מנכ"ל בלוסנאפ: "הזדמנות להפוך לאחת החברות הגדולות בתחום בעולם"

מנכ"ל חברת בלוסנאפ, המציעה מערכת סליקה, ראלף דנגלמאייר, בביקור בישראל: "יש היום הרבה יותר שימוש בכרטיסי אשראי. הסיבה לכך היא תשלומים ברשת ובמובייל. לפני שנתיים-שלוש הגידולים היו בעיקר בשיטות תשלום כמו חיוב דרך חברת הסלולר. היום אלו התשלומים המקוונים"

אור הירשאוגה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

באוגוסט 2011 נרכשה פלימוס הישראלית, כיום Bluesnap, על ידי קרן ההשקעות האמריקאית גרייט היל פרטנרס (Great Hill Partners) תמורת 115 מיליון דולר. הבעלים החדשים הציבו לחברה שמפתחת ומשווקת פלטפורמת סליקה מקוונת לעסקים ולארגונים יעדי גידול אגרסיביים מאוד ויעד שווי של חצי מיליארד דולר. כשנה לאחר מכן, הוחלף מנכ"ל החברה חגי טל. במקומו הביאו אנשי הקרן האמריקאית את ראלף דנגלמאייר האמריקאי. תחת הנהלתו הגדילה החברה את כוח המכירות והכנסותיה, וגם הוצאותיה עלו בשיעור של כ-40%.

דנגלמאייר עמד בעבר בראש שתי חברות סטארט-אפ - BancWare שנרכשה על ידי SunGuard ב-1997, ו-P&H שנרכשה ב-2006 על ידי TSA, כיום ACI, תמורת 150 מיליון דולר. בעקבות העסקה האחרונה מונה דנגלמאייר לנשיא ACI, חברה ציבורית שעוסקת בפיתוח תוכנות לניהול תשלומים. שווי השוק של החברה שמעסיקה למעלה מ-3,500 עובדים הוא 1.79 מיליארד דולר.

ב-ACI היה אחראי דנגלמאייר בין השאר על כ-400 אנשי מכירות. "ACI גדולה בסדרי גודל מבלוסנאפ, אבל היה חסר לי מאד המיקוד בתשלומים מקוונים ותשלומים במובייל. לשם העולם הולך. בשעה שטרנזקציות אחרות יורדות, יש היום הרבה יותר שימוש בכרטיסי אשראי. הסיבה לכך היא תשלומים ברשת ובמובייל. לפני שנתיים-שלוש הגידולים היו בעיקר בשיטות תשלום כמו חיוב דרך חברת הסלולר. היום אלו התשלומים המקוונים", קובע דנגלמאייר בראיון עם TheMarker.

ראלף דנגלמאיירצילום: Bluesnap

בלוסנאפ מציעה לעסקים וארגונים מערכת סליקה מקוונת שמטפלת במגוון רחב מאד של סוגי תשלומים בעולם. בין השאר מראה החברה ללקוחותיה כיצד שיפור וקיצור של הליכי התשלום מגדילים מאד הכנסות. "כל שדה שמתווסף להליך הצ'ק-אאוט הוא מוקש", מסביר אלדד בן תורה, שמנהל את פעילות החברה מחוץ לארה"ב. "כל שדה שבו המשתמש יכול להקיש בשפה לא נכונה, מקטין את אחוזי ההמרה. יש הרבה מאוד מקום לביצוע של אופטימיזציה של מספר הלקוחות שנכנסו להליך הרכישה שמשלימים אותה בטרנזקציה הראשונה, אך הפוטנציאל הגדול ביותר הוא בקיצור של רכישות חוזרות לקליק יחיד".

אחת הבעיות המרכזיות שבהן מטפלת Bluesnap היא אפשרות הגבייה מצורות התשלום המרובות הקיימות כיום בעולם. אחוזי החדירה של כרטיסי אשראי, אמצעי התשלום העיקרי בעסקות מקוונות, עדיין נמוך בחלקים רבים בעולם, וחברות הפועלות במדינות רבות באפריקה ובאסיה נדרשות להציע אפשרויות תשלום חלופיות. חלק מרכזי בשירות של בלו־סנאפ הוא עצם האפשרות של גביית תשלום באמצעי תשלום רבים, בין אם מדובר בהעברות בנקאיות, העברות ישירות, המחאות נוסעים או העברות סלולריות - כמו שירות הארנק הסלולרי Alipay הגדול בסין.

תחום ההתמחות של החברה הוא בסליקה של תשלומים על מוצרי תוכנה ומוצרים דיגיטליים, אך היא פועלת גם עם חנויות ורשתות שיווק. מרבית לקוחות החברה הם חברות קטנות ובינוניות, לצדן יש ענקיות בודדות, כמו חברת תוכנות השרטוט והתכנון Autodesk וסמסונג. בעוד שלפני ארבע שנים מספר החברות הישראליות שעשו שימוש בשירותים של בלו־סנאפ היה קטן, כיום מהוות החברות הישראליות כ-30% מכלל לקוחות החברה. מרבית חברות ההזנק החדשות בישראל עושות שימוש בשירותי הסליקה של בלו־סנאפ, גם הגדולות ביותר, בהן Wix, קונדואיט, קלריזן, ו–Exent, ולצדן חברות הזנק בולטות כמו OneHourTranslation ו-CloudShare.


כיום מועסקים במרכז הפיתוח הישראלי של החברה כ-80 איש, זאת לאחר שבעת הרכישה הועסקו בו כ-60 עובדים. בנוסף מעסיקה כעת החברה עוד כ-60 עובדים - מרביתם במשרדי החברה בבוסטון וסאן חוזה ובאחרונה פתחה החברה משרד בלונדון. "הגדלנו מאד את כוח המכירות של החברה וכיום אנחנו מעסיקים כיום 18 אנשי שיווק ונמשיך לגדול", הסביר דנגלמאייר שהגיע בשבוע שעבר לביקור בארץ.

"אני חושב שלבלוסנאפ יש הזדמנות אמיתית ליהפך לאחת מהחברות הגדולות בעולם בתחום הסליקה. אנחנו רואים חברות כמו Square שמציעות דרכים חדשות להשתמש בכרטיסי האשראי הפיסיים - העולם לא הולך לשם. בשביל מה להשתמש בדונגל של Square כשאפשר להעביר תשלומים ברשת?", שואל דנגלמאייר.

"קשה מאד לפתח היום שירות סליקה בגלל בעיות של רגולציה, ולכן אנחנו רואים כיום פחות ופחות מתחרים", קובע בן תורה. "האתגר האמיתי היום הוא ליהפך לשירות עולמי. ההתעסקות עם הרגולציה השונה בכל מדינה - מהודו ועד אוסטרליה - הופכת את התחום הזה לאחד התחומים הקשים ביותר לחברות קטנות, והבעיה הזאת רק הולכת וגדלה. מכיוון שכך, חלק מהשחקנים הקיימים בשוק ילכו ויתחזקו".

מעבר לכך, הוא מציין, חברות סליקה נכנסות לתווך שבין הלקוח ובין המוכר - תווך שדורש מהן במקרים רבים גם לשמש כבורר בין הצדדים השונים. "זה סוג עיסוק שכל הזמן דורש עבודה שוטפת ויום-יומית מול המוכרים שמשתמשים בשירותי הסליקה - זאת הסיבה שחברות כמו גוגל שהציעה בעבר את השירות Google CheckOut מגלות שזה מרחיק אותן מליבת העיסוק שלהן.

הגדלת כוח המכירות העלתה את הוצאות בלוסנאפ והתוצאה היא שהנטו של החברה נותר קבוע, למורת רוחם של המשקיעים. "נכון להיום, לחברה יש שני אתגרים מרכזיים - הראשון הוא שיפור של שולי הרווח. בין השאר אנחנו יכולים להשיג את זה על ידי פנייה ללקוחות גדולים יותר, אבל זה דורש מאתנו ליצור גמישויות חדשות במבנה העמלות שהשתמשנו בו בעבר. הבעיה השנייה שלנו היא שלא מספיק מכירים את המותג", מסביר דנגלמאייר.

"גם מי שהכיר בעבר את המותג של Plimus לא מכיר בהכרח את המותג החדש, ובכל מה שקשור לביצוע תשלומים החשיבות של ההיכרות המוקדמת גבוהה מאד. העובדה שיש לנו מתחרים כמו פייפאל, BrainTree או Digital River שהם מותגים מוכרים יותר פוגעת בנו בהמרה של תהליכי רכישה לתשלומים בפועל וזו נקודה שאנחנו חייבים לחזק", מוסיף דנגלמאייר.

מאז הרכישה הלך וירד חלקה של הנהלתה הישראלית של בלוסנאפ: חגי טל אינו בחברה וגם בן-תורה, הכריז על שינוי צפוי בתפקידו שבו ימשיך לייעץ לחברה, אך יצמצם את מעורבותו. למרות זאת מבהיר דנגלמאייר שמרכזיותו של מרכז הפיתוח של החברה בישראל לא נחלשה. "מבחינתי העובדה שמרכז הפיתוח שלנו הוא בישראל מוסיפה לבלוסנאפ ישראל. הלקוחות שלנו שמחים לדעת שמדובר בפיתוח ישראלי", הוא קובע ומצביע על כך שהמרכז בישראל גדל בכ-20 עובדים מאז הרכישה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום