ההגבלה הסמויה בחבילות ללא הגבלה

המסלולים "ללא הגבלה" של חברות הסלולר יכולים להיות בעלי מגבלות

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים25
נתי טוקר

האם המסלולים "ללא הגבלה" של חברות הסלולר הם אכן ללא הגבלה? לא בטוח. חברות הסלולר דואגות להכניס סעיף בחוזה ההתקשרות שלפיו קיימת מגבלה במסלול כשהלקוח עושה במכשיר "שימוש לא סביר". אבל מהי ההגבלה המדויקת? מה נקרא שימוש בלתי סביר? את זה אף אחד מהלקוחות לא יודע.

עדי ‏(שם בדוי‏) היא לקוחה של סלקום במסלול ללא הגבלה "פשוט בוחרים סגול", תמורת 119 שקל בחודש. בימים האחרונים היא קיבלה הודעת SMS מסלקום, שבה נכתב: "בדיקת השימושים שלך מעלה כי אינך עומדת בתנאי ההתקשרות וכי הנך עושה שימוש לא סביר בכמות הודעות SMS. במידה ולא יפחת השימוש כאמור, תחויבי ב-29 אגורות עבור כל הודעת SMS מעבר לשימוש סביר". ואכן, לאחר כמה ימים, החברה החלה לחייב את עדי בסכום זה על כל SMS.

עדי, שבעבודתה כאשת תקשורת נדרשת לשלוח הרבה מאוד הודעות SMS, גילתה כי בחוזה שלה אכן נכתב כי המסלול נועד לשימוש הוגן וסביר בלבד, אך לא צוין מה נחשב שימוש סביר ומתי הלקוח עשוי לשלם ביוקר על חריגה. לטענתה, היא ביקשה לשוחח עם נציג שירות לקוחות שיבהיר לה מה היקף הודעות SMS שנחשב "שימוש בלתי סביר" במסלולים השונים, אך זה סירב לפרט בפניה את הכמות המדויקת. היא עצמה, אמר לה נציג השירות, שולחת בממוצע כ-3,000 הודעות SMS בחודש, ומבחינת סלקום מדובר בשימוש בלתי סביר.

בסלקום טוענים כי בחוזה שנמצא בידי עדי אכן נשמטה בטעות ההגדרה מהי חריגה, ואילו בחוזים אחרים של החברה מצוין כי חריגה היא שימוש בהיקף של פי שלושה מהממוצע של המשתמשים האחרים באותו מסלול. ואולם בחתימת החוזה, וגם לאחריו, ללקוחות אין שמץ של מידע מהו ממוצע השימוש של הלקוחות האחרים, ובדיעבד הם גם לא יכולים לוודא שהם אכן חרגו ממנו - שהרי בחברה מסרבים לחשוף את המספר המדויק שמוגדר כחריגה.

בחברות הסלולר טוענים כי הם לא מציינים מספר מדויק של הודעות SMS מפני שחלים שינויים בממוצע השימוש מחודש לחודש. ניסיונות של עדי לעבור לחבילה אחרת, המתאימה יותר למידותיה, נתקלו בחומה בצורה: נציגי הלקוחות סירבו ליידע אותה לגבי הגדרות "שימוש סביר" במסלולים השונים. בסלקום גם טוענים כי סעיף שימוש הוגן, סביר ובתום לב מהווה חלק בלתי נפרד מההסכם ומקובל בחברות הסלולר בישראל ובעולם, ונועד למנוע גם שימוש מסחרי של הלקוח בקו הטלפון שנועד לשימוש אישי בלבד.

עם זאת, בכמה מחברות הסלולר האחרות התמונה שונה: בפלאפון, למשל, במסלול ללא הגבלה הלקוח נהנה מדקות שיחה ו-SMS ללא הגבלה לשימוש אישי וסביר. לפי החברה, "לצורך שקיפות ובהירות מול הלקוח, בהסכם מוגדר מה חורג משימוש סביר, בין השאר חריגה של יותר מ-2,000 דקות שיחה ו-15 אלף הודעות בחודש". ב-HOT מובייל אומרים כי גם אצלם קיימת מגבלה של שימוש בלתי סביר, אך בחברה לא מגדירים את ההגבלה בכמות ההודעות, אלא מפעילים מערכות טכנולוגיות שמזהות אם הלקוח שולח הודעות בתפוצה מסחרית רחבה.

בפרטנר, בדומה לסלקום, אומרים כי בתוכניות ללא ההגבלה קיים סעיף של שימוש בלתי סביר - והחריגה היא כשהלקוח משתמש פי שלושה מהממוצע של מנוי במסלול דומה. בגולן טלקום, לעומת זאת, אין הגדרה כמותית לשימוש הוגן. ואולם בשתי החברות אומרים כי כשהמערכות מזהות שימוש בלתי סביר, נציגי החברה יוזמים שיחת בירור עם הלקוח, ובכל מקרה לא עושות צעד חד־צדדי של ניתוק או חיוב כספי נוסף.

בסלקום מדגישים כי הם אכן הבהירו ללקוחה שהיא עומדת לחרוג מהשימוש הסביר והודיעו לה לפני כן כי היא עשויה להיות מחויבת על ההודעות, ועליה ליצור קשר עם שירות הלקוחות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker