הסטארט אפ שפיתח מכשיר למילת גברים קיבל אישור ארגון הבריאות

פריפקס פיתח את המכשיר הרפואי הראשון למילת מבוגרים שאושר לשימוש על ידי ארגון הבריאות העולמי ■ ממשלת ארה"ב תממן שימוש במכשיר, שנועד להפחית את סיכויי ההידבקות באידס, במדינות אפריקאיות שיהיו מעוניינות בכך

ענבל אורפז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

הישג לפריפקס (PrePex), הסטארט-אפ הישראלי שפיתח מכשיר רפואי שמאפשר לבצע מילת גברים ללא דם, ניתוח, סכין, חומר הרדמה או רופא: ביום שישי החברה קיבלה את אישור ארגון הבריאות העולמי (World Health Organization) כאלטרנטיבה הראשונה לביצוע מילה בניתוח.

בהודעה שפירסמה PEPFAR, תוכנית החירום האמריקאית הנשיאותית לריפוי איידס, נטען כי מכשירים רפואיים מהסוג שמייצרת פריפקס עשויים לשנות את פני השטח של מילת גברים רפואית בהתנדבות ולהאיץ את התהליך באמצעות פישוט הפרוצדורה ושיפור החוויה של הגברים. ארגון הבריאות העולמי תומך במילת גברים רפואית בהתנדבות לאחר שנמצא שההליך מפחית ב-60% את סיכויי ההידבקות באידס.

אריק פי. גוסבי, השגריר מטעם הנשיא ברק אובמה האחראי על פעילות ארה"ב בתחום האידס, מסר בהודעה שפורסמה בשישי כי:"האישור (prequalification) של ארגון הבריאות העולמי לפריפקס מייצג הזדמנות חסרת תקדים להרחיב את ההאצה הבטוחה והמהירה של תוכניות מילת גברים רפואית בהתנדבות". כמו כן הוא ציין כי ממשלת ארה"ב, באמצעות PEPFAR, מוכנה לתמוך במדינות שמעוניינות להשתמש בפריפקס באופן מיידי. "ההכרזה הזו באמת תעזור להציל חיים" ציין גוסבי בהודעה.

"המשמעות של הידיעה שהתפרסמה על ידי ממשלת ארה"ב, התורם הגדול ביותר בעולם למאבק נגד איידס, היא שהם מוכנים לרכוש באופן מיידי את המכשיר היחודי שלנו עבור כל מדינה שתבקש אותו" טוענת צמרת פירסט, נשיאת החברה ואחת ממייסדיה. "זה תקן שהופך את המוצר לכשיר למכירות בעולם במדינות המתפתחות" הסבירה פירסט את משמעות האישור. פריפקס, שמייצרת את המכשיר בתפן, קיבלה בינואר 2012 את אישור ה-FDA (מינהל התרופות והמזון האמריקאי), לאחר המתנה של כשנה. בנוסף קיבל המכשיר אישור של תקן CE האירופי. לדברי פירסט "בימים אילו, המוצר שלנו בפיילוטים במימון של ביל גייטס וממשלת ארה"ב בכל מדינות היעד שסימנו באפריקה כדי לעצור את המגיפה".

"יש לנו הזדמנות נדירה לשתף פעולה עם ממשלת ארה"ב, הקרן של ביל גייטס, גלובל פאנד וממשלות באפריקה כדי לתרום באופן משמעותי למאבק העולמי בהתפשטות האיידס. אנחנו בראשית הדרך – העבודה הקשה עוד לפנינו כדי להגיע ל20 מליון גברים שחשופים היום למחלה עד לשנת 2015. כעת קיבלנו את האור הירוק להתחיל" אמרה פירסט.

גברים רואנדים מחכים בתור לביצוע ההליך של פריפקסצילום: ליאור לברט

עד היום בוצעו באמצעות המכשיר של פריפקס מעל ל-7,000 הליכים רפואיים, מתוכם 2,000 נעשו במסגרת ניסויים קליניים על פי דרישת ארגון הבריאות העולמי. פריפקס השלימה פיילוטים שערכה ברואנדה, זימבבואה ואוגנדה. בין הגופים שמימנו את הניסויים הקרן של ביל ומלינדה גייטס וגופים מטעם האו"ם כמו UNFPA. מחיר המכשיר של פריפקס לממשלות הוא 20 דולר ליחידה.

PEPFAR תומכת בתוכניות למילת גברים רפואית בהתנדבות ב-14 מדינות במזרח ודרום אפריקה ובהן בוצואנה, אתיופיה, קניה, נמיביה, רואנדה ודברים אפריקה. מאז 2012 נימולו במסגרת התוכנית מעל ל-2 מיליון גברים אפריקאים.

האישור של ארגון הבריאות העולמי ניתן בסיום תהליך בו נבדקים האיכות, הבטיחות והיעילות של מכשירים קלינים ומוצרים רפואיים. כחלק מהתהליך נערכו במחקרים בשימוש בפריפקס ברואנדה, זימבבואה ואוגנדה. PEPFAR קרא למשרדי הבריאות וההגנה במדינות האפריקאיות ובהן בוצואנה, דרום אפריקה וטנזניה, לבחון הכנסת פריפקס למרכזי הבריאות הציבוריים המקומים. כמו כן, PEPFAR מעריכה כי לפחות מכשיר מילה נוסף יקבל אישור בעתיד הקרוב וירחיב את סל הפתרונות הקיים למילת גברים בהתנדבות.

פריפקס נולדה ב-2009, שנתיים אחרי שארגון הבריאות של האו"ם פירסם מחקר שהמליץ על מילת גברים אפריקאים, כדי להפחית את הסיכוי שלהם להידבק באיידס - מה שגרם למייסדי החברה להבין כי בכוחם לשנות את העולם, וגם להרוויח לא מעט, אם ימצאו פתרון שיאפשר לבצע מילה באופן בטוח, מהיר וזול.

התוכנית השאפתנית שהושקה ב-2007, עם מימון נרחב מהמערב, מנסה למנוע את ההידבקות של 3.5 מיליון נשאים חדשים עד 2025, באמצעות מילת 20 מיליון גברים אפריקאים עד 2015 - 80% מהגברים הבוגרים ב-14 המדינות מוכות האיידס שבהן היא תתקיים. בתוכנית מעורבים חמישה ארגוני בריאות ופילנתרופיה מהגדולים בעולם - בהם UNAIDS, סוכנות האו"ם למניעת איידס, PEPFAR, תוכנית החירום האמריקאית הנשיאותית לריפוי איידס, והקרן של ביל ומלינדה גייטס והבנק העולמי. עלותה מוערכת ב-1.5 מיליארד דולר, ועד 2025 היא צפויה לחסוך 16 מיליארד דולר, בזכות צמצום עלויות הטיפול.

המכשיר של פריפקס בנוי משלושה רכיבים, כך שבאמצעות רצועת גומי מיוחדת, המולבשת על גבי איבר המין, נוצר נמק מכוון על העורלה - בדומה לנמק שיוצרים בחבל הטבור של תינוק. תוך כמה שעות העור המת מתחיל להתייבש, ותוך שבוע אפשר להסיר את המכשיר ולסיים את התהליך. הלבשת המכשיר נמשכת שתי דקות בלבד, והאדם שעובר את ההליך לובש את המכשיר במשך שבוע ימים, שבו הוא ממשיך לתפקד כרגיל. לטענת פירסט, הפרוצדורה כמעט לא גורמת לכאב, למעט כאב קצר כשמסירים את המכשיר. לאחר הסרת המכשיר הפצע מחלים, כמו לאחר ברית מילה רגילה.

לפי נתוני האו"ם, מילת גברים מקטינה ב-60%-70% את הסיכון שלהם להידבק בנגיף ה-HIV בעת מגע מיני הטרוסקסואלי - דרך ההדבקה הנפוצה באפריקה. זאת משום שבאזור העורלה נמצאים תאים פגיעים במיוחד לווירוסים.

לכן, מאז 2007 ארגון הבריאות העולמי וסוכנות האו"ם לאיידס מעודדים מדינות אפריקאיות עם שיעורי הדבקה גבוהים ושיעורי מילה נמוכים להרחיב את הגישה לשירותי מילה בטוחים. לא נמצא כי ההליך מאט את התפשטות המחלה בחלקי העולם האחרים, אך באפריקה שמדרום לסהרה - אזור שמאכלס 12% מתושבי העולם ו-70% מחולי האיידס בעולם - חוקרים גילו כי יש לו השפעה משמעותית. עם זאת, מחקרים אחרים לא הוכיחו באופן חד משמעי כי ברית מילה מורידה את סיכויי ההידבקות באיידס, וארגון הבריאות האפריקאי אף פירסם עמדה מנוגדת לכך.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker