דעה

כשאפילו המשתמשים לא מצפים לפרטיות, גם לממשל קל להתעלם

השכיחות הגדלה והולכת של שיתוף מידע באמצעים טכנולוגיים מולידה דרכים חדשות בהן ניתן להפר את פרטיות המשתמש ומובילה בהתאם לכרסום בציפייה לפרטיות

איאן רוסטובסקי ושיר קודנר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

את הניסוי הבא לא מומלץ לנסות בבית: הקישו במנוע החיפוש את המילים "איך מכינים פצצה" ובדקו תוך כמה זמן דופק בדלת נציג של כוחות הביטחון. אשליית הפרטיות שמעניקה לנו ההתבודדות מול מסך מחשב, טאבלט או סמארטפון, מתבדה אל מול ההתפתחות של המרחב הדיגיטלי. אם בעבר עוד ניתן היה לתחזק את האשליה באמצעות שימוש בזהות בדויה באינטרנט, בעידן הפייסבוק, כשרוב הפעילות נעשית תוך זיהוי שם מלא, ותמונת הפרופיל עוקבת אחרינו מאתר לאתר, ההנחה שהפעילות שלנו ברחבי הרשת נשארת חסויה או פרטית היא שגויה.

בארצות הברית הזכות לפרטיות מוגנת במסגרת התיקון הרביעי לחוקה, המגן מפני חדירה של המדינה לרשות הפרט ואוסר על ביצוע חיפושים בלתי סבירים בביתו של אדם, גופו, מסמכיו וחפציו. ביסוד ההגנה, שמתמקדת רק במישור היחסים שבין אדם לרשויות השלטון, עומד עקרון הציפייה לפרטיות. כדי לבדוק האם התקיימה פגיעה בפרטיות, בתי המשפט בארצות הברית יבחנו את הרמה הסובייקטיבית - האם לאדם מסוים היתה בפועל ציפייה לפרטיות, ואת הרמה האובייקטיבית - האם הציפייה הזו היתה סבירה.

השכיחות הגדלה והולכת של שיתוף מידע באמצעים טכנולוגיים מולידה דרכים חדשות בהן ניתן להפר את פרטיות המשתמש ומובילה בהתאם לכרסום בציפייה לפרטיות. קשה לקבוע האם לרוב המשתמשים ציפייה שפרטיותם תישאר מוגנת בקשר פעולות כגון ביצוע חיפוש בגוגל, או מיקומם הגיאוגרפי בזמן שימוש באפליקציית ווייז. וגם אז, היכולת הטכנולוגית לאסוף ולשמור את המידע הזה הופכת לכאורה כל ציפייה לפרטיות לבלתי סבירה.

צילום: הילה מגורי

אך היכן נמתח גבול הסבירות? לפני פחות מחודש שיחררה מיקרוסופט גרסה חדשה ל-Xbox הכוללת חיישן מדויק ומתקדם יותר של קינקט. בין היתר מסוגלת הקונסולה לסרוק את גוף השחקן כדי לקבל מידע על מתח השרירים שלו, תנועות הגוף, הבעות הפנים וקצב הלב. החיישן נדרש להיות מחובר לאינטרנט בכל זמן, כך שהלכה למעשה כדי לשחק בממשק החדשני נדרשים המשתמשים להכניס לביתם מעין "נציג" וירטואלי של מיקרוסופט, ששומע ורואה כמעט הכל סביבו, כל הזמן, יודע מתי אתה צוחק, בוכה או משועמם, ושומר את כל המידע הזה. הציפייה לפרטיות עשויה להגן על צרכנים מפני הממשל, ואולם החששות שהתעוררו בעקבות ההודעה על השקת הקונסולה, נגעו בעיקר ביכולת של חברות פרטיות לאסוף ולהשתמש כרצונן במידע אישי שכזה.

בניגוד לארה"ב, בישראל המצב החוקי כמעט הפוך. חוק הגנת הפרטיות בישראל קובע הסדר מקיף להגנת הפרטיות, שהפרתו עשויה לגרור במקרים מסוימים עד חמש שנות מאסר. ואולם, החוק מתמקד במערכת היחסים שבין האדם לחברו ואינו מחיל עצמו על רשויות המדינה. בנוסף, החוק קובע מפורשות כי רשות ביטחון, או מי שנמנה עם עובדיה או פועל מטעמה, לא ישאו באחריות על פגיעה שנעשתה באופן סביר במסגרת תפקידם. יכולת המדינה לקבל נתוני תקשורת מוסדרת בצורה נפרדת לפי חוק סדר הדין הפלילי ומאפשרת במקרים דחופים קבלת מידע אף ללא צו בית משפט. בישראל, הציפייה לפרטיות אינה פקטור רלוונטי במישור שבין הפרט והמדינה.

כל עוד יכולתן של חברות פרטיות לאסוף ולצבור עלינו מידע למעשה כמעט אינה מוגבלת, בעייתי יהיה לנסות למנוע מהרשויות גישה למידע, שכן הזכות לפרטיות תרכין ראשה פעם אחר פעם בעבור הוראות שעה ושיקולי ביטחון או חירום. לפיכך, הפיתרון המאזן בין פרטיות היחיד לבין צרכים מסחריים וביטחוניים עשוי להימצא בהגבלת המידע שחברות רשאיות לאגור על המשתמשים שלהם, ובמיוחד על משך הזמן שבו מידע זה מאוחסן בשרתיהן.

הכותבים הינם: עו"ד איאן רוסטובסקי שותף ועו"ד שיר קודנר, ממחלקת ההייטק של משרד עמית פולק מטלון ושות'

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker