קרן פיטנגו תשקיע 10 מיליון דולר בסטארט־אפים צעירים

ההשקעות מבוצעות בהליך מזורז, ומעורבים בו כל השותפים בקרן. מטרת היוזמה היא לאפשר לפיטנגו גישה לסטארט־אפים צעירים כבר בשלבים מוקדמים בחייהם, וכן ליצור תשתית להשקעות המשך

ענבל אורפז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

פיטנגו, קרן ההון סיכון הגדולה בישראל, מרחיבה את אסטרטגיית ההשקעות שלה בשלבים הראשוניים (סיד ופרה-סיד) בחייהן של חברות. הקרן תשקיע 10 מיליון דולר מהקרן החדשה שגייסה, פיטנגו 6, ב-20-15 סטארט-אפים צעירים, כך נודע ל-TheMarker.

פיטנגו כבר החלה לבצע השקעות במסגרת זו. ההשקעות מבוצעות בתהליך מזורז ומעורבים בו כל השותפים בקרן. מטרת היוזמה היא לאפשר לפיטנגו גישה לסטארט-אפים צעירים כבר בשלבים מוקדמים בחייהם ויצירת דיל פלואו להשקעות המשך. מבחינת החברות מדובר במשקיע עם כיסים עמוקים שיוכל להמשיך ולתמוך בהן בהמשך הדרך.

ההשקעות בסטארט-אפים יעשו מקרן פיטנגו 6 שביצעה סגירה ראשונה בספטמבר האחרון. פיטנגו השיגה התחייבות של 150 מיליון דולר ממשקיעים והיא ממשיכה בגיוס הון עד לספטמבר, במטרה להגיע ל-250 מיליון דולר. בינתיים פיטנגו כבר מבצעת השקעות מהקרן החדשה. אתמול הודיעה חברת ורטוס מדיקל האמריקאית על גיוס 23 מיליון דולר בהובלת פיטנגו, שהשקיעה הון מהקרן החדשה, ובהשתפות המשקיעים הקודמים בחברה.

רמי קליש (מימין) ואהרון מינקובסקי, שותפים מייסדים של קרן ההון סיכון פיטנגוצילום: ניר קידר

מדיניות ההשקעה החדשה מהווה שינוי באסטרטגיה של פיטנגו והתאמה לצרכי השוק המשתנים. הקרן האחרונה שגייסה פיטנגו היא הקרן הקטנה ביותר בתולדותיה. ב-2000 גייסה פיטנגו קרן של חצי מיליארד דולר ומאז הצטמצם גודל הקרנות.

ההשקעות החדשות שתבצע פיטנגו - כחצי מיליון דולר בחברה - קרוב לאופי ההשקעות שמבצעות מיקרו קרנות שקמו בשנים האחרונות. בעבר טענו אנשי הון סיכון ישראלים כי השקעות בגודל זה, אף שהן נועדו לסייע לחברות להבשיל, הן קטנות מדי ולא מתאימות לקרנות גדולות. אחד האירועים הדרמטיים בשנה האחרונה מבחינת קרנות ההון סיכון היה פרסום דו"ח קאופמן, שבחן את ביצועיהן של יותר מ-100 קרנות הון סיכון בשני העשורים האחרונים, והראה כי מודל ההשקעות בקרנות שבור. אחת המסקנות המרכזיות של הדו"ח הייתה כי הקרנות הבעייתיות במיוחד הן אלו שמנהלות יותר מ-400 מיליון דולר - פחות מ-15% מהן יצרו החזרים הגבוהים יותר משוק המניות.

רמי קליש, שותף מייסד בפיטנגו, התייחס לשינויים בעולם ההון סיכון בספטמבר: "המגמה היא שהמשקיעים היום מעדיפים להשקיע בקרנות יותר קטנות, הם חושבים שזה יותר יעיל. לכן, לא הייתה לנו בעיה לעשות התאמה לגודל הקרן כל עוד אנחנו יכולים לממש את האסטרטגיה שלנו - כלומר: לרדת מקרן של 300 מיליון דולר ל-250 מיליון דולר ועדיין להשקיע בחברות צעירות בשלב פרה-סיד ומצד שני להשקיע גם בחברות בוגרות, כי אנחנו יכולים לרשום צ'ק של 20 מיליון דולר אם צריך".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker