אינטל מציעה למדינה: שדרוג מיקרון או בניית מפעל חדש תמורת מענק של מיליארד שקל

בכירי אינטל ייפגשו עם האוצר והתמ"ת ויעלו שתי אופציות להשקעות במפעל בקרית גת: שדרוג מיקרון והעסקת מרבית עובדיה בהשקעה של 10 מיליארד שקל או בניית מפעל בהשקעה של יותר מ–18 מיליארד שקל ■ בכל אופציה יגויסו אלפי עובדים. המחיר: מענק של 1–2 מיליארד שקל

אמיר טייג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמיר טייג

הנהלת ישראל תתחיל בשבועות הקרובים בסדרת פגישות עם משרדי האוצר וראש הממשלה, במטרה להחיות את התוכנית להרחבת פעילות הייצור שלה בקרית גת. בשלב ראשון צפויים אנשי אינטל לפגוש בכירים באוצר ובמשרד התמ"ת, ובשלב מאוחר יותר את שני השרים. מטרת הפגישות היא לגבש הבנות לגבי היקף המענק הממשלתי שיוצע לחברה.

אינטל ישראל צפויה להציג לאוצר תוכנית להקמת מפעל חדש בקרית גת בהשקעה של 3–4 מיליארד דולר. מתוכם צפויה אינטל לבקש מענק של כ–10%, כלומר 300–400 מיליון דולר.

כתבות נוספות ב-TheMarker

המדינה משקיעה באינטל - ואינטל משקיעה בעובדים

ב–2011 ביקשה אינטל להרחיב את מפעל הייצור בקרית גת. המדינה אמנם הסכימה להעניק לה כ–1 מיליארד שקל, אך ההתניות שלוו למענק גרמו לה להעדיף לבסוף את ההשקעה באירלנד על פני ישראל. אם וכאשר תצליח אינטל ישראל לקבל את המענק, היא תצא למסע שכנוע במטה אינטל העולמי כדי לזכות בהשקעה. ההערכות הן כי אינטל העולמית צפויה לתמוך במהלך.

אינטל משקיעה בפיתוח ושדרוג מפעלי הייצור שלה כ–12 מיליארד דולר בשנה. בשנה החולפת שידרגה החברה שלושה מפעלים ‏(אחד באירלנד ושניים בארה"ב‏). אם אינטל ישראל תצליח לגייס את ההשקעה, בניית המפעל החדש בקרית גת תארך כשנה וחצי. המפעל צפוי להגדיל את מספר המועסקים באינטל קרית גת בכ–1,500 לפחות, מתוכם עד 1,000 כנראה יגויסו מבין 1,300 עובדי מיקרון. בניית מפעל חדש היא אופציה נוספת, שתביא לתוספת של 3,500 עובדים. ההחלטה בין האופציות תיפול בהתאם להיקף התמיכה הממשלתית שתקבל.

האפשרות המסתמנת בשלב זה, היא שאינטל תקבל בחזרה לידיה את המבנה של השכן לה בקרית גת, ותתבסס על המבנה הקיים לשם הרחבת פעילות ייצור השבבים שלה. המבנה, שנמצא בבעלות אינטל, הוחכר למיקרון לתקופה ארוכה - אך כעת, בשל העמדת מפעל מיקרון למכירה, החליטה אינטל לממש את זכות הסירוב שלה ולעצור לפי שעה את מכירתו. אינטל ישראל רוצה למצות את המהלך מול האוצר ומול אינטל העולמית, ובהתאם לתוצאותיו להחליט אם לאפשר את מכירת מיקרון לצד שלישי, או להפוך את המבנה למפעל החדש שלה.

השימוש במבנה המפעל של מיקרון, וכן העובדה שאינטל תוכל לגייס את עובדי מיקרון, צפויים להוזיל בעד מיליארד דולר את היקף ההשקעה הנדרש כדי להקים מפעל שבבים בטכנולוגיה החדשה. עם זאת, מקורבים לחברה מציינים כי בהתאם לתגובת הממשלה, תבחר אינטל העולמית אם לבצע השקעה זולה יותר על בסיס המבנה של מיקרון, או השקעה גדולה יותר בבניית מפעל חדש בעל כושר ייצור גבוה יותר. עלות הקמת מפעל שכזה נאמדת ב–4–5 מיליארד דולר.

מפעל מיקרון במתחם אינטל בקריית גתצילום: אליהו הרשקוביץ

המתווה המסתמן הוא שאינטל תעשה שימוש בחדרים הנקיים ‏(האולמות שבהם נעשה ייצור השבבים‏) במבנה של מיקרון כדי להקים שם מפעל ייצור חדש בגיאומטריה של 10 ננומטר, ובקוטר פרוסות סיליקון של 300 מילימטר (ייצור השבבים מתקדם בשני כיוונים: הקטנת הטרנזיסטור, והגדלת פרוסת הסיליקון שעליה מוטבעים השבבים). כיום מפעל מיקרון מייצר בטכנולוגיה מיושנת של 45–65 ננומטר, בפרוסות של 200 מיליטמטר. שדרוג המפעל משמעותו החלפת כל המכונות בו, שמחירן גבוה בהרבה מערך המבנה.

המתווה המסתמן יאפשר לרוב עובדי הייצור במפעל מיקרון להשתלב כעובדי אינטל. כיום עובדים כ–1,000 עובדים במפעל של מיקרון. אינטל צפויה להעסיק את מרביתם. חזית טכנולוגיית הייצור של אינטל היא כיום בגיאומטריה של 14 ננומטר. לחברה יש שלושה מפעלים בעולם המייצרים בגיאומטריה כזו. אם תאושר הרחבת המפעל בישראל, יהיה זה המפעל המתקדם בעולם של אינטל.

אחת הסוגיות שהזניקו את אינטל לכותרות בשנה האחרונה היא הרווחים הכלואים של החברה, שנאמדים כיום ב–2–3 מיליארד שקל. בתקופה זו צימצמה אינטל מהותית את הרווחיה הכלואים בישראל, כשמשכה לחו"ל כ–3 מיליארד שקל והשקיעה

כ–1.1 מיליארד דולר בשדרוג קו הייצור בקרית גת. באותה העת, נמתחה ביקורת על אינטל ישראל על שהיא מוציאה את רווחיה מישראל כדי לממן את בניית המפעל החדש באירלנד, במקום להשקיע במפעל מקומי חדש. מקורבים לחברה מציינים כי הרווחים הצבורים של אינטל בישראל צפויים לשמש אותה לביצוע ההשקעה במפעל החדש בקרית גת.

הפנייה המחודשת כל כמה שנים לקבל מענקים היא נגזרת של אופי התעשייה שבה פועלת אינטל. אינטל חייבת לשדרג את מפעליה כל כמה שנים, כדי להמשיך ולפעול בחזית הטכנלוגית ולשמור על יתרונה התחרותי. לאחר כמה שדרוגים היא בדרך כלל מוכרת את המפעל - כך קרה עם מפעל מיקרון, שאותו מכרה לאחר שבנתה את המפעל בקרית גת.

בשנים האחרונות מצמצמת אינטל את מספר האתרים בעולם שבהם היא מייצרת - ומתמקדת בעיקר באורגון ואריזונה. ישראל ואירלנד מתחרות ביניהן מי תהיה זרוע הייצור המהותית של אינטל מחוץ לארה"ב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker