עובדי מיקרון לאינטל: "רוצים את הנכס? תעסיקו העובדים"

(עדכון) בשעה זו מתכנסים עובדי המפעל בקרית גת לעדכון לקראת הפגנה שמתוכננת להערך מחר בזמן ביקור מנכ"ל אינטל העולמית ■ העובדים שמעו על כוונות אינטל דרך התקשורת; כעת הם חוששים כי העברתו לידי אינטל תביא לפיטוריהם

ענבל אורפז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

בשעה זו מתכנסים עובדי מיקרון בקרית גת לעדכון לקראת הפגנה שמתוכננת להערך מחר בזמן ביקור מנכ"ל אינטל העולמית, בריאן קרזניץ', בחיפה. מטרת ההפגנה היא להעלות למודעות את מצב העובדים במיקרון בקרית גת.

שבוע לאחר שנודע שאינטל מעוניינת להחזיר לידיה את מפעל מיקרון בקריית גת, העובדים חוששים לעתיד תעסוקתם. "בשבוע שעבר אינטל זרקה פצצה שהם רוצים את המפעל בחזרה. זה משאיר אותנו העובדים בחוץ מכל הבחינות. הם רוצים את הבניין - לא את העובדים", אומר עובד במפעל בקריית גת.

לדבריו, העובדים במפעל שמעו על כוונות אינטל דרך התקשורת. כעת חוששים העובדים במפעל כי העברתו לידי אינטל תביא לפיטוריהם. "הדבר העצוב הוא שאנחנו כמפעל מרוויחים. יש לנו עבודה, למפעל יש מספיק הזמנות ומספיק חברות שמעוניינות להמשיך לייצר כדי שיעבוד. אינטל לא סתם טורפת את הקלפים, היא זורקת אותנו הביתה. בגלל המהלך של אינטל, נכון להיום מפעל עובד ומפעל מרוויח הולך הביתה" אומר העובד.

בתוך כך, עובדי מיקרון פנו לשר האוצר יאר לפיד ולשר הכלכלה נפתלי בנט בדפי הפייסבוק שלהם והציגו בפניהם את ההשלכות הצפויות לטענתם מסגירת המפעל בקרית גת. השר לפיד הגיב לפוסט וכתב כי "אני כמובן לומד את הנושא, אבל בוא נזכור שמדובר במהלך שהחל הרבה לפני שהייתי שר האוצר".

בנוסף, העובדים שלחו אחר הצהריים מכתב למנהלי אינטל בישראל, מקסין פסברג ומולי אדן. המכתב, שנכתב על ידי עובד אינטל לשעבר שכיום מועסק במיקרון, נטען כי סגירת המפעל תוביל לפיטורי עובדים: "כשבעה חודשים לאחר הודעתה המצערת מבחינתנו של חברת מיקרון, הגענו לרגע האמת, ואנו קרובים באופן ממשי לסגירת עסקה עם אחד משלושת הקונים הפוטנציאלים, אתם - הנהלת אינטל ישראל - טרפתם לנו שוב את הקלפים בדקה ה-90, ופניתם להנהלת מיקרון בבקשה לקבל את הנכס - המפעל שלנו - לידכם מתוך תקווה עתידית להקמת מפעל חדש בישראל.

"חשוב לנו שתדעו: אנחנו לא נגד אינטל, ואנחנו כן חושבים שממשלת ישראל צריכה לעודד הקמת מפעלי היי טק חדשים ולהשקיע בכך כסף, כי אנחנו יודעים שזהו מנוע צמיחה מצוין למדינה ובסופו של דבר הרווח למדינה ולחברה הישראלית הוא עצום מכך. אבל לא על חשבוננו, מולי ומקסין: צמיחה פרושה להגדיל את הקיים, לא לבנות משהו חדש על הריסות הישן שעדיין יש לו זכות קיום.

מיקרוןצילום: אליהו הרשקוביץ

"מימוש מכירת המפעל לגורם שלישי מאפשרת לנו את זכות הקיום, את הזכות להתפרנס בכבוד. אני כתושב הדרום, נשוי ואב לארבעה ילדים, מהווה דוגמא אחת מתוך כ-1,800 עובדים במיקרון שמצבם דומה לשלי, אותה ריקי כהן מחדרה אולי לא עובדת במפעל שלנו, אך סימה לוי דווקא עובדת במשמרת שלי בייצור וגם היא כמוני, תושבת העיר קרית גת, יודעת שאין בפניה הרבה אפשרויות תעסוקה באזור. במידה וחלילה נמצא את עצמינו ללא פרנסה, ברור לי שהמצב הכלכלי שלי ושל משפחתי יתדרדר במהרה ומעובד היי טק מסור ומוערך אהפוך למובטל מושפל וחסר כל. 

"ובראיה קצת יותר רחבה: בקרוב את מקסין, ייתכן ותעמדי שוב בסיטואציה דומה, והפעם מול עובדי המפעל בקרית גת - Fab28;  תשאלי 'מי רוצה ללכת לטכנולוגיה החדשה ומי להשאר בטכנולוגיה הקיימת'? מה תגידי להם הפעם? איך תשכנעי חלק מהם להשאר ולהמשיך את הטכנולוגיה ה-'ישנה' כאשר לנגד עיניהם עומדת הדוגמא שלנו, החברים שלהם?

"המסר שלי אליכם: אתם רוצים את הנכס שלנו בחזרה? תתחייבו להעסקת העובדים כבר כעת! לא אם וכאשר תקבלו אישור להקמת המפעל החדש. היינו בסרט הזה, ואנחנו יודעים שהתהליכים הללו אורכים זמן רב כמו גם הסכמת הממשלה לתת לכם שוב מענקים בפעם החמישית. לנו אין את הפריוילגיה לחכות להחלטות הללו, בינתיים שעון החול שלנו הולך ואוזל וחלום ההזדמנויות למכירת המפעל יסגר וכולנו עלולים להפוך למובטלים. אם אתם לא מסוגלים להתחייב להעסיק אותנו, אז אל תעמדו בדרכינו!

אתמול נערכה אסיפה בה עידכנה הנהלת מיקרון ישראל את העובדים בהתפתחויות האחרונות. "נאמר לנו ששבוע שעבר היה צריך להחתם הסכם שכבר היה בשלבים סופיים. ההסכם היה צריך להבטיח את העתיד שלנו. ברגע שאינטל רוצה חזרה את הבניין זה מפיל כל עסקה אחרת", טוען העובד.

לדבריו, לעובדים לא נאמר מיהו הגוף עמו היה צריך להחתם הסכם הרכישה - טאואר ג'אז, הנהלת מיקרון ישראל (שמובילה עסקה במתווה MBO) או גוף אחר. "אינטל בעצם טירפדו את העסקות. בשוק השבבים אף אחד לא ילך ראש בראש באינטל" מעריך העובד.

בשבוע שעבר דווח כי הנהלת אינטל ישראל פנתה למיקרון העולמית בטענה שהחברה מעוניינת להשתמש בנכס שהוחכר על ידה ל-24 שנה. ככל הנראה, אינטל מעוניינת לשדרג את המפעל ולייצר בו את הדור הבא של השבבים ברוחב פסי הולכה 10 ננומטר - הדור הבא של השבבים שתייצר אינטל.

"אינטל מתחרה מול המפעלים האחרים של החברה בעולם איפה ייצרו את הטכנולוגיה הבאה, זה יבטיח את המשך עבודת המפעל עוד כמה שנים. אם יש להם את הבניין של מיקרון זה מוזיל להם עלויות - לא צריך לבנות חדר נקי חדש, ניתן להשתמש במפעל הקיים ולעשות לו התאמות לטכנולוגית 300 מ"מ", טוען העובד. לפי שעה אינטל לא התחייבה להמשיך להעסיק את עובדי מפעל מיקרון בקריית גת. כמו כן, לא נעשתה פניה על ידי אינטל לעובדי מיקרון.

בדצמבר 2012 הודיעה הנהלת מיקרון לעובדים כי בכוונתה למכור את המפעל בקריית גת או לסגור אותו עד 2015. במסגרת הניסיון למכור את המפעל, מבטיחה מיקרון העולמית לספק לקונה הזמנות ייצור למספר שנים כדי להגביר את כדאיות העסקה. במהלך שלוש שנים ההזמנות צפויות לספק הכנסות של מאות מיליוני דולרים. המפעל של מיקרון הוא אחד ממפעלי ייצור השבבים הוותיקים בארץ. הוא הוקם על ידי אינטל ב-1999 כדי לייצר את מעבדי הפנטיום החדשים אז. בפברואר 2010 רכשה מיקרון את נומוניקס, ואתה את המפעל בקריית גת.

מחברת אינטל לא נמסרה תגובה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker