חגיגות גוגל לכבוד המחשב הראשון ויום ההולדת של פרופ' אביעזרי פרנקל

בניית הוויצק יצאה לדרך בסוף שנת 1953 בהובלת פרופ' חיים פקריס וג'רי אסטרין, שהיה חבר בצוות של פון נוימן בפרינסטון ■ הקמת המחשב הסתיימה תוך שנה וחצי בלבד - פרק זמן שנחשב לשיא בזמנו

ענבל אורפז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

ענקית החיפוש גוגל חולקת היום כבוד למחשב הראשון שנבנה בישראל - ויצק (WEIZAC) - וחוגגת יום הולדת 84 לפרופ' אביעזרי פרנקל שהיה מהנדס צעיר בצוות אשר בנה את המחשב.

לכבוד המאורע, הפיקה גוגל סרטון בו פרנקל מספר על ימיו הראשונים של המחשב. כמו כן, מוצגות בסרטון תמונות היסטוריות המתעדות את השימוש בוויצק במכון ויצמן. הסרטון הופק בתמיכת גוגל כחלק מסדרת סרטונים על למורשת המחשוב.

"יש לי זכרונות נעימים מהמעבר ליד הוויצק מדי יום, כשלמדתי במכון ויצמן, שם גם ניתנה לי הזכות ללמוד בכיתתו של פרופ' פרנקל. עם יציאתו לאור של סרט קצר זה, אני שמח ללמוד ממנו יותר על פרק הכה חשוב בהיסטוריה של הטק הישראלי" כתב בפוסט שמלווה את הסרטון פרופ' יוסי מטיאס, מנהל מרכז המו"פ של גוגל בישראל.

סיפורו של הוויצק פורסם בגיליון פסח האחרון של "הארץ". בניית הוויצק יצאה לדרך בסוף שנת 1953 בהובלת פרופ' חיים פקריס וג'רי אסטרין, שהיה חבר בצוות של פון נוימן בפרינסטון. הקמת המחשב הסתיימה תוך שנה וחצי בלבד - פרק זמן שנחשב לשיא בזמנו.

הוויצק ביצע את החישוב הראשון שלו בחודש אוקטובר, 1955, ועד מהרה היה מבוקש על ידי מדענים ישראליים רבים. הוא פעל עד לסוף שנת 1963. כיום ממוקם ויצק בבניין זסקינד במכון ויצמן.

הפרופסור פרנקל שהיה חבר בצוות הבנייה, עם ויצק מאחוריוצילום: דודו בכר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker