארגון חדש בשם Engine Advocacy, שמתמקד באשרות סטארט־אפ ליזמים זרים, שלח את נציגיו לקונגרס והקים אתר אינטרנט חדש, keepushere.org, שבו הוא מעודד אנשי טכנולוגיה לשלוח בטוויטר הודעות לחברי קונגרס. 
Partnership for a New American Economy, קבוצה אחרת של אנשי תעשייה שנתמכת על ידי ראש עיריית ניו יורק מייקל בלומברג, כינסה תומכים ב"עצרת וירטואלית" כדי 
לשכנע סנאטורים ממדינות שונות לתמוך בחוק.

צעדים אלה הם חלק ממאמץ חסר תקדים של עמק הסיליקון לוודא שהרפורמה בחוקי ההגירה הפדרליים תהיה לטובתם. הרפורמה המקיפה, שהגיעה לסנאט בשבוע שעבר לאחר מגעים ממושכים בוועדת המשפט, תיתן ל–11 מיליון מהגרים לא חוקיים הזדמנות להיהפך לאזרחים, ותשקיע מיליארדי דולרים בהגברת האבטחה בגבול ארה"ב עם מקסיקו.

בניינים בעמק הסיליקוןצילום: בלומברג

בנוסף, היא מכילה כמה סעיפים הקשורים ישירות למגזר ההיי־טק. היא מקלה על סטודנטים זרים שמקבלים תארים במדעים והנדסה באוניברסיטאות בארה"ב לקבל תושבות קבע, מאפשרת ליזמים לקבל ויזה זמנית חדשה; ובסעיף השנוי ביותר במחלוקת - מגדילה ל–180 אלף בשנה את מספר עובדי הקבלן הזמניים שניתן להכניס לארה"ב עם ויזות H-1B, לעומת מגבלה של 65 אלף כיום, וזאת תוך העלאה של שכר המינימום שלהם.

ההסכם הפוליטי העדין עשוי עדיין להתפרק, ועבור עמק הסיליקון, הרחבת הוויזות הזמניות היא הסעיף הרגיש ביותר. ארגוני זכויות עובדים אומרים שהחוק צריך לדרוש מהחברות לגייס קודם כל עובדים אמריקאים. ארגונים בתעשייה טוענים שמדובר בהתערבות רגולטורית שלא לצורך. שני הצדדים ניסו לאסוף ראיות לגבות את טענותיהם, ובשבוע שעבר, התעשייה העלתה את הרף כשהביאה מנהלי משאבי אנוש ישירות לוושינגטון כדי לשכנע את הקונגרס בצורך שלהם להביא עובדים זרים למלא משרות פנויות. המנהלים אמרו למחוקקים כי הביקוש לכישרונות כה תחרותי עד שלפעמים הם גונבים זה מזה עובדים באופן בוטה. בסנאט בוודאי עוד יישמעו קריאות לכך שחברות יראו שהן עושות מאמצים לגייס אמריקאים.

הסנאטור ג'רי מוראן, רפובליקאי מקנזס, הציג בשבוע שעבר תיקון להפחתת סכום ההשקעות שיזם יצטרך כדי לקבל תושבות קבע. החוק הנוכחי דורש מיזם זר לגייס 100 אלף דולר בהשקעות כדי להשיג ויזה זמנית ו–500 אלף דולר כדי לקבל תושבות קבע. התיקון דואג בין היתר להנמיך את הרף הזה, וקובע כי כל מי שיגייס 250 אלף דולר בהשקעות יהיה זכאי לתושבות קבע.

ואולם תעשיית ההיי־טק עוד לא מיצתה את כל המאמצים. כולם תוהים מה יעשה הלובי החדש והעשיר Fwd.us, שמגובה במארק צוקרברג, מייסד פייסבוק. Fwd.us נרתם למאבק ההגירה עם פרסומות יקרות בטלוויזיה לרפובליקאים שתמכו בחוק ההגירה בוועדה של הסנאט. הפרסומות הללו כללו פרסומת ששיבחה את
Keystone XL pipeline - פרויקט המחמד של כמה מהסנאטורים הרפובליקאים הבולטים, והוא עלה ל-Fwd.us, בתמיכת כמה מאוהדיו בעמק הסיליקון. עדיין לא ידוע אילו פרסומות הלובי הזה צפוי להציג עכשיו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker