"עד 2020 יהיו 25 מיליארד מכשירים מחוברים זה לזה"

הישראלי הבכיר בענקית השבבים קוואלקום, אמיר פיינטוך, העומד בראש חטיבת אתרוס המונה כ-2,000 עובדים, מתריע על מחסור תדרים בישראל ומעריך כי שוק הסמארטפונים העולמי לא יפסיק להתפתח; מלבד זאת, הוא לא ממש חרד מהתחרות עם אינטל

אמיתי זיו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

ענקית השבבים קוואלקום הצליחה במקום שבו נכשלה אינטל. היא השכילה לרכוב היטב על מהפכת האינטרנט הנייד, ולבנות מודל עסקי רווחי המבוסס על תמלוגים בגין פטנטים וקניין רוחני. כיום, בכ-50% מהסמארטפונים שנמכרים בעולם משולבת טכנולוגיית המעבדים של קוואלקום. לא פלא ששווי השוק של קוואלקום הדביק את זה של אינטל.

הקשר של קוואלקום לישראל התחיל להתבסס כבר לפני 20 שנה, כשהחברה פתחה בחיפה מרכז פיתוח, המעסיק כיום כ-400 מהנדסים. הקשר התהדק ב-2011, כשאמיר פיינטוך הישראלי השתלב בצוות הניהול הבכיר של החברה הגלובלית וקיבל תחת אחריותו את חטיבת אתרוס (Atheros), המונה כ-2,000 עובדים. במסגרת תפקידו, לפיינטוך השפעה מהותית על עיצוב עתיד המוצרים של קוואלקום.

מה בעצם העבודה שלך במסגרת קוואלקום?

פיינטוך: "אנחנו חלק מחטיבת השבבים, ועוסקים במגוון רחב של טכנולוגיות - בלוטות', WiFi GPS ,FM ו-NFC, כאשר אנו מספקים פתרונות בעיקר לפלטפורמות המובייל של החברה, החל מטלפונים סלולריים, דרך קונסולות ניידות ועד לנקודות גישה לרשת וטלוויזיות. אנחנו עוסקים גם בשבבים לתאים סלולריים וגם בטכנולוגיות קוויות, כמו סיבים ו–Ethernet".

האם תעשיית הסמארטפונים הגיעה לתקרה מבחינת חומרה? ואם כן, מה המשמעות מבחינת הצרכן ומבחינת קוואלקום?

"החסם האנושי הוא הדמיון, וברגע שהוא משתחרר, ממשיכים להמציא דברים חדשים. הסמארטפונים ימשיכו להתפתח וידרשו יכולות עיבוד נוספות. הסמארטפון ישלוט ויתחבר למכשירים רבים נוספים, ואני מאמין שבעוד שלוש שנים, הממשק המרכזי שלנו עם המכשיר יהיה הקול. תחשוב על איכות וידאו של 4K ‏(פי ארבעה מ-HD, א"ז‏). אתה תרצה לצלם וגם לערוך סרטי וידאו כאלה על המכשיר שלך. נקודה נוספת היא שהחוויה שאתה מקבל כיום מהסמארטפון מגיעה למצטרפים חדשים, בעיקר בעולם המתפתח".

כשפיינטוך אומר שהסמארטפון ישלוט במוצרים נוספים, הוא מתכוון גם למכשירים ביתיים, במה שמכונה "Internet of Things". "עד 2020 יהיו בעולם 25 מיליארד מכשירים מחוברים זה לזה ולרשת, כאשר מחציתם יחוברו בטכנולוגיות מובייל. זה יכול להיות מוצרי אבטחה, תרמוסטטים חכמים ‏(כמו Nest‏), נורות חשמל וגם מוצרי חשמל לבנים בבית", הוא אומר.

אבל זה לא מה שקוואלקום עושה. רוב החדשנות ב-Internet of Things מגיעה מיזמים עצמאיים בקיקסטארטר.

"כל טכנולוגיה נוצרת מתוך תשוקה של אנשים בעלי אנרגיה יצירתית, אבל אחר כך צריך תעשייה, וגם אם המוצר המקורי מתפרק כעבור זמן מסוים, הוא אבן דרך. יש לנו בקוואלקום מיזם קוד פתוח בשם all join, שנועד לקדם את ה-Internet of Things. החשיבות של החיבוריות היא לא רק עבור המכשירים עצמם ויכולת השליטה בהם מרחוק, אלא גם עבור רשת החשמל ‏(SmartGrid‏), שתדע להתנהל באופן יעיל יותר. באמצעות ניהול עומסים חכם וחיסכון, אפשר להשיג אנרגיה של תחנת כוח גרעינית".

ביתן של קוואלקום בתערוכת המובייל האחרונה בברצלונהצילום: בלומברג

"בדרך למסחור, לא כל הטכנולוגיות שורדות"

קוואלקום ישראל מובילה פיתוח של תדר WiFi חדש נוסף, שלישי במספר בתחום ה-60 ג'יגה־הרץ, באמצעות השקעה שלה בחברת Wilocity הישראלית. התדר הגבוה מאפשר קצבי תקשורת אדירים בטווח הקצר, ואם תקן N של ה-WiFi מאפשר קצב תיאורטי של 300 מגה־ביט בשנייה, ב-60 ג'יגה־הרץ מדובר בקצב מעשי של 3-4 ג'יגה־בייט בשנייה.

פיינטוך מאמין שזה ישנה את החיים הדיגיטליים שלנו: "כשעבדתי ב-TI ‏(טקסס אינסטרומנטס‏), אנשים לא הבינו מה זה בלוטות'. שנים הוצאנו טלפונים עם בלוטות' לשוק מבלי שהיה בהם שימוש. כשאני עסקתי ב-WiFi, בראשית דרכו, חשבתי שישתמשו בטכנולוגיה בעיקר בשביל שיחות VoIP סלולריות. טעיתי בגדול. התדר השלישי של ה-WiFi כיום הוא מתוקנן ומספק אופק טכנולוגי ונדבך נוסף בסל של פתרונות לעולם עמוס ב-DATA. צריך שייווצר אקו־סיסטם לטכנולוגיה ‏(שתאומץ על ידי הרבה חברות ולהרבה מכשירים, א"ז‏). אבל אם נחזור, למשל, לדוגמה של וידאו באיכות גבוהה, נדרש רוחב פס גדול כדי להעביר איכות כזו". פיינטוך מסרב להתחייב, אבל כנראה שלא ירחק היום שהטלפונים הסלולריים שלנו יגיעו עם תדר ה-WiFi החדש.

תחום אחריות שלישי של פיינטוך הוא "התאים הקטנים" ‏(Small Cells‏). הכוונה לאנטנות סלולריות קטנות - החל מאנטנות זעירות לבית הלקוח, המכונות Femto, ועד לאנטנות Pico ו-Metro לקניונים או לסביבות אורבניות צפופות. קוואלקום מפתחת שבבים לאתרים כאלה, ואף ביצעה רכישה בישראל בתחום, של דייז'ין ארט נטוורקס. ה-Femto היה הבטחה גדולה לפני שנתיים - חשבו שכל בית יקבל אנטנה כזו - אבל זה לא קרה. גם רשתות חדשות, כמו גולן טלקום ו-HOT מובייל, שבחנו את הנושא, החליטו לא לפרוש - Femto וזה נשאר נישה, מוצר לפיתרון בעיות כיסוי, שחלק מהמפעילות עושות בו שימוש.

"כל טכנולוגיה שמנסה לעבור מסחור למיינסטרים, עוברת חבלי לידה - וחלקן באמת לא שורדות", אומר פיינטוך. לדבריו, לתאים הקטנים יש הצלחה שלא ניתן להתווכח אתה בתאי ה-Metro, אבל הוא מעריך שגם התחום הביתי יצמח: "יש שיטפון עצום של מידע שעובר ברשת הסלולר. בחמש שנים מפעילה כמו AT&T הכפילה את כמות ה-DATA ברשת פי 200. חלק מהפיתרון הוא לשחרר עוד ספקטרום של תדרים שכיום לא מנוצל, אבל חלק אחר הוא לקרב את הרשת למשתמש".

פיינטוך מודה ש-Femto גרם לניתוקים, אך כיום, באמצעות מוצרי רשת חכמה ‏(SON‏) אפשר לנצל טוב יותר את המוצר: "הרעיון החדש הוא ש-Femto יאפשר גישה לא רק לאנשים בתוך הבית, אלא גם תינתן הרשאה לאנשים מבחוץ. אם במדינה כמו ארה"ב עשירית מהמשתמשים יתקינו Femto, הכיסוי יהיה טוב פי 300 - לכן, אנחנו עדים לעדנה מסוימת לטכנולוגיה הזו".

אינטל נכנסת בכוח לשוק הסמארטפונים עם מעבדים מעולים.

אמיר פיינטוךצילום: קוואלקום סן דיאגו

"יש לי הרבה הערכה לאינטל. בעבר, הם סללו את הדרך למחשוב. אך בטכנולוגיות שלנו אנחנו עדיין מובילים. אינטל יצטרכו להתקדם באותה מהירות שבה אנחנו מתקדמים, כדי להתמודד בתחרות. לקוואלקום יש מחויבות עמוקה לתחומים שאנו פועלים בהם, עם השקעות משמעותיות במחקר ופיתוח, ויש לה גם עוד יתרון: אנחנו נמצאים בשני הצדדים של הפיתרון - המכשיר, אבל גם האתר הסלולרי או המודם".

פיינטוך מביע עמדה נחרצת לגבי מצב התדרים בישראל: "חייב להיות שינוי בתקינה הישראלית, אחרת זה פשוט בלתי נתפש". בדבריו הוא מתייחס למחנק התדרים בישראל ולכך שתדרי WiFi שנהפכו זמינים בעולם באזור ה-5 ג'יגה, אינם זמינים בישראל בגלל שימוש של מערכת הביטחון בתדר. כתוצאה מכך, ציוד WiFi חדש כלל אינו מגיע לישראל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker