ויה אירופה נבחרה להקים תשתית סיבים בפרישה ארצית

השר לפיתוח הנגב והגליל, סילבן שלום: "אינטרנט במהירויות גבוהות של עד G1 יהפוך את המרחק בין הפריפריה למרכז הארץ לפחות חשוב, יאפשר שוויון הזדמנויות אמיתי וצמצום פערים חברתיים וכלכליים"

אמיתי זיו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמיתי זיו

משרד האוצר הודיע כעת (א') כי נבחרה הקבוצה שתקים, בשותפות חברת החשמל (40%), תשתית סיבים אופטיים עד הבית ברחבי ישראל. זו לא הפתעה, היות שזו הקבוצה היחידה שניגשה למכרז ולפני כ-3 חודשים אף נמצאה עומדת בתנאי הסף.

ממשרד האוצר נמסר כי "הוועדה לבחירת משקיע ובעל שליטה במיזם התקשורת מודיעה כי בחרה בקבוצת המשקיעים, הכוללת את חברת ViaEuropa, קבוצת רפק, חברת באטם (BATM), חברת נכסי זיסאפל וחברת טמרס אחזקות להקים חברת תשתיות תקשורת שלישית בישראל, בשיתוף עם חברת החשמל, כאשר חברת סיסקו תשמש כספק הטכנולוגי של המיזם". בעבר התחייבו היזמים לחבר בית ראשון עוד בשנת 2013.

מיזם הסיבים, הידוע גם בשמו "המוביל הדיגיטלי" אמור להיות תשתית התקשורת הקווית השלישית בישראל בפרישה לכל בית, זאת בנוסף לתשתית הקיימת של בזק ושל HOT. מדובר יהיה בתשתית המהירה ביותר מבחינת תקשורת נתונים, מה שמוביל גם את שתי החברות הקיימות להאיץ השקעה בתשתיות והגדלת כמות הסיבים ברשת. בעבר התחייבו היזמים לחבר בית ראשון עוד בשנת 2013, אך בהודעה הנוכחית אין לכך אזכור. החברה החדשה, שעוד אין לה שם, לא תמכור שירותים ישירות לצרכן אלא לחברות תקשורת שכיום אין להן תשתית קווית, בעיקר סלקום ופרטנר.

בהתייחס לבחירת הקבוצה הזוכה במכרז, אמר שר התקשורת גלעד ארדן כי "מדובר בקפיצת מדרגה בדרך להרחבת התחרות בשוק תשתיות התקשורת והאינטרנט המהיר בישראל. האזרח ייהנה משירותי גלישה ברמה אחרת, והפער הדיגיטלי בין המרכז לפריפריה יצטמצם".

גלעד ארדןצילום: מיכל פתאל

אלי גליקמן, מנכ"ל חברת החשמל: "מיזם התקשורת הינו חוד החנית בפעילות היזמות העסקית של חברת החשמל בישראל ובעולם. זו הפעם הראשונה בה מדינה שלמה תרושת בתשתית תקשורת המבוססת על סיבים אופטיים, וחברת החשמל, כחברה לאומית, גאה להוביל פרויקט זה. לחברת החשמל ניסיון ויכולת מוכחת בביצוע פרויקטים מורכבים. ביחד עם המשקיע הנבחר, תוכל חברת החשמל להציע לתושבי מדינת ישראל תשתית תקשורת מהמתקדמות בעולם".

מי שנבחר לברך הוא שר האנרגיה והמים והשר לפיתוח הנגב והגליל, סילבן שלום, שאמר כי "מדובר בבשורה חברתית וחינוכית חשובה. כשר האחראי גם על פיתוח הנגב והגליל, אין לי ספק שמיזם התקשורת יאפשר לממש את פוטנציאל הצמיחה בעיקר עבור תושבי הפריפריה, אשר יהיו הנהנים הגדולים מהפרויקט.

אלי גליקמן, מנכ"ל חברת חשמלצילום: עופר וקנין

"אינטרנט במהירויות גבוהות של עד G1, תוך שימוש בתשתית חברת החשמל, יהפוך את המרחק בין הפריפריה למרכז הארץ לפחות חשוב, יאפשר שוויון הזדמנויות אמיתי וצמצום פערים חברתיים וכלכליים".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker