פימי מתייצבת לצד הנהלת מיקרון ישראל: בוחנת השקעה של עשרות מיליוני דולרים במפעל בקריית גת

קרן פימי של ישי דוידי בוחנת אפשרות להשקיע עשרות מיליוני דולרים במפעל מיקרון בקריית גת במידה שההנהלה המקומית והעובדים ירכשו את המפעל ■ הבוקר סוערות הרוחות במפעל בעקבות הצטרפותה של אינטל למירוץ לרכישת המפעל

ענבל אורפז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ענבל אורפז

קרן פימי של ישי דוידי בוחנת אפשרות להשקיע עשרות מיליוני דולרים במפעל מיקרון בקריית גת במידה שההנהלה המקומית והעובדים ירכשו את המפעל, כך נודע ל-TheMarker.

הנהלת מיקרון בישראל, בראשות המנכ"ל יונתן ונד, יחד עם העובדים מובילים מהלך לרכישת המפעל במתווה של עסקת EBO) Employee Buyout). מסתמן כי העובדים וההנהלה לא ישקיעו מכספם האישי, אלא יגייסו למהלך את פימי וקרנות נוספות שאתם הקבוצה נמצאת בקשר. המהלך זה של ההנהלה והעובדים נועד להבטיח את המשך העסקתם בקריית גת. כיום מועסקים במפעל 1,300 עובדים.

מיקרון העולמית צריכה לקבל החלטה בנוגע לעתיד המפעל עד ה-30 ביוני לאחר שבדצמבר היא הודיעה לעובדים כי בכוונתה למכור את המפעל בקריית גת או לסגור אותו עד 2015. ממיקרון ישראל נמסר: "איננו מגיבים לנושאים הקשורים בעסקת המכירה של המפעל". מקרן פימי לא נמסרה תגובה.

ישי דוידיצילום: דודו בכר

שלוש קבוצות מתמודדות על רכישת המפעל של מיקרון בקריית גת: טאואר, חברת השבבים ממגדל העמק, צוות ההנהלה המקומית של מיקרון בישראל יחד עם העובדים ואתמול נודע כי גם אינטל מעוניינת בהעברת המפעל לידיה. בין אינטל, הבעלים המקוריים של המפעל, למיקרון יש הסכם חכירה למשך 24 שנה לפיו אינטל יכולה להטיל וטו על העברת המפעל לידי צד שלישי. כלומר, אינטל יכולה לסרב להעביר את המפעל למתחרים הנוספים על רכישתו.

אם טאואר או הנהלת מיקרון ישראל ירכשו את המפעל וימשיכו להפעיל אותו, מסתמן כי רוב העובדים ימשיכו להיות מועסקים בו. עם זאת, אם אינטל תשדרג את המפעל לא ברור כמה עובדים היא תקלוט. תרחיש אפשרי נוסף הוא סגירת המפעל שמתמחה בייצור זיכרונות של 65 ו-45 ננומטר.

לטענת גורמים המקורבים למשא ומתן לרכישת המפעל בקריית גת, בימים האחרונים פנתה הנהלת אינטל ישראל למיקרון העולמית בטענה שהחברה מעוניינת להשתמש בנכס שהוחכר על ידה ל-24 שנה. ככל הנראה, אינטל מעוניינת לשדרג את המפעל ולייצר בו את הדור הבא של השבבים ברוחב פסי הולכה 10 ננומטר - הדור הבא של השבבים שתייצר אינטל. שדרוג המפעל הקיים כרוך ככל הנראה בהשקעה של מיליארדי דולרים.

בינתיים, בקרב העובדים בקריית גת, שלא ידוע בשלב זה מה יעלה בגורלם, הרוחות סוערות בעקבות הדיווחים אתמול בנוגע לאינטל. "יש סערת רוחות על רקע זה שאינטל מטרפדים מהלך שאמור לשמר את רוב העובדים. במתווה שהם מציעים רוב העובדים יאבדו את משרתם, כולנו יודעים מה יהיה הלאה" סיפר ל-TheMarker עובד במיקרון ישראל.

במסגרת הניסיון למכור את המפעל, מבטיחה מיקרון העולמית לספק לקונה הזמנות ייצור למספר שנים כדי להגביר את כדאיות העסקה. המפעל של מיקרון הוא אחד ממפעלי ייצור השבבים הוותיקים בארץ. הוא הוקם על ידי אינטל ב-1999 כדי לייצר את מעבדי הפנטיום החדשים אז. בפברואר 2010 רכשה מיקרון את נומוניקס, ואתה את המפעל בקריית גת.

מתווה העסקה המסתמן, רכישת מפעל של מיקרון עם הבטחת הזמנות והעברת הייצור לטכנולוגיות אנלוגיות, דומה למתווה העסקה שנערכה בין טאואר למיקרון ביוני 2011 אז טאואר רכשה את מפעל הייצור של מיקרון בנישיוואקי, יפן, תמורת 140 מיליון דולר והתאימה את קו הייצור שלו למוצריה הייחודיים ובעקבות העסקה קיבלה מיקרון 6% ממניות טאואר.

בעבר פימי ביצעה עסקות במתווה דומה (MBO). כך, ב-1999 רכשה פימי יחד עם שמרוק את הבעלות על תדיראן תקשורת מידי כור ב-155 מיליון דולר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker