דעה |

דיקטטורת המידע של סין מחווירה לעומת תוכנית המעקב הממשלתי של ארה"ב

Prism היא סממן למאבק בין מדינות, התאגדויות שנוצרו במאות ה-18 וה-19, ובין אומת האינטרנט והחברות הרב-לאומיות שיצרו את התשתית לקיומה - ההתאגדויות האנושיות הגדולות ביותר של תחילת המאה ה-21 ■ היא רגרסיבית מעצם קיומה

אור הירשאוגה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אור הירשאוגה

אין ארוחות חינם. כך חוזרות וטוענות גוגל ופייסבוק בכל פעם שעולה זעקה על השימוש שהן עושות בתוכן שמעלים הגולשים. טענתן אינה בלתי סבירה - יצירת השירות המסחרי דורשת כוח פיתוח רב, והגולשים נהנים משירות באיכות חסרת תקדים.

קחו לדוגמה את ג'ימייל. עד לבואו, נאלצנו לשלם על שירות האי־מייל. שירות הדוא"ל של גוגל לא רק הוצע בחינם, הוא אף היה טוב בהרבה מהשירותים־בתשלום המתחרים - לראשונה הוצע שירות שבו אין צורך למחוק הודעות כדי לפנות מקום. על כך אנחנו משלמים במידע - מידע שמעובד באופן אוטומטי ושמאפשר לגוגל להציג בפנינו את הפרסומות שהסיכוי שנרכוש מוצר לאחר היחשפות אליהן הוא הגבוה ביותר.

זוהי עסקה הוגנת, בוודאי כששני הצדדים מודעים לפרטיה. אין זו עסקה הוגנת אם גוגל, פייסבוק וחברות אינטרנט אחרות משתמשות בתוכן ששפכנו לשרתיהן כדי לשרת מטרות אחרות, שלהן או של צד שלישי. כשם שלא נסכים לאפשר לבזק, או לכל חברה אחרת, להאזין לתוכן שיחות טלפון של לקוחות כדי לקדם מהלכים עסקיים, כך לא נסכים שגוגל תשתמש בתוכן של מיילים או צ'טים כדי לעקוב אחר מתחרים, או שתאפשר לממשלת ארה"ב לעשות במידע שימוש חופשי לצרכיה.

תוכנית Prism היא דגל אדום המסמן סכנה לצמיחתה של הכלכלה הגלובלית. התוכנית הופכת את כל מי שאינו אזרח ארה"ב לאזרח מדרגה שנייה באומת האינטרנט, ואת המידע שהוא מעלה להפקר. היא מגחיכה את הטענות של הממשל האמריקאי נגד סין. מהי הפלישה הסינית לשרתי המייל של גוגל במטרה להתחקות אחר מתנגדי שלטון פנימיים לעומת סריקה שיטתית של נתונים משרתיה המרכזיים של החברה?

מחאת וול סטריט

מי מבטיח לנו ש–NSA משתמשת בנתונים כדי להתחקות אחר פעילות טרור, אך אינה נעזרת בהם כדי לקדם את מטרותיה העסקיות של ארה"ב ושל חברות אמריקאיות דוגמת נובל אנרג'י? מה אמור לעשות הבוקר רגולטור ישראלי שהשתמש בשירות המייל של גוגל בתכתובות על מיסוי יצוא הגז? שלשום נפגש אובמה עם נשיא סין, שי ג'ינפינג, ודן עמו בהתקפות הסייבר הסיניות על תאגידים בארה"ב. כעת נראה כי חשיפת התוכנית Prism מוציאה את העוקץ מהפגישה.

רשת האינטרנט מקדמת גלובליזציה של הכלכלה העולמית. היא מאפשרת לקולו של היחיד לקבל כוח, ולעסקים מקומיים להיהפך לגלובליים. במשך שנים הציגה עצמה ממשלת ארה"ב כמגינת האינטרנט החופשי. הצהרותיה של ארה"ב איבדו כעת חלק גדול מכוחן. פייסבוק וגוגל הן אמנם חברות אמריקאיות, אך משתמשיהן מגיעים מכל העולם. חלק גדול מהם לא ישמחו לדעת שבעת השימוש בשירותיהן, הם מקדמים את מטרותיו של הממשל האמריקאי.

האינטרנט הסיני הוגדר לא פעם כ"כלוב הגדול בעולם". הממשל הסיני, ששולט בחברות התקשורת המקומיות, מגדיר לאילו אתרים יוכלו אזרחי סין לגלוש ולאילו לא, ומבצע מעקב שוטף אחר אזרחים. סין היא כנראה גם המדינה היחידה בעולם שבה מערכת ההפעלה חלונות של מיקרוסופט אינה מערכת ההפעלה הנפוצה ביותר למחשבים אישיים. במקומה רווחת גרסה סינית־ממשלתית למערכת ההפעלה החופשית לינוקס, Red Flag. בדיעבד, לאור חשיפת קיומה של Prism, הפרנויה של הממשל הסיני נראית מוצדקת הרבה יותר.


Prism היא סממן למאבק בין מדינות, התאגדויות שנוצרו במאות ה–18 וה–19, לבין אומת האינטרנט והחברות הרב־לאומיות שיצרו את התשתית לקיומה - ההתאגדויות האנושיות הגדולות ביותר של תחילת המאה ה–21. היא רגרסיבית מיסודה. היא מציבה סכנה אמיתית בפני היכולת ליצור תשתיות רב־לאומיות חוצות גבולות. לאור חשיפתה, אפילו אמירתו של אודי שני, מנכ"ל משרד הביטחון, כי ישראל עשויה לשקול פיתוח של מערכת הפעלה ישראלית־ציונית, נראית מגוחכת פחות. התוכנית היא דגל אדום בפני המשך התפתחותה של הכלכלה הגלובלית, ועשויה לבשר על צמיחתם Red Flags רבים וחדשים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker