גורם ממשלתי: "אינטל הציעה להמיר 
את המענק בהטבות מס"

החברה נהנית כבר מהטבת מס משמעותית - מס חברות של 5% בלבד, לעומת המס הרגיל שעומד לעלות ל–26.5% ■ האוצר: "עדיין לא התקבלה בקשה רשמית מאינטל, וכשתתקבל היא תיבחן"

אורה קורן
אורה קורן

אינטל דנה בשבועות האחרונים עם מקורבים לממשלה על שתי חלופות של הטבות ממשלתיות: מענקים והמרת המענק בהטבת מס - כך אמר אתמול מקור ממשלתי. לדבריו, נראה שתהיה נכונות גבוהה יותר לאשר לאינטל את הקמת המפעל תמורת הטבות מס עתידיות.

ענקית השבבים נהנית מהטבת מס מפליגה כבר כיום, ומשלמת 5% מס חברות במסגרת חוק עידוד השקעות הון, כשמס חברות עומד לעלות ל–26.5%. עם זאת, מקורות אחרים בממשלה ציינו כי גם הטבת מס היא כסף שחסרונו יורגש בעתיד, ובכל מקרה עדיף לפעול בשיטת המענקים הגלויים ולא בטבות מס חשאיות, כשלא ברור באיזה היקף החברה נהנית מההטבה בפועל.

המקור הממשלתי הוסיף כי לפני שדנים בהטבה, יש לבחון אם ההשקעה בכלל כדאית למשק. לדבריהם, "אנו צריכים לערוך בדיקה שתראה שהתשואה למשק שתתקבל בגין ההטבה תהיה גבוהה מההטבה, וגם לשאול אם ללא ההטבה אינטל תבצע את ההשקעה. רק אם התשובה הראשונה חיובית, יש מקום להיכנס לדיון בהטבות". לפי המקור, אם יוחלט שמדובר בהשקעה כדאית למשק, ניתן יהיה לבחון הסטת משאבים ממקומות שונים בתקציב לטובת המענק, "כמו שמסיטים מיליארדים למשרד הביטחון כל שנה".

בנוסף, משרד הכלכלה יידרש להסיט משאבים מתקציב מרכז השקעות. מכיוון שהמענק לא יינתן בשנה אחת, ייתכן שניתן יהיה לממן אותו מתקציבים קיימים. תקציב מרכז השקעות לתמיכה בהקמת מפעלים והרחבתם הוא כ–450 מיליון שקל ל–2013, ו–500 מיליון שקל ל–2014.

מפעל אינטל בקרית גתצילום: אליהו הרשקוביץ

בתגובה לידיעה על כוונת אינטל לבקש מהמדינה מענק בהיקף של 1–1.5 מיליארד שקל להקמת מפעל חדש בקרית גת, או להרחבת פעילות מיקרון, נמסר ממשרד האוצר כי "עד רגע זה לא התקבלה בקשה רשמית מטעם אינטל לקבלת מענק לביצוע השקעה והקמת מפעל חדש בישראל. משרד האוצר יחד עם משרד הכלכלה יבחן כל בקשה כזו, לכשתתקבל". ממשרד הכלכלה נמסר בתגובה כי "המשרד נמצא בקשר שוטף עם אינטל כפי שהיה לאורך השנים האחרונות. עם זאת, לא הוגשה בקשה רשמית בנושאים המוזכרים. לכשתוגש, המשרד ילמד אותה ויתייחס לכל הסוגיות המשתמעות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker