גוגל נגד פייסבוק: מי תנצח במרוץ לרכישת ווייז?

המגעים בין חברת הניווט הישראלית לבין פייסבוק לא הגיעו לסיכום סופי, ובווייז החלו 
במקביל לנהל מו”מ עם גוגל, שעשויה להציע עבור ווייז סכום גבוה יותר ממיליארד דולר

אמיר טייג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

לצפייה בסמארטפונים ובטאבלטים - לחצו כאן

לא רק פייסבוק רוצה בחברת ווייז הישראלית: כפי שדווח לפני שבועיים, בכירי ווייז קיבלו פניות מחודשות מאפל, גוגל ומיקרוסופט ביום שלמחרת החשיפה כי הם נמצאים במשא ומתן מתקדם לקראת מכירת חברת הניווט לפייסבוק. בסוף השבוע פירסמה סוכנות הידיעות בלומברג כי מתקיימים מגעים עם גוגל.

כל ענקי הטכנולוגיה הגלובליים שהוזכרו ניהלו בשלב מסוים מגעים עם ווייז, שלה יותר מ–40 מיליון משתמשים, בניסיון לרכוש אותה. המגעים בין פייסבוק לווייז הגיעו לשלב המתקדם ביותר, כאשר בין שתי החברות נחתם הסכם הגבלה על פנייה לצד שלישי 
‏(no shop‏) שחייב אותן לנהל משא ומתן בלעדי למשך תקופה של כמה שבועות. לפי המסתמן, הסכם זה הגיע לסיומו מבלי ששני הצדדים הגיעו לסיכום סופי, וכעת ווייז חופשיה לנהל מגעים עם חברות נוספות - דבר שלא יכלה לעשות לפני שבועיים, כאשר הגיעו הפניות המחודשות מגוגל אפל ומיקרוסופט.

בווייז סירבו להגיב למידע שפורסם בבלומברג, וההערכות הן שהמשא ומתן המקביל שמנהלת החברה עם גוגל ופייסבוק מציב את מנכ"ל החברה, נועם ברדין, שמנהל את המשא ומתן, במצב רגיש מאוד. ההערכות הן כי היה זה מהלך טקטי של ווייז להגיע לתום תקופת ה–no shop ללא הסכם, כדי להפעיל לחץ גדול יותר על פייסבוק. מנגד, הדבר מגדיל את הסיכון כי העסקה תיפול. בכל מקרה, הערכות הן כי תוך כמה ימים תגיע ווייז לעסקה למכירתה.

פייסבוק הציעה לרכוש את ווייז תמורת כמיליארד דולר, במזומן ובמניות. לא מן הנמנע כי גוגל תציע סכום גבוה יותר. אך מלבד המחיר, נושא נוסף מעסיק את הצדדים: גורלו של מרכז הפיתוח של ווייז בישראל. במסגרת המשא ומתן שניהלה ווייז מול פייסבוק הגיעו הצדדים לסיכום עקרוני שלפיו ווייז עצמה לא תיסגר או תיבלע לתוך פייסבוק, אלא תמשיך לפעול בישראל כמרכז עצמאי.

עם זאת, לא ברור עד כמה הבטיחה פייסבוק כי מרכז זה יישאר עצמאי. לא מן הנמנע כי גוגל מנסה להבטיח לאנשי ווייז עצמאות רבה יותר אם וכאשר העסקה ביניהן תצא לפועל. לפני שבועיים פורסם כי בווייז היתה העדפה לבצע את העסקה עם פייסבוק, שכן בחברה האמינו כי כך יוכלו לשמור על עצמאותם כמותג וכחברה נפרדת, ולא להיבלע לתוך גוגל ישראל.

לפי אחד המקורות של בלומברג, ווייז עשויה להישאר עצמאית ולנסות לגייס כסף מקרנות הון סיכון. עוד ציינו בבלומברג כי גוגל הציעה לרכוש את ווייז יחד עם חברות טכנולוגיה נוספות, וכי אף אחת מהחברות אינה קרובה לחתימה על העסקה.

ההחלטה של גוגל להיכנס מחדש למגעים עם ווייז משקפת בעיקר את רצונה של חברת האינטרנט לחסום את מתחרתה פייסבוק. גוגל מחזיקה בשירות ניווט המתחרה בזה של ווייז ומתבסס על שירות המפות שלה, שהוא כנראה הנרחב והטוב בעולם. גוגל משקיעה כסף רב בשירות זה, כולל צילום רחובות ‏(street view‏) וצילומים אוויריים באמצעות מטוסים ולוויינים. לפייסבוק אין שירות מתחרה מסוג זה, על כן החיבור האסטרטגי בינה לבין ווייז מתבקש יותר. עם זאת, ייתכן כי גוגל תציע סכום גבוה יותר עבור ווייז, שכן גם חסימת פייסבוק היא עבורה ערך אסטרטגי. עסקה שכזו תוציא את ווייז מהתחרות, ותשאיר את גוגל כחברת הניווט החזקה ביותר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker