המבדיל בין קודש לטרול

תביעות על הפרת פטנטים המוגשות על ידי "טרולי פטנטים" משנות את פני הכלכלה והשפעתן ניכרת. כעת מעוניינים בארה"ב להילחם בתופעה

עו"ד הדר סלומון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עו"ד הדר סלומון

הצעות חקיקה חדשות בארה"ב מתיימרות להילחם בטרולי הפטנטים, בין היתר על ידי אבחנה בהליך השיפוטי עצמו, בין תובע "מיישם המצאה" לבין טרול פטנטים.

מעתה, אם תתקבלנה ההצעות, טרול הפטנטים עלול למצוא את עצמו משלם את הוצאות הנתבעים. טרולי הענק, כגון אינטלקטואל ונצ'ורס ("אם כל הטרולים" – בבעלותה עשרות אלפי פטנטים), ראונד רוק ריסרץ', ואינטר דיגיטל יידרשו עתה לגייס את כל משאביהם האינטלקטואליים, כדי לתכנן את צעדיהם ולעדכן את תוכניותיהם העסקיות.

תביעות על הפרת פטנטים המוגשות על ידי "טרולי פטנטים" משנות את פני הכלכלה והשפעתן ניכרת - מחברות הטכנולוגיה ועד המשתמש הביתי, ובכוונת הממשל האמריקאי, כך נראה, להילחם בתופעה זו.

"טרול פטנטים" הוא כינוי גנאי למי שתובעים אחרים על שימוש בפטנט שלהם, בצורה אגרסיבית ואופורטוניסטית, תוך שהם אינם מפתחים מוצרים על פי הפטנט, אלא רק משתמשים בו כמקור לתביעות כספיות נגד חברות יצרניות.

בדרך למלחמה בטרולים. אובמהצילום: אי-פי

רק בשנתיים האחרונות שולש מספר התביעות שהוגשו על ידי טרולי פטנטים עד ש-62% מכלל תביעות הפרת הפטנטים בארה"ב בשנת 2012 הוגשו על ידי טרולים.

ההערכות הן כי בשנה החולפת, טרולים איימו על למעלה מ-100 אלף חברות בתביעה בגין הפרת פטנטים. 29 מיליארד דולר - זהו הסכום ששילמו נתבעים ומקבלי רשיונות לטרולי הפטנטים בשנת 2011. (זאת על פי ג'יימס בסן, מיכאל מורר-אוניברסיטת בוסטון, 2012).

אובמה וארה"ב יוצאים למלחמה

אחת ממגמות החקיקה המוצעות מתיימרת לקבוע כי, בתביעה על הפרת פטנטים, יוכל הנתבע להעלות טענה מקדמית, לפיה מדובר בתובע שהינו טרול פטנטים (או בעגה צחה יותר "ישות שאינה מיישמת" את ההמצאה המוגנת בפטנט). במידה ותעלה טענה כאמור, ייערך בשלב מקדמי מעין "משפט זוטא" בו יבחנו השאלות הבאות:

■ האם התובע הינו הממציא של ההמצאה המוגנת בפטנט?

■ האם הוא צוין כבעלים של ההמצאה בעת הגשת בקשת הפטנט?

■ האם הוא מיישם את ההמצאה מוגנת הפטנט על ידי השקעה משמעותית בייצור ומכירת מוצרים המכוסים על ידי הפטנט?

די, על פי המוצע, בהוכחה של אחת מהאפשרויות המנויות לעיל כדי להימנע מהגדרת התובע כטרול. אגב, מוסדות להשכלה גבוהה וגופי מסחור קניין רוחני של מוסדות אלה, על אף שאינם בהכרח מיישמים את ההמצאות שבבעלותם על ידי ייצור ומכירה של מוצרים, לא יוגדרו כטרולים.

ואולם, במידה שנקבע, באותו משפט זוטא מהיר, כי התובע הינו אכן טרול פטנטים, חשוף הטרול לסיכון: במידה שייקבע כי הנתבע לא הפר את הפטנט, הן משום שהפטנט נמצא כחסר תוקף או משום שהתובע לא הצליח להוכיח את הפרתו על ידי הנתבע, יאלץ התובע לשלם את הוצאות הנתבעים בקשר עם ההתדיינות המשפטית.

הוצאות אלה, כידוע, בארה"ב, אינן עניין של מה בכך (העלות החציונית של ניהול תביעה על הפרת פטנטים בארה"ב הינה כ-650 אלף דולר בתיקים המוגדרים כ"קטנים" וכ-5 מיליון דולר ויותר, בתיקים גדולים יותר בהם סכום התביעה עולה על 25 מיליון דולר).

הטרול יידרש גם להפקיד ערבות בסכום שיקבע בית המשפט על מנת להבטיח את תשלום מלוא ההוצאות האמורות.

אמור מעתה - כללי המשחק עשויים להשתנות. לתובע, הטרול, שעד כה לא היה לו מה להפסיד לכאורה בתביעה בגין הפרת פטנט, גם אם זו אינה מבוססת, תהא עכשיו סיבה כבדת משקל לשקול היטב את צעדיו ולבחון בין היתר האם תביעתו אכן מבוססת דיה, כך שהיא מצדיקה את הסיכון שבאי הצלחה בתביעה (ומדובר בסיכון כאמור שעלול להסתכם במיליוני דולרים).

העולם המודרני מתבסס יותר ויותר על טכנולוגיה לעומת סחורות. קניין רוחני לעומת קניין מוחשי. יחד עם זאת, עוצמתם וגבולות הגזרה של נכסי הקניין הרוחני פרצו את הגבולות של מי שהגו את לידתם של נכסים אלה ועגנו אותם בחקיקה.

עתה מתיימרת החקיקה המתגבשת, לנסות ולחזור לגבולות המקוריים של חקיקת הפטנטים, כפי שזו הוגדרה בחוקת ארה"ב: "לעודד  את התקדמות המדע השימושי, באמצעות הענקת בלעדיות קצובה בזמן ליוצרים וממציאים ליצירותיהם והמצאותיהם".

הדר סלומון הינו שותף במשרד עורכי-הדין פרל כהן צדק לצר ברץ ושות'.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker