בלעדי

עסקת גוגל-ווייז: אירופה רוצה ערבויות לפרטיות

הגופים בוחנים העברת דרישה פורמלית לרשויות בארה"ב כתנאי לעסקה, בעקבות חשיפת תוכנית PRISM שאותה מפעילה הרשות לביטחון לאומי בארה"ב (NSA) - תוכנית לאיסוף שוטף של נתונים מאזרחים

אור הירשאוגה
מיכל רמתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

עסקת הרכישה של ווייז על ידי גוגל מעוררת חששות בקרב הרגולטור האירופי. ל-TheMarker נודע כי אחד מגופי הרגולציה האירופיים דורש ערבויות לאי ניצול מידע המשתמשים הימצא בידי וייז. הגופים בוחנים העברת דרישה פורמלית לרשויות בארה"ב כתנאי לעסקה, בעקבות חשיפת תוכנית PRISM שאותה מפעילה הרשות לביטחון לאומי בארה"ב (NSA) - תוכנית לאיסוף שוטף של נתונים מחשבונות מייל, מצ'טים, מהיסטוריית גלישה, מחיפושים ומקבצים מאוחסנים שנמצאים ברשותן של חברות דוגמת גוגל, פייסבוק, אפל ומיקרוסופט.

תוכנית זו שימשה את ה-NSA לעקוב אחר אזרחים שאינם אמריקאים. כפי המסתמן, גוף הרגולציה האירופאי חושש כי מידע על משתמשים האירופאים של ווייז יועבר לגוגל, ולפיכך יהיה זמין ל-NSA האמריקאי.

בשונה ממקרים שנחשפו בעבר, התוכנית מאפשרת איסוף מידע כולל ורציף גם בלא חשד המיוחס לאדם מסוים או לקו תקשורת מסוים. כמו כן, לראשונה נחשף כי נאספו נתונים ממערכות של חברות יישומים, בהן גוגל, יאהו, פייסבוק ו-AOL. הדבר איפשר איסוף שיטתי של מידע וקיום מערך מעקב קבוע אחר לקוחות ומשתמשים לא אמריקאים.

החשש של הגופים האירופיים נוגע לאופיו של המידע בו עושה שימוש - מידע רציף על מיקומיהם של משתמשים המנווטים באמצעות התוכנה, ומזדהים על ידי כניסה לרשתות חברתיות דוגמת פייסבוק וטוויטר. לפי מידע שהגיע לידי TheMarker החשש העיקרי הוא לכך ששימוש בנתוני ווייז במערכת PRISM לא יעמוד באמנת העברת המידע הקיימת בין האיחוד לארה"ב.

מוקדם יותר היום דיווחה סוכנות הידיעות בלומברג כי לפי מקור המקורב לעסקה הסכימה גוגל לרכוש את ווייז הישראלית תמורת 1.1 מיליארד דולר, וכי החברות עשויות לפרסם כי העסקה נחתמה כבר היום. רכישת ווייז עשויה לסייע לגוגל גם להגדיל את הדומיננטיות שלה בשוק יישומי המפות והניווט על פני יריבתה אפל. מנכ"ל ווייז נעם ברדין לא השיב לבקשת תגובה. פול סולומון, דובר גוגל ישראל, אמר כי החברה אינה מוסרת תגובה.

כל עסקה לרכישת גוגל על ידי ווייז תהיה טעונת אישור שלל גופים רגולטוריים. בראש ובראשונה, עסקה שכזו עשויה לדרוש אישור הגבלים עסקיים, מכיוון שיחדיו אחראיות ווייז וגוגל maps (והתוכנה המלווה שלה, Google Navigation) לחלק גדול משוק אפליקציות הניווט בסלולר. משרד המשפטים האמריקאי בארה"ב עשוי להתערב בנושא, וכך גם מחלקת ההגבלים העסקיים בנציבות האירופית, הגוף האחראי על רגולציה במגוון תחומים רחב באיחוד.

גם אם הנציבות האירופית תחליט שלא לפעול בנושא, רשויות רגולציה במדינות המרכיבות את האיחוד יכולות עדיין לפעול כנגד גוגל. הדבר נכון לא רק לגבי הגבלים עסקיים, שכן לדברי המקור ל-TheMarker, האירופאים מודאגים לא לגבי מונופול אפשרי של גוגל בתחום הניווט, אלא מפני הגדלת זרם המידע לסוכנויות הביון האמריקאיות. דרישה שכזו היא חריגה בנוף הרגולטורי, אך יתכן כי נוף זה השתנה בימים האחרונים, מאז חשיפת תכנית PRISM, ועשויה להפעיל גם את הממונה על פרטיות בנציבות האירופית.

גוף נוסף שעשוי לפעול הוא הפרלמנט האירופי, הגוף המחוקק באיחוד (לעומת הנציבות, שהיא זרוע אכיפה), אם יחליט שהחקיקה הקיימת אינה מספקת כדי לכסות נושאים חדשים כמו פרטיות באינטרנט. "באופן עקרוני, החוק האירופי אינו מתי לחברות להעביר מידע לארה"ב. אך חברות לעתים מוצאות עצמן בין הפטיש לסדן בתחום סמכויות השיפוט בארה"ב ובאירופה. הן לרוב בוחרות להישמע לחוק האמריקאי על פני האירופאי. עד כה הנציבות האירופית כמעט לא עשתה דבר כדי לפתור את בעיית הסמכות השיפוטית ולהגן על אזרחי אירופה. אני מקווה שפרשת PRISM תשמש כקריאת אזהרה ומקווה כי הנציבות האירופית תתחיל לזוז", אמרה ל"אינדיפנדנט" סופי אינ'ט פלד, חברת הפרלמנט האירופי מהולנד, וסגנית ועדת הפרלמנט האירופי לחירויות הפרט, צדק ופנים.

רגולטור ההגנה על פרטיות ברשת בגרמניה, פטר שאאר, אמר לבלוג ג'יגהאום כי חשיפת תכנית PRISM מדאיגה, ועוד יותר מכך, תגובת הבית הלבן. סוכנויות רגולציה בגרמניה ובמדינות אחרות באירופה כבר אמרו כי בכוונתן לחקור את נושא תכנית פריזם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker