OurCrowd גייסה 12 מיליון דולר למימון חברות סטארט אפ

מתוך הסכום, 5.5 מיליון דולר גוייסו בשלושת החודשים האחרונים ■ בסך הכל, פלטפורמת ההשקעות שהקים ג'ון מדווד, המקשרת בין מאות משקיעים פרטיים בכל רחבי העולם לסטארט אפים ישראליים שמחפשים השקעות במודל של קראוד פאנדינג, השתתפה בגיוס של 18 סטארט אפים ישראלים

ענבל אורפז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

פלטפורמת גיוס ההון OurCrowd, שהקים ג'ון מדווד, הכריזה היום כי עד כה גוייסו באמצעותה 12 מיליון דולר לסטארט אפים ישראלים. מתוך הסכום, 5.5 מיליון דולר גוייסו בשלושת החודשים האחרונים ל-6 חברות. סה"כ, הפלטפורמה השתתפה ב-18 סבבי גיוס הון של חברות, כשממוצע ההשקעה בחברה הוא כ-600 אלף דולר. לפי נתוני OurCrowd, ההון שגוייס באמצעות הפלטפורמה בתקופה של 6 החודשים האחרונים גדול מהסכום שגוייס בפלטפורמות מתחרות כמו אנג'ל ליסט ו-Funders Club. היום השלים הסטארט אפ Zula, של היזם והמשקיע ג'ף פולבר, גיוס של 350 אלף דולר באתר.

"אנו הופכים לפלטפורמה הגדולה בעולם למימון equity crowd funding. אין אף פלטפורמה שגייסה את כמות הכסף שגייסנו לסטארט אפים, והקצב הולך וגדל. עולות שלוש חברות חדשות המגייסות לאתר כל חודש.

ג'ון מדווד

גם הסכום הממוצע שמגייסת כל חברה הולך וגדל" אומר מדווד, מייסד ומנכ"ל OurCrowd. לטענתו, 90% מהמשקיעים בחברות הם אנג'לים מחו"ל, בעיקר מארה"ב, בריטניה, ברזיל, נורבגיה וקנדה. "הוכחנו שהמודל עובד ונרצה לקחת עמדת הובלה גם מבחינה עולמית. משקיעים רוצים לעזור לחברות ישראליות, ועד היום לא הייתה להם אפשרות להשקעה ישירה" הוסיף מדווד.

רשימת החברות שגייסו הון באמצעות OurCrowd כוללת את: Zula, PulmOne, The Trendlines Groupd, AE Squared, Applango, Surgical Theater, Lucid Energy, EasySocial, aaPorma, Curiyo, TradeOS, Nextpeer, Tapit, FireBlade, Abe's Market, Parko, Consumer Physics. חברת NextPeer כבר ביצעה שני סבבי גיוס באמצעות הפלטפורמה.


OurCrowd מתמקדת בהשקעות בסבב גיוס ראשון (Round A), כלומר לאחר שגייסה סכום כסף ראשוני של 200-250 אלף דולר, והיא זקוקה לסבב של 1-2 מיליון דולר. כדי להצטרף להשקעה בפלטפורמה, צריך לעמוד בקריטריונים של משקיע כשיר, הנקבעים על ידי הרשות לני"ע במדינת המוצא של המשקיע.

בישראל, למשל, דורש החוק מהמשקיע להציג הון ונכסים בשווי של יותר מ-12 מיליון שקל, וכן ניסיון או מומחיות בתחום ההשקעות. לאחר ההצטרפות לאתר נפתחות בפני המשקיע הזדמנויות השקעה, והוא יכול להחליט במה להשקיע וכמה. ההשקעה המינימלית באמצעות הפלטפורמה היא של עשרת אלפים דולר, אם כי ישנם משקיעים שכבר השקיעו 500 אלף דולר בעסקה אחת.

מבחינת ההתנהלות, OurCrowd דומה לקרן הון סיכון. עשרות הזדמנויות השקעה מגיעות מדי שבוע לפלטפורמה ונבחנות על ידי הצוות. תהליך הסינון ובחינת ההשקעות נעשה על ידי משקיעים ויזמים שגם הם שותפים להובלת המיזם, ובהם אילן זיווטופסקי, לשעבר אנליסט בית ההשקעות גולדמן סאקס; פיני לוזוויק, יזם סדרתי ואיש הון סיכון; ורוברט ציטרון, סמנכ"ל הכספים לשעבר של ג'רוזלם גלובל פאנד.

לאחר שהצוות מחליט להשקיע בחברה מסוימת ונסגר term sheet לפיו תיעשה השקעה בגודל מוגדר, היא עולה לפלטפורמה. שם ישנו מידע שזמין למשקיעים: רקע על החברה, מצגת, ניתוח של האתר, תנאי העסקה ופרטים חיוניים אחרים. בהמשך נקבע וובינר - מפגש וירטואלי - עם החברה, שם יכולים האנג'לים להפנות שאלות ליזמים. כל אנג'ל בפלטפורמה מחליט אם להשקיע בחברה וכמה ונשלחים אליו מסמכים, סטנדרטיים במידת האפשר.

הגישה שמובילה OurCrowd היא הרכבת פורטפוליו עצמאי לכל אנג'ל. לצורך השקעה בכל חברה נוצרת שותפות מוגבלת, שבה מכהנת OurCrowd כשותף כללי (GP). המשקיע משלם דמי ניהול שנתיים בשיעור של 2% מהסכום שהשקיע לשלוש שנים, ו-15% מהרווחים לאחר שהכסף הראשוני חוזר למשקיעים (carry). מדווד מדגיש כי אלו דמי ניהול נמוכים בהשוואה למקובל בקרנות הון סיכון. בדומה לאופי הפעולה של הקרנות, לאחר ההשקעה מצטרף אחד השותפים ב-OurCrowd לדירקטוריון החברה.


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker