תאגיד ההשקעות הסיני פוסון מקים פעילות בישראל

הקבוצה הסינית בוחנת הקמת קרן הון סיכון להשקעות בסטארט אפים ישראלים, מרכז מו"פ וחממה טכנולוגית; תוך חודשיים צפויה החברה, שרכשה את אלמה לייזרס הישראלית, לפתוח משרד בישראל שיהיה אחראי לאתר הזדמנויות

ענבל אורפז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

קבוצת פוסון (Fosun) הסינית, תאגיד ההשקעות השני בגודלו בסין, מעוניין להרחיב את הפעילות שלו בישראל. בחודשיים הקרובים הקבוצה עתידה לפתוח משרד בישראל שיהיה אמון על איתור השקעות ושיתופי פעולה עם חברות טכנולוגיה ישראליות בתחום המכשור הרפואי, הפארמה והמסחר האלקטרוני.

היום נפגש יו"ר הקבוצה, גואו גואנגצ'אנג, המבקר בישראל, עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, ששב מביקור בסין לפני כחודש. עוד השתתפו בפגישה מנכ"ל משרד ראש הממשלה, הראל לוקר, ראש המועצה הלאומית לכלכלה, יוג'ין קנדלה, וסמנכ"ל סחר החוץ במשרד הכלכלה אוהד כהן. במשלחת של פוסון משתתפים מנכ"ל הקבוצה, מנהל ההשקעות ומנהל חברת הבת פוסון פארמה. גואנגצ'אנג ישתתף בכנס הביומד MEDinIsrael שנערך השבוע ומאורגן מכון היצוא.

בהמשך להקמת המשרד בישראל, פוסון בוחנת הקמת קרן הון סיכון ייעודית להשקעות בחברות טכנולוגיה בישראל. אלירן אלימלך, הנספח המסחרי של משרד הכלכלה בבייג'ינג, שהיה שותף לארגון הביקור של בכירי פוסון בישראל, טוען כי גודל הקרן לא נחשף. אולם הוא מציין כי החברה לא מקימה קרנות קטנות מ-100 מיליון דולר.

"מבחינתם הסיפור הישראלי הוא חדש ומעניין. הם חושבים על אפשרויות לשיתופי פעולה ככל שהם פוגשים יותר חברות. פוסון מעוניינים להקים חממה טכנולוגית, מאיץ לחברות ישראליות או מרכז מו"פ בישראל, לאו דווקא בתחום הפארמה, שישרת את החברות הבנות שלהם", אומר אלימלך.

פגישת ראש הממשלה בנימין נתניהו עם יו"ר תאגיד פוסוןצילום: עמוס בן גרשום, לע"מ

לטענת אלימלך קיים עניין הדדי וגם חברות מכשור רפואי ישראליות בוחנות פעילות בשוק הסיני. "יש עניין מאוד גדול היום בחברות ישראליות בסין בתחום המכשור הרפואי. רואים הרבה חברות ישראליות שמתעניינות בסין בהיבטים שקשורים בתשתית סחר למסחר ולא רק בהיבט העסקי - רגולציה, תקינה, רישום. לדוגמא, קבלת אישור הפצה למוצר מכשור רפואי בסין, איך סיוע לחברות שלא יעתיקו את המוצר שלהן" מציין אלימלך. כיום פועלים בסין ארבעה נספחים מסחריים בשלוש ערים – בייג'ינג, שנחאי וגוואנזו.

בסוף אפריל ביצעה פוסון פארמה את הכניסה הראשונה לשוק הישראלי עם רכישת חברת אלמה לייזרס ב-240 מיליון דולר. כעת, מעוניינת החברה שיתופי פעולה אסטרטגים בישראל שישמשו כמנועי הצמיחה הבאים של החברה. בנוסף לתחומי הפארמה והמכשור הרפואי, לפוסון יש מעל ל-50 חברות בתחומים כמו מסחר אלקטרוני, נדל"ן וחקלאות.
הביקור של בכירי פוסון הוא חלק מעניין גובר שמגלים גופי השקעה סינים בחברות טכנולוגיות ישראליות. לפני שבועיים ביקרה בישראל לביקור עבודה משלחת בת 12 נציגים בכירים בארגון ZCVA - ארגון קרנות ההון סיכון והפרייבט אקוויטי הסיני. מטרת הביקור הייתה לחשוף את המשלחת לתעשיית ההיי-טק המקומית.

נוסף על כך, במסגרת חוק ההסדרים נקבע כי יחוזקו הקשרים הכלכליים עם סין, הודו וברזיל. לפי לשון החוק, המדען הראשי במשרד הכלכלה, בשיתוף אגף התקציבים במשרד האוצר, יפעלו לגיבוש מודל פעולה לחזוק שיתוף הפעולה במחקר ופיתוח מוצרים בתחומי התעשייה עתירת הידע עם סין, הודו וברזיל באמצעות קידום מספר תוכניות. כמו כן, נקבע כי יבוצעו פעולות לחיזוק הכלים המקצועיים העומדים לרשות מערך הנספחים המסחריים במדינות האמורות.

בהודעה שפרסם הערב משרד ראש הממשלה נמסר כי:"ראש הממשלה נתניהו, אשר ביקר במאי האחרון בסין בראש משלחת של אנשי עסקים ישראלים, הגדיר את קשרי המסחר עם סין כמנוע צמיחה משמעותי למשק הישראלי בשנים הקרובות. במסגרת המהלך מוקמת בימים אלו ועדה בין-משרדית ישראלית שתעבוד מול ועדה מקבילה בסין על מנת לקדם את קשרי המסחר בין המדינות ולתת רוח גבית ממשלתית בילטראלית לקשרים הכלכליים. יצוין כי מאז ביקורו של ראש הממשלה הגיעו לישראל שורה של משלחות רמות דרג מסין. בין המשלחות ניתן לציין משלחת בראשות ראש סוכנות הידיעות הרשמית של סין, סוכנות שינחואה ומשלחת משמעותית נוספת המונה כ- 15 ראשי ערים ואנשי ממשל מהפרובינציות השונות בסין".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker