כיצד הגיע פישמן למסקנה שמחסלים את המגזר העסקי?

ההתבטאות של פישמן מוזרה בהתחשב באיך שמינף השינויים לטובתו

אמיתי זיו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

כה אמר איש העסקים, אליעזר פישמן: "יש עליהום על המגזר העסקי ומרגישים את זה בכל מקום, במיוחד בממשלה שמכוונת את השנאה כלפינו. מחסלים פה ענף אחרי ענף. הרסו את הסלולר, שוק ההון והדלק". הדברים נאמרו במסגרת פאנל שוק ההון בוועידת תל אביב גלובל.

למה כיוון פישמן? כשהוא אומר מחסלים - מי מחסל? מה בדיוק חוסל? כשהוא אומר "הרסו את הסלולר", מה המדד שלו להרס? הרי כל חברות הסלולר הציבוריות ריווחיות, על אף התחרות העזה. הרי ברבעון שהסתיים השיגו שלוש חברות הסלולר הגדולות רווח נקי מצרפי של 221 מיליון שקל, אז על הוא מדבר?

אליעזר פישמןצילום: מוטי קמחי

ואל מי מפנה פישמן את חציו? אל הרגולציה? הרגולציה האקטיבית בשוק הסלולר היא שאיפשרה את הקמת חברת הסלולר הווירטואלית הום-סלולר, המשרתת 20 אלף לקוחות - חברה בבעלות פישמן. בלי משה כחלון, רפורמת הקישוריות ורישיונות ה-MVNO זה לא היה קורה.

אבל רגע, לפישמן יש גם חברה לשיווק סמארטפונים וטלפונים תחת השם "הום סנטר סלולר" שהיא לטענת המנכ"ל שלה החברה העצמאית הגדולה בישראל לממכר מכשירים. הום סנטר סלולר מצליחה רק בזכות הרגולציה בתחום מכשירי הסלולר, זו שהורידה כבלי בירוקרטיה ביבוא מכשירים, זו שהכריחה את חברות הסלולר לנתק את מכר המכשיר מהחבילה ועוד. אז על מה הוא מלין?

ומה לגבי תחום הדלק שפישמן טוען שהוא נהרס? פישמן מחזיק הרי ברשת תחנות הדלק טן, סוג של גולן טלקום בתחום הדלק עם הנחות מפליגות. החברה הוקמה: "בעקבות הרפורמה שנערכה בשוק הדלק בישראל בסוף שנות ה-80 שאיפשרה מתן רישיונות לחברות דלק חדשות בישראל מעבר לחברות הדלק הוותיקות", נכתב בדו"חות החברה.

הכנסות טן צומחות משנה לשנה בקצב נאה ואת 2012 סיימה החברה עם הכנסות של 1.2 מיליארד שקל. בין מארס 2011 למארס 2013 החברה חילקה דיווידנדים בהיקף של 51 מיליון שקל לבעלי המניות שלה. מה בדיוק מקולקל פה? אגב, כשברשת הדלק טן חשבו שיש בעיה בענף לא חששו לפנות לרגולטר ההרסני כביכול, הממונה על ההגבלים העסקיים, בדרישה שיתערב.

ולבסוף, לפישמן יש גם עיתון, גלובס (וכן מניות מיעוט בידיעות אחרונות). מה אמורים קוראי העיתון הזה לחשוב על זווית הסיקור שהוא מספק לאור השקפותיו של בעל הבית?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker