שתי ענקיות רבות - ווייז זוכה

חסימת פייסבוק על ידי גוגל נחשבת לצעד דורסני שמזכיר את מיקרוסופט

אמיר טייג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

>> איך הגיעו בווייז לסכום הזה מיליארד דולר? אם היו מציעים להם 500 מיליון דולר או 600 מיליון דולר עבור החברה, האם הם היו מסרבים? תג המחיר הדימיוני עבור החברה הצעירה אינו נתמך על ידי הכנסות, רווחים או מודל עסקי מוצלח. הסיבה העיקרית שמחירה של ווייז עשוי לעלות אל יותר ממיליארד דולר הוא הלחץ שבו נתונות ענקיות הטכנולוגיה הגלובליות - הלחץ התחרותי, והכסף הזול.

גוגל ופייסבוק נלחמות ביניהן על עולם הפרסום הדיגיטלי. מי תצליח לאסוף יותר נתוני שימוש על הגולשים? מי תוכל לאפיין את הגולש בצורה יעילה יותר ומדויקת יותר ומי תצליח להתאים לגולש זה פרסום הממוקד ביותר? שתי ענקיות האינטרנט נלמות בינהן על האפקטיביות הפרסום הדיגיטלי. מי שתצליח לייצר פרסום אפקטיבי יותר, כלומר להניע ביעילות רבה יותר את הגולש לפעולה, תנגס בנתח השוק של מתחרתה.

לתוך קלחת זו נכנסת ווייז, שמסוגלת לספק נתוני שימוש משמעותיים מאוד עבור שתי הענקיות. ווייז יודעת היכן אנחנו נמצאים כשאנחנו מחוץ לבית או למשרד, מהם שלטי החוצות שבהם אנחנו מתבוננים בדרך לעבודה, איפה אנחנו עוצרים לקנות קפה בבוקר, היכן אנחנו אוכלים צהריים, ומה המרחק שלנו מסניף מקדונלדס הקרוב. נתונים אלה יכולים להתחבר היטב לפלטפורמות הפרסום המתרחבות של גוגל ופייסבוק.

בפייסבוק ובגוגל מבינים כי הוספת ממד המיקום הפיסי של המשתמש בזמן אמת תעזור להם מאוד במאבק על אפקטיביות הפרסום. למשל, הן יוכלו לשלוח למשתמש קופונים בשעות הצהריים, שיגרמו לו לבחור לאכול את ארוחת הצהריים שלו בפלאפל שמעבר לפינה ולא במקדונלדס הקרוב. הן יוכלו להגביר את תנועת הקונים במכולת בשעות שבהן מספר הקונים נמוך, או לאפשר לחנות נעליים להציע הנחות הממוקדות בקונים הנמצאים בזה הרגע בחנות המתחרה.

מייסדי ווייז אמיר שנער ואהוד שבתאי והמנכ"ל נועם ברדיןצילום: צביקה טישלר

מפרסמים יוכלו לעצב את קהלי היעד שלהם כיד הדימיון ולהגיע אליהם עם פרסום זול ואפקטיבי. קהל המפרסמים הקלאסי שאליו פונות גוגל ופייסבוק הוא העסקים הקטנים והבינוניים. כלים אלה יאפשרו לעסקים אלה לנהל ביעילות את הוצאות הפרסום שלהם, ולעקוב אחר האפקטיביות של כל שקל שישקיעו בו.

אם פייסבוק היתה רוכשת את ווייז, היא הייתה מקבלת ממנה הרבה מאוד מידע שאין לה. תוספת מידע זו שווה עבור פייסבוק כסף רב. מנגד, לגוגל יש שירותי ניווט מוצלחים שתופסים תאוצה מהירה. ווייז תספק לגוגל מידע הרבה פחות חיוני עבורה. אם כן, מדוע גוגל רוצה כל כך רכוש את ווייז? כנראה שהסיבה העיקרית לך היא חסימת פייסבוק.

לגוגל שווה לשלם יותר ממיליארד דולר על ווייז רק בשביל לשלול את הנכס הזה מהמתחרה הגדולה שלה. זו אמנם החלטה עיסקית לגיטימית, אך גם דורסנית. הרצון של גוגל לחסום את מתחרתה, מזכיר את ימי המונופול של מיקרוסופט. גוגל בטוח לא רוצה להגיע למקום שבו נמצאת מיקרוסופט כיום, אך התנהלות מסוג זה עשויה להביא אותה לשם.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker