המדינה השקיעה באינטל - האם אינטל משקיעה מספיק במדינה?

ראוי להציע לאינטל לחזור עם הצעה משופרת, ולהזכיר לה שהחמיצה הזדמנות

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורה קורן

כשהמדינה הציעה לאינטל מענק של כמיליארד שקל ב–2011, היא התכוונה שחלקו העיקרי יהיה תמורת הקמת מפעל עוגן בצפון, בתוספת של 2,500 עובדים. כעת אינטל מעוניינת, לפי אחת החלופות, לקחת את המענק, אך תמורתו לרכוש את מיקרון ולהעסיק רק 1,000–1,500 עובדים, ולהרחיב את המפעל בדרום, בהשקעה של 3–4 מיליארד דולר.

האם המדינה צריכה להיענות, במצב של גירעון ועם החמצת יעדים שהיו חלק עיקרי מהמענק ההוא? ראוי להציע לאינטל לחזור עם הצעה משופרת, ולהזכיר לה שהחמיצה הזדמנות, כי התקציב של 2014 אינו זה של 2011.

ביולי 2011 הודיעו שר האוצר דאז, יובל שטייניץ, ושר התמ"ת, שלום שמחון, שאישרו לאינטל מענק של כמיליארד שקל לביצוע השקעה בישראל של יותר מ–5 מיליארד דולר. עוד הדגישו כי חלקו מותנה בהקמת מפעל בצפון, וחלק אחר בהכפלת כושר הייצור בדרום. כתנאי לאישור המענק, תחויב אינטל להעסיק כ–1,500 עובדים נוספים בקרית גת, ו–600–1,000 בצפון, לפחות במשך עשור. המימון כלל עד 300 מיליון שקל לקרית גת; תוספת של 550 מיליון שקל להקמת מפעל של לפחות 600 עובדים בצפון; ו–150 מיליון שקל להגדלת מספר המועסקים בצפון ב–400 עובדים.

השקעות אינטל עושות שירות טוב לישראל בעולם, ולכן זו הזדמנות להעלות שוב את ההצעת יוג'ין קנדל, ראש המועצה הלאומית לכלכלה. הוא הציע שישראל תתחייב לנוסחת תשלום קבועה לאינטל כחלק מהשקעתה, ואילו אינטל תתחייב לאורך זמן להקים בישראל את מפעלי השבבים המתקדמים ביותר שלה, או אלה שהם ברמה אחת מתחת לחדישים ביותר.

אינטל ממילא לא יכולה להוציא את הרווחים הכלואים מישראל מבלי לשלם עליהם מס. החברה לא מעוניינת לשלם מס, לכן יש לה בישראל 2–3 מיליארד דולר. היא חייבת להשקיעם כדי ליהנות מהם ועדיין לא לשלם מס. הממשלה צריכה לזכור גם את זה לפני שהיא מחליטה איזה מענק לתת לאינטל.

אינטל בישראלצילום: דניאל בר און

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker