שנה לאחר שנמכרה - XtremIO מעסיקה פי שלושה עובדים

לפני שנה הדהימה XtremIO את התעשייה כשנמכרה לענקית האחסון EMC תמורת יותר מ-400 מיליון דולר, עוד לפני שהיה בידיה מוצר מוגמר ■ בחברה טוענים כי הם נהנים משני העולמות: עצמאות תפעולית לצד מטרייה מגוננת של חברת ענק מובילה

אור הירשאוגה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים4
אור הירשאוגה

לפי האמרה הפופולרית, אם מכוניות היו משתפרות בקצב של שבבים היינו יכולים היום לקנות מכונית ב–100 דולר ולטוס אתה לירח בעשר דקות. המשכה ההגיוני של האנלוגיה הוא שלפי כמות הנתונים שנוצרים כיום בעולם, הקילומטרז' של המכונית היה צפוי להספיק לטיול בין גלקטי.

בין אם מדובר בזינוק בהיקף של נתוני הווידאו שנוצרים על ידי משתמשי סמארטפונים, בכמויות המידע האדירות שגולשים יוצרים ברשתות חברתיות, בהררי המיילים שנשלחים בכל יום, בנתוני מיקום מה–GPS או במידע המועבר בחיישני RFID ‏(טכנולוגיית זיהוי בתדר רדיו‏), יותר ויותר מידע נוצר כיום, ויותר ממנו מאוחסן.

"העידן הדיגיטלי הביא עמו זינוק קוואנטי בכמות המידע הזמינה לארגון המודרני", קבעו מחברי דו"ח מיוחד של "אקונומיסט" וחברת התוכנה SAS. "ענקית הקמעונות וול מארט מזינה יותר ממיליון עסקות בשעה למאגרי המידע שלה, שהיקפם מוערך ב–2.5 פטה־בייט". לפי חברת המחקר פורסטר, עד 2018 עלות האחסון של מידע בנפח פטה־בייט תסתכם ב–4 דולרים בלבד.

זאהיד חוסיין, EMCצילום: EMC

הפועל היוצא של שינויים טקטוניים אלה הוא מאבק איתנים בין חברות אחסון הנתונים העולמיות כמו NetApp, יבמ, EMC, דל והיטאצ'י. כדי להתחמש לצורך המאבק, ביצעו שלוש מחברות אלה סדרה ארוכה של רכישות של חברות טכנולוגיה ישראליות.

החברה האחרונה שהצטרפה למעגל חברות האחסון הישראליות שנרכשו על ידי הענקיות היא XtremIO, שנרכשה על ידי EMC בשנה שעברה. אף שלא השלימה פיתוח מלא של מוצר עד למכירה, EMC שילמה 400–450 מיליון דולר על החברה. מחיר העסקה האמיר בשל התחרות העזה בין ספקיות מוצרי האחסון בתחום חדש שהופך לדומיננטי יותר ויותר.

מציעה טכנולוגיה חדשה וניסיון רב

צוות היזמים של XtremIO הביא עמו לחברה ניסיון רב, כמו גם היכרות מעמיקה עם החברות העולמיות הפועלות בתחום. בחברה, שהוקמה ב–2009 על ידי ירון שגב, לשעבר סמנכ"ל הפיתוח של וולטייר שנמכרה למלאנוקס, הושקעו עד לרכישתה 25 מיליון דולר. בדצמבר 2011 הודיעה החברה על השלמת גיוס הון בהיקף של כ–20 מיליון מיליון דולר בהשתתפות לייטספיד ונצ'ר פרטנרס, קרן ההון סיכון באטרי ונצ'רס וקרנות ההון סיכון גיזה ו–JVP. קודם לכן, ביוני 2011, גייסה החברה 14 מיליון דולר. בסבב הגיוס הראשון של החברה גויסו כ–6 מיליון דולר מ–JVP, גיזה ונצ'רס ו–EMC.

כדי לשפר את מהירות אחסון המידע ועלות האחסון, חברות אחסון הנתונים יוצרות בשנים האחרונות מערכים שזונחים מאחור את הטכנולוגיה הקיימת - שימוש בדיסקים מגנטיים. במהלך השנה האחרונה הוציאו יבמ, EMC 
ו–NetApp ציוד אחסון מבוסס על שבבי זיכרון. על אף מחירם הגבוה, מערכים אלה מבטיחים להוריד את העלות בפועל של אחסון של נתוני עתק, את צריכת החשמל ושיפור את מהירות אחסון המידע ושליפתו.

לפי הערכות, הציעה NetApp לרכוש את XtremIO תמורת סכום גבוה מזה שבו נרכשה בפועל - כ–500 מיליון דולר. יבמ ביצעה רכישה משלה בתחום כשהודיעה באוגוסט 2012 על רכישת Texas Memory Systems, אחת ממתחרותיה של XtremIO. באפריל האחרון הודיעה יבמ כי בכוונתה להשקיע מיליארד דולר בפיתוח של מערכי אחסון מבוססי פלאש באמצעות 12 מרכזי פיתוח יעודיים. המטרה המוצהרת של יבמ במהלך זה היא כניסה לתחרות מול סדרת מוצרי הפלאש של EMC שמבוססת על רכישת XtremIO, ובמוצר של FlashRay - NetApp, שאותו פיתחה בעצמה לאחר שלא הצליחה לרכוש את החברה הישראלית.

זאהיד חוסיין, סגן נשיא ב–EMC, ומנהל כללי של חטיבת מוצרי הפלאש בחברה, היה אחד מצוות המנהלים בחברה שבחן את הרכישה. לצדו היו מעורבים בתהליך הרכישה מטעם EMC דיוויד גולדן, סמנכ"ל התפעול ונשיא החברה, פט גלסינגר, אז מנהל חטיבת מוצרי תשתיות המידע וכיום מנכ"ל VMWare, וגיל גורן, ה–CTO של מרכז המצוינות של EMC בישראל ומנהל פיתוח עסקי בינלאומי בחברה.

"לא קנינו מצגת פאוורפוינט"

"המגעים עם XtremIO נמשכו יותר משנה. נפגשתי אתם כחצי שנה לפני הרכישה בתהליך בדיקת הנאותות", סיפר חוסיין שהגיע לישראל בשבוע שעבר. "זאת היתה עסקה לא אופיינית - לחברה הנרכשת לא היו רווחים או מוצר שהגיע לשוק. עם זאת, בשום אופן לא קנינו מצגת פאוורפוינט. עוד לפני הרכישה המוצר ישב אצלנו במעבדות ועבר את כל הבדיקות".

"היה ברור לנו ש–XtremIO חשבו על אחסון מחדש מנקודת המבט של פלאש. ידענו שגם אם מדובר בהימור אנחנו בוחרים בטכנולוגיה עדיפה", קובע חוסיין. "מעבר לכך היתה לנו תחושה של התאמה תרבותית ברורה בין החברות".

אחד ההבדלים המשמעותיים שמציעה טכנולוגיית אחסון בפלאש לעומת מערכי האחסון בדיסקים היא הזמן הקצר לאחזור המידע. בעוד שבמערכי דיסקים נדרשת תנועה אקטואלית של זרוע קריאת המידע לרוחב הדיסק, בשבבי פלאש זמן הגישה לנתונים אינו תלוי במקום אחסונם. "מדובר במילי־שניות, אך ככל שכמות הנתונים הנקראים גדלה הפער בזמנים מתרחב", מסביר חוסיין.

בהשוואה למערכי אחסון פלאש אחרים, הציעה XtremIO טכנולוגיה שאיפשרה שימוש ברכיבים זולים באופן יחסי. "בשבבי פלאש השאלה של שמירה על אמינות הנתונים לאורך זמן מהותית ותלויה במספר הפעמים שבו הנתונים על השבב נכתבים מחדש", מוסיף חוסיין. "XtremIO פיתחו תוכנה שמפזרת את הנתונים על פני שבבים שונים, ובכך מאפשרת להאריך את זמן החיים שלהם".

תוכנת ביזור הנתונים של XtremIO, שמפתחת תוכנה ולא חומרה, איפשרה לחברה להשתמש בשבבים קיימים שמאחסנים כמות גדולה יותר של נתונים בעלות יחסית נמוכה ‏(MLC‏) על אף השחיקה הגבוהה באופן יחסי של שבבים אלה.

"חושבים על דברים בצורה רחבה"

מאז נרכשה XtremIO, המשיכה החברה מגליל ים לפתח את המוצר תחת EMC. פרויקט הפיתוח של המוצר שהגיע לשוק לראשונה באפריל זכה לכינוי "Project X". במהלך השנה שחלפה מאז נרכשה החברה, מסביר אהוד רוקח, מנכ"ל החברה הישראלי, מרכז הפיתוח הישראלי המשיך את הפיתוח לקראת ההשקה. מספר העובדים בחברה יותר משולש, כשבנוסף לעובדים בישראל הצטרפו לחברה מספר עשרות אנשי מכירות בארה"ב. 

"יש הבדל גדול בין השקה של מוצר תחת סטארט־אפ להשקה של מוצר תחת חברה כמו EMC", קובע רוקח. "זה לא רק כוח המכירות האדיר שעומד לרשותנו. תחת חברה כמו EMC אנחנו חייבים לחשוב על דברים בצורה רחבה בהרבה. אנחנו לא יכולים לחשוב רק על תכנון המערכת והנדסה - אנחנו צריכים לחשוב על דברים כמו ייצור ותמיכה, והתאמה למוצרים אחרים של EMC", הוא מוסיף.

מערך האחסון שהגיע לשוק באפריל שומר על המותג של XtremIO. "לא החלפנו אפילו את השלט", קובע רוקח. "עכשיו אנחנו מוסיפים לצדו את השלט של EMC. אחת הסיבות ש–EMC בחרו בנו ואנחנו בהם היא שהם לא באו עם דפוס קבוע לביצוע רכישות. הם לא באו עם טקסטבוק, ואיפשרו לחברה להמשיך ולשמור על גורלה. מרכז הפיתוח גדל במהירות, אבל המטרה שלנו היא לשמור על התרבות של החברה כפי שהיא".

אחת הדרכים לשמר את אופיה של XtremIO ואת פעילותה כסטארט־אפ בתוך התאגיד היא השמירה על המרכז כיחידה עסקית נפרדת, שתחת אחריותה גם ניהול המכירות והתמיכה. "העובדה הבולטת ביותר היא שאף עובד לא עזב את החברה - זה אומר הכל", אומר רוקח.

כדי לאפשר את ההתרחבות, XtremIO מתכננת כיום להרחיב את הפעילות גם למרכזי הפיתוח של EMC בהרצליה ובבאר שבע. "הביזור הזה הוא חלק ממה שאנחנו לומדים מ–EMC כחברה", קובע רוקח.

"הדרישה שאנחנו רואים למוצר החדש ב–EMC לא דומה לשום דבר שראינו בעבר", קובע חוסיין. "אם נרצה יהיה לנו קל מאוד לשלש את המכירות, אבל בחרנו להמשיך ולהתרחב בצורה הדרגתית. אנחנו לא רוצים שאילוצים של גודל יחייבו אותנו להגדיל את הצוות שמאחורי המוצר באופן שיחייב אותנו להתפשר על איכות העובדים שאנחנו מעסיקים. יש הבדל בין המהירות שאנחנו יכולים למכור את המוצר, ליכולת שלנו להרחיב את הצוות".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker