אינטל מחזקת את מעמד הביניים

שכרם של עובדי הייצור המודרניים באינטל הינו כפול מהממוצע במשק

אמיר טייג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

ביום חמישי האחרון, בשעה שעובדי מיקרון מפגינים בחוץ, הצהיר מנכ"ל אינטל העולמית, בריאן קרזניץ', אמונים לפעילות המקומית של אינטל בישראל ‏(סייט - site‏). התייחסותו לעובדי מיקרון ולאפשרות שאינטל תקבל לידיה חזרה את המפעל, יכולה להוות חדשות טובות לסייט הישראלי.

הנכונות של מטה אינטל העולמי לרכוש את מפעל מיקרון בישראל, מצביעה על כך שהמטה רואה בישראל מועמדת טובה להקים בה את מפעל ייצור השבבים הבא שלה בגיאומטריה של 10 ננומטר. כנראה שהשימוש בתשתיות הקיימות של מיקרון יוזיל לאינטל את ההשקעה הכוללת. אכן מדובר בסימן חיובי, אך עוד חזון למועד.

אינטל ישראל מנהלת מערכת יחסים מורכבת מאוד עם סביבתה המקומית. מצד אחד היא אקס־טריטוריה תאגידית אמריקאית שבה נבלעים בשמחה מידי בוקר כ–8,500 עובדים ישראלים. מצד שני, כל שלוש־ארבע או חמש שנים, כשעולה האפשרות לשדרג את מפעלי הייצור שלה בישראל, נאלצת אינטל לצאת מסביבתה המגוננת, ולהתמודד מול הציבוריות הישראלית. אף פעם לא קל לשכנע את משרדי האוצר והתמ"ת לתת מענק של 300, 400 או 500 מיליון דולר לענקית גלובלית ורווחית כמו אינטל. בסיבוב הנוכחי תצטרך אינטל ישראל לנהל קמפיין כפול: אחד מול דעת הקהל הישראלית ושני מול מטה אינטל העולמית. בשתי חזיתות אלה אינטל ישראל לא נמצאת בנקודת פתיחה טובה.

הזירה הבינלאומית

מבחוץ קשה לראות זאת, אך המשימה הגדולה ביותר שניצבת בפני אנשי אינטל ישראל היא לשכנע את אינטל העולמית להשקיע כאן ולא באירלנד, אורגון, אריזונה או סין. אינטל העולמית, וכמובן אינטל ישראל, עומדות כיום מול פרשת דרכים מהותית. המודל העסקי שהוביל את החברה במהלך מהפכת ה–PC ממצה עצמו, בשעה שהחברה לא מצליחה לקפוץ  על גל המחשוב הנייד ‏(סמארטפונים וטאבלטים‏).

אינטל עדיין צומחת ובונה מפעלים חדשים, אך כמה זמן זה יימשך? ככל שהפוקוס של המשתמשים עובר לתחום המחשוב הנייד, התמריץ הכלכלי של אינטל להמשיך ולהשקיע סכומי עתק יורד. מנגד, היא עדיין החברה שדוחפת יותר מכל מתחריה את החזית הטכנולוגית בתחום השבבים. מפעלי הייצור שלה הם המתקדמים ביותר, והיא עדיין חברת השבבים הגדולה בעולם שמשקיעה יותר מכל מתחריה במחקר ופיתוח בתחום.
קרזניץ' יודע שעליו לקחת סיכונים אם הוא רוצה שאינטל תמשיך לצמוח במשמרת שלו.

חוסר הוודאות שבו נמצאת אינטל העולמית לא יקל על אנשי אינטל ישראל במלאכת השכנוע. מצד אחד, אינטל העולמית תקבל כוח אדם מוכשר ‏(עובדי מיקרון‏), מבנה שיחסוך לה חלק מההשקעה וידע תחרותי מאוד בתחום הייצור, שכן המפעל בקרית גת הוא מהיעילים מבין מפעלי אינטל בעולם. מנגד, טווח הטילים של קרית גת מעזה מוסיף סיכון לא קטן להשקעה בישראל.

הזירה המקומית

גם מול הציבוריות הישראלית, אינטל ישראל ניצבת בעמדה לא נוחה בחודשים האחרונים. נושא הרווחים הכלואים ושיעורי המיסוי הנמוכים שמהם נהנים הענקים הגלובליים הפועלים בישראל, מעורר תרעומת ציבורית בתקופת קיצוצים זו. ואולם ברשות אינטל ישראל יש נכס אדיר. מרכז הפיתוח שלה בחיפה ומרכזי הייצור בקרית גת ובירושלים מעסיקים עובדים ששכרם הממוצע גבוה פי שניים־שלוש מהשכר הממוצע במשק. יצרנית השבבים היא גם יצרנית פוטנציאלית של משקי בית ממעמד הביניים.

הרחבת תעשיית ההיי־טק היא הדרך הבריאה ביותר להעלות את הפריון במשק, וכך את רמת החיים. תעשיית ההיי־טק הישראלית לא צריכה רק מהנדסים עילויים או סטארט־אפיסטים יצירתיים - היא צריכה הרבה עובדי ייצור מודרניים. כאלה שעובדים בסביבת עבודה גלובלית, שמביאים עמם ידע חשוב מחו"ל, שנוסעים ברכב ליסינג חדש ומביאים פרנסה טובה למשפחתם. בשעה שהמדינות המפותחות בעולם כמו יפאן, ארה"ב, וגרמניה, מתגאות בסקטור יצרני ענק ‏(מכוניות, שבבים, מטוסים, פרמצבטיקה ועוד‏), בישראל סקטור זה מוחלש יחסית.

עובדי ייצור מודרנים הם מעמד הביניים שכה חסר בישראל, ואינטל יכולה להיות המעסיק הגדול ביותר בישראל של עובדים כאלה. הכפלת היקף הייצור ומספר המועסקים שלה בקרית גת תהיה בעלת השפעה כלכלית לא מבוטלת על הסביבה העסקית. אינטל מעריכה  כי מלבד העובדים הנוספים שהיא מעסיקה, הרחבת המפעל תייצר תעסוקה ל–25 אלף עובדים עקיפים.

האם מענק של 400 מיליון דולר לאינטל יביא את התמורה האופטימלית למשק? סביר כי התשובה לשאלה זו תהיה דומה לתשובות שנתנו כלכלני האוצר בשלוש הפעמים הקודמות שבן הוחלט לאשר לאינטל מענקים מצטברים של 1.3 מיליארד דולר. ואולם בין ההחלטה הרצויה להחלטה המצויה יש פער לא קטן. משרדי האוצר וראש הממשלה יצטרכו להתעלות על עצמם ולנטוש לרגע את התבערות התקציביות לטווח הקצר, כדי לדאוג לעתיד מעמד הביניים בטווח הארוך.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker