המדינה ואינטל ממסדים את היחסים

החברה עשויה להציע להפוך פעילות הייצור בקרית גת לקמפוס אסטרטגי לאינטל העולמית

אמיר טייג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

אינטל רוצה למסד את מערכת היחסים בינה לבין מדינת ישראל, כדי ליצור מחויבות הדדית ארוכת טווח: להציע למשרד אוצר לשדרג באופן שוטף את מפעלי השבבים שלה בישראל - כך שיהיו בחזית הטכנולוגית העולמית, או לפחות דור אחד מאחורי חזית זו - תמורת התחייבות של המדינה למתווה מענקים ברור, כלומר שיעור מענק מוסכם ביחס להשקעות שאינטל תבצע.

מטרת המהלך היא ליצור ודאות לגבי היקף המחויבות של שני הצדדים, כדי להבטיח את עתיד פעילות הייצור של אינטל בישראל. למעשה, אינטל תנסה לקדם תוכנית דומה להצעת פרופ' יוג'ין קנדל, ראש המועצה הלאומית לכלכלה. לפי התוכנית של קנדל, ישראל תתחייב לנוסחת תשלום קבועה לאינטל כחלק מהשקעתה, ואילו זו תתחייב לאורך זמן להקים בישראל את מפעלי השבבים המתקדמים ביותר שלה, או ברמה אחת מתחת לחדישים ביותר.

כפי שפורסם אתמול ב-TheMarker, התוכנית של אינטל כוללת שדרוג של המפעל הוותיק ‏(Fab18‏) בקרית גת, שמוחכר כיום למיקרון, בעלות השקעה של כ-3 מיליארד דולר. שדרוג מפעל הייצור הוותיק צפוי להזניק את ייצור השבבים של אינטל בישראל לחזית טכנולוגיית הייצור העולמית.

ואולם השקעה זו עשויה להיות רק תחילת הדרך. בהינתן הסכמות לגבי תוכנית ארוכת טווח, יוקם בישראל מפעל השבבים העתידי של אינטל שהיקף ההשקעה בבנייתו יהיה יותר מ-5 מיליארד דולר. כל מפעל נוסף של אינטל יגדיל את מספר עובדי הייצור שלה בישראל בכ-3,000.

מנכ"ל אינטל, בריאן קרזניץ'צילום: אי פי

אינטל בונה כיום את המפעל החדיש ביותר שלה בצ'נדלר, אריזונה. מפעל זה הוא הראשון בעולם שייצר שבבים על גבי פרוסות סיליקון בקוטר 450 מילימטר, לעומת פרוסות של 300 מילימטר שמיוצרות בשאר המפעלים, בהם אינטל קרית גת ‏(Fab28‏). היקף ההשקעה במפעל חדש בטכנולוגיה של 450 מילימטר גבוה מהותית - 7-6 מיליארד דולר. לא מן הנמנע כי אינטל תראה לאוצר תוכנית להקמת מפעל מסוג זה בעתיד בישראל.

תחום ייצור השבבים דינמי מאוד, ומחייב חברות ייצור כמו אינטל לבצע השקעות שוטפות בהקמת מפעלים חדשים. בהתאם לחוק מור, שהיה ממייסדי אינטל, טכנולוגיית ייצור השבבים מתקדמת דור אחת ל-24-18 חודשים. כך יכולה אינטל לייצר שבבים בגיאומטריות נמוכות יותר ‏(גודל פרוסת הסיליקון ומספר הטרנזיסטורים שניתן להדביק עליה‏) ולהאיץ את קצב החישובים של המעבדים, וכן להוזיל את מחיר ייצורם.

היתרון לגודל שקיים בתחום הייצור, גורם לאינטל לצמצם את מספר הקמפוסים בעולם המשמשים אותה לייצור שבבים, ולרכז כמה מפעלים בקמפוס אחד. כיום שני הקמפוסים המרכזיים הם באורגון ובאריזונה. במקביל, לאינטל יש מפעלים מחוץ לארה"ב - באירלנד, ישראל וסין. היא עשויה להציע לממשלה להפוך את פעילות הייצור בקרית גת לקמפוס אסטרטגי לאינטל העולמית.

הערכות הן כי אינטל ישראל תבקש בתמורה מענק קבוע של 10%-15% מהיקף ההשקעה הכולל שתבצע בישראל. מנגד, עשויה המדינה לדרוש מאינטל, כתנאי ליצירת נוסחת מענק ארוכת טווח, להקים קמפוס מפעלים נוסף. ב-2012 הסכימה המדינה להעניק לאינטל כמיליארד שקל, אך התנתה את המענק בהרחבת פעילות החברה גם לאיזור בית שאן. הדרישה היתה שיקול מהותי בהחלטת אינטל העולמית לוותר על המענק ולבצע השקעה בשדרוג המפעל באירלנד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker