גולשים לפני שטסים: עלייה של 12% בגלישת ישראלים ל-TripAdvisor

תיירים מארגנטינה, משוודיה ומאוסטרליה מגבירים עניין בישראל, בשעה שהאמריקאים, הרוסים והצרפתים עדיין מובילים בהתעניינות לגביה - כך חושפת אליסון קופוס, סמנכ"ל השיווק העסקי של אתר המלצות התיור הגדול בעולם, שמבקרת בארץ לרגל ועידת ירושלים לתיירות

רינה רוזנברג קנדל
רינה רוזנברג קנדל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רינה רוזנברג קנדל
רינה רוזנברג קנדל

מלון ממילא בירושלים ומלון דיוויד אינטרקונטיננטל בתל אביב זכו בשנה האחרונה בתעודת TripAdvisor Traveller's Choice בקטגוריית מלונות היוקרה, מטעם אתר TripAdvisor - בהחלט ראוי לציון, אך לא בטוח שזהו נתון שחשוב לכל לקוח שמתארח במלונות אלה. לעומת זאת, אליסון קופוס, סמנכ"לית השיווק העסקי של אתר TripAdvisor, שמגיעה השבוע לביקורה הראשון בישראל, טוענת שמדובר בקריטריון קריטי בבחירת בית מלון.

TripAdvisor הוא אתר בינלאומי שמכיל עשרות מיליוני חוות דעות של גולשים על בתי מלון, מסעדות ודירות נופש מכל רחבי העולם, ומציג את הדירוגים שלהם לפי היעדים השונים. לפי נתוני אפריל 2013, באתרי TripAdvisor גולשים 200 מיליון משתמשים בחודש. גם בישראל כבר גילו את היתרונות שיש לאתר להציע: מדי חודש גולשים בו 61 אלף משתמשים ישראלים, המחפשים מידע לגבי הטיול והנופש שלהם בעולם, וגם בישראל כחלק מתיירות הפנים. מספר המשתמשים הישראלים יציב יחסית בשנים האחרונות, וכמות הגולשים באתר אף עלתה בכ–11.9% בשנה האחרונה.

קופוס מגיעה לישראל כדי להשתתף בוועידת ירושלים הבינלאומית השנייה לתיירות, שנפתחת מחר במרכז הקונגרסים הבינלאומי בבנייני האומה בירושלים, ביוזמת משרד ראש הממשלה, משרד התיירות, עיריית ירושלים והרשות לפיתוח ירושלים. בין היתר ישתתפו בוועידה ראש הממשלה, בנימין נתניהו; יו"ר ומנכ"ל חברת התיירות לאס וגאס סנדס, שלדון אדלסון; והתאורטיקן והכלכלן האורבני ד"ר ריצ'ארד פלורידה.

אליסון קופוס

הנתונים שקופוס תציג בוועידה מראים כי מלבד ארה"ב, שבה התעניינות הגולשים במלונות בישראל עלתה 
ב–0.2%, ההתעניינות ממדינות מקור מרכזיות בישראל כיעד תיירותי יורדת. "התעניינות הגולשים מרוסיה נפלה ב–17.1%, מגרמניה היא ירדה ב–21.6%, מצרפת היא ירדה ב–4.5% ומבריטניה ב–4.2%. אני מסיקה מהנתונים הללו כי מטיילים ונופשים ממדינות אלה בחרו יעדים אחרים לטיול במקום ישראל".

לקופוס אין מידע מקצועי שיכול להסביר ירידות אלה, אך היא מעריכה ש"הבעיות הביטחוניות באזור הן גורם מרכזי לירידות אלה, כמו למשל המבצע הצבאי האחרון ‏(עמוד ענן, ר"ר‏). דברים כאלה גורמים לאנשים לחשוש מלהגיע לישראל, ובנוסף אני לא רואה פרסום ושיווק לישראל, וזאת בניגוד למצרים, טורקיה ושאר המדינות באזור".

חמש המדינות שבהן גולשים מתעניינים במלונות בישראל הן ארה"ב, שמדורגת במקום הראשון, ואחריה גולשים מישראל, שמחפשים המלצות על מלונות מקומיים. אחריהן ממוקמות בריטניה, צרפת ורוסיה, על אף הירידה בהתעניינות.

מה בתי המלון בישראל יכולים לעשות כדי להשתפר ולהגביר את ההתעניינות של הציבור בחו"ל?

"אני מציעה להסתכל גם על המדינות שבהן ההתעניינות בישראל נמצאת בירידה, אך חשוב יותר להסתכל על המדינות שבהן קיים גידול מבחינת ההתעניינות בישראל באתר: שוודיה ‏(גידול של 14%‏), ארגנטינה ‏(גידול של 13%‏), קנדה ‏(7%‏) ואוסטרליה ‏(4%‏). אם הייתי בית מלון ישראלי, הייתי חושבת איך הם יכולים למשוך אנשים ממדינות אלה: זה יכול להיות דברים קטנים, כמו הערוצים בטלוויזיה שבתי המלון מציעים, השפות שבהן מוצג המידע בקבלה או הפרסום שהם עושים עושים באותן מדינות.

"וכמובן, הייתי ממליצה להם באופן כללי להשקיע בניהול המוניטין של המלון שלהם באינטרנט, כי זה מאוד חשוב. רוב התיירים בחו"ל מחפשים את המלון שבו ילונו באינטרנט. התיירות הנכנסת לישראל היא זו שמספקת את ההזמנות לבתי המלון בישראל, והתיירים מחו"ל מסתכלים על מה נכתב על המלונות ברשת".

מלונות הבוטיק מובילים את הרשימה

על אדם שכותב ביקורת על מלון ב–TripAdvisor, אין כל חובת הוכחה כלפי האתר כי אכן היה במלון. אמנם לפני שהגולש מסיים את מלאכת הגשת הביקורת הוא מצהיר כי חוות דעתו מבוססת על ההתנסות האישית שלו ועל דעתו האמיתית, וכי אין לו כל אינטרס אישי או עסקי עם המלון ולא הוצע לו כל תמריץ או תשלום מהמלון לכתיבת הביקורת, אך יש גולשים שלוקחים בערבון מוגבל את חוות הדעת המוצגות באתר, לחיוב ולשלילה.

חוות הדעת באתר מציגות לעתים ביקורות חיוביות מאוד, לצד שליליות מאוד. אם כך, איך האתר עוזר לי לקבל החלטה?

"האתר מבוסס על חוכמת ההמונים, כלומר האפשרות לקבל מספר גדול של דעות. אנשים מתוחכמים בדרך שבה הם קוראים ביקורות, ומחליטים בסופו של דבר לפי כל המידע שנמצא מולם. לא היינו ממליצים למישהו לקרוא ביקורת אחת ולקבל לפיה החלטה. זה כמו שאנחנו מדברים עם החברים שלנו - אנחנו יודעים שיש לנו חברים שקשה יותר לרצות אותם מאחרים, אבל אם קוראים כמה ביקורות, מקבלים תמונה מלאה של החוויות של אנשים. 200 מיליון משתמשים לא היו חוזרים מדי חודש לאתר אם הם לא היו מוצאים אותו יעיל".

איך אתם מתמודדים עם חוות דעת שקריות שנועדו להלל בית עסק אחד או לפגוע באחר?

"אנחנו לוקחים את נושא ההונאה מאוד ברצינות. כדי להתמודד עם ביקורות שמקורן בשקרים, הקמנו מחלקת הונאה, שבראשה עומד בכיר לשעבר ב–FBI, שדומה מאוד למחלקות ההונאה של חברות כרטיסי האשראי. אנחנו שומרים בסודיות את השיטה שבעזרתה אנחנו מגלים שקרים וזיופים בביקורות. כדי לראות מה מצבנו מבחינת דיוק הביקורות, אנחנו עושים בדיקה אם הגולשים שלנו חושבים שחוות הדעת הכוללת שהם קראו שיקפה את המציאות. מהבדיקה האחרונה שערכנו, 98% מהגולשים טענו כי הביקורות משקפות בצורה נכונה את החוויה שהם חוו בבית המלון".

קופוס מציינת גם את שיתוף הפעולה של האתר עם פייסבוק, כאמצעי להרגיע את הגולשים שמדובר בביקורות אמיתיות. "אם נרשמים לאתר דרך פייסבוק, הביקורות הראשונות שגולש יראה לגבי המלון שהוא בודק יהיו של חבריו בפייסבוק. כשגולש יודע שחבריו יקראו את הביקורות שלו, פחות סביר שהוא יכתוב ביקורות לא נכונות".

איך בתי העסק יכולים לקדם את עצמם בצורה לגיטימית?

"הם יכולים לשלוח מייל לאנשים ששהו במלון שלהם ולהציע להם לכתוב ביקורת 
ב–TripAdvisor. אנחנו ממליצים על כך, כי לקוחות ברשת רגילים לראות כיום ביקורות של לקוחות, והם לא יזמינו חדר במלון שאין לו ביקורות. בנוסף, אנחנו ממליצים למלונות לכתוב תשובות של ההנהלה לביקורות, גם אם הן חיוביות וגם אם הן שליליות, כי כך מראים ללקוחות כמה למלון אכפת מהמוניטין שלו, ועד כמה השירות חשוב בעיניו".

כשבודקים את דירוג עשרת בתי המלון המובילים בתל אביב רואים שכולם מלונות בוטיק. השניים הראשונים, The Rotchild hotel ומלון דיאגליב אף שייכים לאותם הבעלים. מלון דן, הילטון, הרודס ואחרים כלל לא נכללים ברשימה.

איך את מסבירה את זה שהמלונות הגדולים לא בעשירייה הפותחת?

"דירוג הפופולריות שלנו הוא אלגוריתם המשלב בין מספר הביקורות, האיכות שלהן, והאם הביקורות נכתבו באחרונה. אם אתה בית מלון קטן שיש לו לקוחות בעלי מוטיבציה, שכותבים ביקורות בתכיפות גבוהה, תצליח באופן יחסי בדירוג".

המודל העסקי של האתר מבוסס על בתי העסק המופיעים שבו מהם נגבות עמלות בדרכים שונות: עבור ציון מספר הטלפון ופרטי התקשרות עם העסק נגבה תשלום; על מעבר של גולש 
מ– TripAdvisor לאתר בית המלון או לאתרי ההזמנות, האתר מקבל עמלה; וכמובן לינקים ממומנים שנמצאים בצדי האתר, שמציעים לגולשים מבצעים, ומושכים אותם לבצע הזמנה. בנוסף, אתרי תיירות אחרים בעולם יוצרים שיתופי פעולה עם TripAdvisorr ומציגים את הדירוגים וחוות הדעת של הגולשים באתריהם.

בתי עסק התלוננו בעבר על כך שקשה ליצור אתכם קשר במידה שנוצרה בעיה בהזמנה, והם חוששים כי לקוח ינקום בהם בשל כך באמצעות ביקרות רעה אצלכם.

"אני מודה שלא היינו טובים בשירות לקוחות כפי שהיינו צריכים להיות, ואנחנו עדיין מנסים להיות טובים יותר בזה. לפני שלושה חודשים פתחנו מחלקה שזו מטרתה, עמה עסקים שונים מכל העולם יכולים להתקשר ולהתריע במידה שהם מרגישים שהולכים לפגוע בעסק שלהם באמצעות ביקורת שקרית".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker