היום שבו באמת תהיה תחרות בטלוויזיה

אם סלקום או פרטנר היו רוצות באמת להתחרות, הן היו עושות את זה

אמיתי זיו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

HOT ובזק מרבות להזכיר את קרטינה. בהקשר של התחרות בתחום הטלוויזיה בישראל. הנה לכם הוכחה שאם סלקום או פרטנר היו רוצות באמת להתחרות בשוק הטלוויזיה הן היו עושות את זה. לא צריך לרכוש קווים במסגרת השוק הסיטוני ולהגיע פיסית עד בית הלקוח. בקרטינה מוכרים טלוויזיה בלי לבקש רשות מאף אחד ועושים חיל.

עד כמה שזה מפתה, כנראה סלקום ופרטנר אינן יכולות להעתיק את מודל קרטינה ולייצר מתחרה דומה גם לצופים הצברים. הבעיה הגדולה היא התוכן. קרטינה רוכבת על חוזי תוכן בינלאומיים שחותמת החברה הרוסית. הצרכן דובר העברית זקוק לתכנים שמגיעים מאולפנים בהוליווד או לתכני ספורט וחוזי תוכן אלה הרבה יותר נוקשים. הם נמכרים לפי טריטוריה ועל פי טכנולוגיה. כלומר, אם סלקום רוצה לשדר את "בנות" או את משחקי ה–NBA היא צריכה לרכוש מהאולפן הרלוונטי את זכויות השידור עבור התוכנית, לטריטוריה הישראלית בלבד ועבור IPTV. סלקום אינה יכולה לרכוב על חוזי תוכן של חברה זרה כמו קרטינה.

כשמחברים תוכנית ועוד תוכנית, זכות שידור ועוד אחת, זה יוצא הרבה כסף. לראיה, הוצאות התוכן של HOT בשנה נעות סביב 700 מיליון שקל. בנוסף, האולפנים רגישים לחשש פיראטיות, ולא בטוח שיאשרו שידור לקופסה סטנדרטית מהמדף כמו שעושה קרטינה. הם דורשים "גישה מותנית" והצפנה ברמות גבוהות.

לבסוף, למרות שקרטינה נותנת חוויית טלוויזיה טובה, זו עדיין משוכה טכנולוגית שלא כל אזרח יכול לעבור: לקנות סטרימר, להתקין אותו בבית, להוריד אפליקציה רלוונטית. גם ממשק התוכניות מצריך לעבור שני מסכי תפריטים שהם מעט יותר מסובכים מזפזופ מעלה־מטה ב–HOT ו–yes.

ובכל זאת, הרגולטור יכול ללמוד הרבה מקרטינה ומהניסיון שלה ולראות מה אפשר להסיק מהמיזם לגבי הגברת התחרות בשוק הדואופולי התקוע של הטלוויזיה בישראל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום