אינטל מצטרפת למירוץ לרכישת מפעל מיקרון בקריית גת

לאינטל זכות להטיל וטו לכל הצעת רכש ■ עד 30 ביוני תתקבל ההחלטה מה יעלה בגורל המפעל - האם יעבור לידי אינטל, טאואר, ההנהלה המקומית של מיקרון או שיסגר

ענבל אורפז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

חברת אינטל הצטרפה למירוץ לרכישת מפעל ייצור השבבים של מיקרון בקריית גת. בין אינטל, הבעלים המקוריים של המפעל, למיקרון יש הסכם חכירה למשך 24 שנה לפיו אינטל יכולה להטיל וטו על העברת המפעל לידי צד שלישי.

כלומר, אינטל יכולה לסרב להעביר את המפעל למתחרים הנוספים על רכישתו - טאואר, חברת השבבים ממגדל העמק, וצוות ההנהלה המקומית של מיקרון בישראל בהובלת המנכ"ל יונתן ונד (במתווה של עסקת MBO). תרחיש אפשרי נוסף הוא סגירת המפעל שמתמחה בייצור זיכרונות של 65 ו-45 ננומטר. מאינטל ישראל לא נמסרה תגובה.

ל-TheMarker נודע כי עד ה-30 ביוני צריכה להתקבל על ידי מיקרון העולמית החלטה בנוגע לעתיד המפעל. ממיקרון ישראל נמסר: "עתיד המפעל והמכירה מנוהל מול הנהלת מיקרון העולמית ולא על ידי מיקרון ישראל".

לטענת גורמים המקורבים למשא ומתן לרכישת המפעל בקריית גת בימים האחרונים פנתה הנהלת אינטל ישראל למיקרון העולמית בטענה שהחברה מעוניינת להשתמש בנכס שהוחכר על ידה ל-24 שנה. ככל הנראה, אינטל מעוניינת לשדרג את המפעל ולייצר בו את הדור הבא של השבבים ברוחב פסי הולכה 10 ננומטר - הדור הבא של השבבים שתייצר אינטל. שידרוג המפעל הקיים כרוך ככל הנראה בהשקעה של מיליארדי דולרים.

מפעל מיקרון במתחם אינטל בקריית גתצילום: אליהו הרשקוביץ

אחת השאלות המרכזיות בכל אחד מהתרחישים היא מה יעלה בגורל העובדים. כיום מועסקים במפעל של מיקרון בקריית גת 1300 עובדים. בדצמבר הודיעה מיקרון לעובדים כי בכוונתה למכור את המפעל או לסגור אותו עד 2015. אם טאואר או הנהלת מיקרון ישראל ירכשו את המפעל וימשיכו להפעיל אותו, מסתמן כי רוב העובדים ימשיכו להיות מועסקים בו. עם זאת, אם אינטל תשדרג את המפעל לא ברור כמה עובדים היא תקלוט.

בכיר בתעשיית ההיי-טק הישראלית הסביר היום כי הנכס המרכזי מבחינת אינטל במפעל של מיקרון בקריית גת הוא כוח האדם - עובדים עם ניסיון ייחודי בייצור שבבים. עם זאת, לאינטל לא יהיה שימוש בטכנולוגיית הייצור הקיימת במפעל.

במסגרת הניסיון למכור את המפעל, מבטיחה מיקרון העולמית לספק לקונה הזמנות ייצור למספר שנים כדי להגביר את כדאיות העסקה. המפעל של מיקרון הוא אחד ממפעלי ייצור השבבים הוותיקים בארץ. הוא הוקם על ידי אינטל בשנת 1999 כדי לייצר את מעבדי הפנטיום החדשים אז. בחודש פברואר 2010 רכשה מיקרון את נומוניקס, ואיתה את המפעל בקריית גת.

מתווה העסקה המסתמן, רכישת מפעל של מיקרון עם הבטחת הזמנות והעברת הייצור לטכנולוגיות אנלוגיות, דומה למתווה העסקה שנערכה בין טאואר ומיקרון ביוני 2011 אז טאואר רכשה את מפעל הייצור של מיקרון בנישיוואקי, יפן, תמורת 140 מיליון דולר והתאימה את קו הייצור שלו למוצריה הייחודיים ובעקבות העסקה קיבלה מיקרון 6% ממניות טאואר.

״ככל שהנהלת מיקרון העולמית תחליט למכור את המפעל לבעל שליטה אחר, ממשלת ישראל תשתמש בכל כלי הסיוע העומדים לרשותה ומצויים באחריות משרד התמ"ת, כדי להבטיח את המשך פעילות המפעל״, אמר שר התמ"ת לשעבר שלום שמחון בביקור במפעל בפברואר.

מדברי שמחון עלה, כי המדינה תעדיף לסייע למשקיע שירצה לפתח טכנולוגית את החברה, על פני קרן השקעות, שמטרתה להשביח את החברה, להעלות את השווי שלה ולמכור אותה ברווח לאחר כמה שנים. מקורבים למיקרון ציינו לאחרונה, כי ייתכן שהחברה תירכש על ידי שותפות בין יצרנית שבבים וקרן השקעות.

לדברי שמחון, נוכח הקשיים איתם מתמודדת התעשייה הישראלית על ממשלת ישראל להכין בשנים הקרובות ארגז כלים מתאימים, שיאפשרו לתעשייה להתמודד עם האתגרים.

באותו ביקור אמר ונד, מנכ"ל החברה, כי "אנו נתונים ללוח זמנים קצר ולחוץ ביותר של כחודשיים בלבד למציאת רוכש, המדינה תוכל לסייע על ידי מתן חבילת תמריצים לקונה פוטנציאלי. תמריץ שכזה עשוי להכריע, אם קונה יחליט להשקיע ולרכוש את מפעל הייצור בקריית גת או במדינה אחרת".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker