אנשי IT? זה הזמן שלכם להוביל

בעקבות התרחבות מגמת ה-BYOD ואימוצה על ידי ארגונים רבים, נדרשים אנשי ה-IT לספק אפליקציות מובייל רבות ■ להלן 10 כללים למינוף מעמדך בארגון

אריק מיפנו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

ארגון העידן החדש מאופיין בשינויים מהותיים בזכות התרחבות טכנולוגיות המובייל העסקיות, המאפשרות לכל המחלקות חיבור ישיר והדוק לעובדים, הספקים והלקוחות - יותר מאי פעם.

עלייתם של ארגונים מסוג זה מביאה עימה את תור הזהב של ה-IT היצירתי, ולמעשה מייצרת הזדמנות לאנשי מערכות המידע - להוביל, לשלוט, לאבטח ולייעל את הפעילות הארגונית.

היי טק מחשבים
צילום: דרור ארצי

אימוץ מגמת ה-BYOD בשילוב עם היכולת להציע אפליקציות מובייל מגוונות לכל עובד ללא קשר לתפקידו, מיקומו הגיאוגרפי, המכשיר שלו או מערכת ההפעלה - כל אלו יאפשרו לאנשי ה-IT להיות אלה שמניעים את החדשנות בארגון, מגבירים את הפרודוקטיביות, משפרים את שביעות רצון הלקוחות והעובדים כאחד, ובקיצור - מקדמים את הארגון כולו.

מחלקות ה-IT הן שיובילו את ארגון העידן החדש. כך תעשו את זה אצלכם:
1. התוו אסטרטגיית מובייל ברורה. ארגונים רבים נוקטים גישת אד-הוק בתחום המובייל, אך זו לא תאפשר לכם להתקדם במהירות הרצויה, לכן זה הזמן לקחת את השליטה לידכם. קבלו החלטות לגבי סוגי מכשירים, התקנים ויישומים חיוניים לפעילות הארגון וכן לגבי רמות ההרשאה והאבטחה, תהליך הפריסה וההטמעה והסכמי השירות. בנוסף, מומלץ לבחון את יכולות הארגון ולזהות אילו עובדים, מיקור חוץ או שיתופי פעולה נדרשים כדי להגדיל את יכולות המובייל הקיימות בארגון.

2. שתפו שחקני מפתח בארגון. זו ההזדמנות להציג יוזמה מצד ה-IT, ולסחוף את כולם רגע לפני שהמחלקות יתחילו להציב את הדרישות הייחודיות להן, לרכוש טכנולוגיות או לאתר בעצמן ספקי שירות. קיימו פגישות עם מקבלי ההחלטות הרלוונטיים בארגון כדי להסביר מהן אפשרויות המובייל הקיימות. רוב הסיכויים שהם יוקירו את היוזמה שלכם וסביר שישמחו להעביר לכם את בקשותיהם.

3. החליטו מהי גישת הפיתוח שלכם: טבעי ( Native) , HTML5 או שילוב של שניהם (הייבריד). אפליקציות טבעיות עדיפות כאשר שמים דגש על ביצועים וחוויית משתמש. אינטגרציה הדוקה עם יכולות מובנות כמו ספר טלפונים, יומן, GPS או מצלמה, מקנה לאפליקציות טבעיות יתרון משמעותי, ובנוסף הן מאפשרות שימוש לא מקוון כאשר אין חיבור רשת זמין.

מצד שני, HTML5 מתאים יותר לאפליקציות ממוקדות תוכן שלא מצריכות יכולות או ממשקים מסויימים תלויי התקן. עם זאת, מהירויות הביצוע והרינדור יהיו איטיים יותר וחווית המשתמש אינה זהה לחוויה המקובלת במערכת ההפעלה של המכשיר אלא מדובר בחווית משתמש גנרית עבור כל מערכות ההפעלה. אפליקציה מבוססת HTML5 מחייבת חיבור קבוע לרשת. בכל מקרה, תהיה הגישה שתהיה, זכרו לוודא כי פלטפורמת יישומי המובייל העסקי שלכם מסוגלת לתמוך בה.

4. בחרו בכלי העבודה הנכונים. אל תגבילו את עצמכם - בחירת הכלים המתאימים צריכה להתמקד בתכונות כמו גמישות, קלות שימוש, יכולת ניהול והתאמה לדרישות העתיד. הקפידו לראות את התמונה הגדולה לטווח הארוך: אתם זקוקים לפלטפורמת יישומים ארגונית שתתמוך בארכיטקטורות רשת, טבעי או הברידי - בהתאם לדרישות האפליקציה.

חשוב שהפלטפורמה תאפשר לכם לפתח אפליקציה רק פעם אחת ואז לפרוס אותה בכל מערכות ההפעלה: iOS, אנדרואיד, בלקברי, דסקטופ, רשת, ענן או RIA, ללא צורך בפיתוח ייעודי.

פיתרון טוב יותר ישתמש בגישת מטא-דטה ויאפשר למפתחי האפליקציות ליצור אותן בקלות תוך שימוש בממשקי 'גרור והשלך' ללא צורך בכתיבת קוד מורכב. הכלים הטובים ביותר יתמכו בפריסה קלה ומהירה, בניהול מיידי של עדכוני האפליקציה, ביכולות מוניטור ודיווח. גם כאן הקפידו להתייחס לסוגיות ביצועים, אבטחת מידע וגמישות.

5. השקיעו בממשק המשתמש. העובדים בארגון נהנים בכל רגע נתון מאפליקציות בעלות ממשקי משתמש אטרקטיביים. תמיד ניתן ליצור יישום פשוט ובסיסי ש"יעשה את העבודה", אולם איש לא ישתמש בו אם הוא לא יהיה אינטואיטיבי וידידותי. אסטרטגיית המובייל שלכם חייבת לכלול גם תקציב למומחה חווית משתמש (UX) כחלק מהצוות. תכנון טוב הוא יותר מאשר גרפיקה מושקעת. יישום שמתוכנן היטב יציג את המידע הרלוונטי למשתמש במהירות ובזמן ניווט מינמאלי.

6. זכרו לשלב את מערכות הליבה של הארגון. גם אם יצרתם את האפליקציה הטובה ביותר, אולם היא אינה מחוברת למערכות המידע של הארגון - האם היא יעילה מספיק? מערכות משולבות משפרות תהליכים, מגבירות את התפוקה ומסייעות לשמשתמשים לאמץ את האפליקציות החדשות שפיתחתם. לדוגמה- איש מכירות הנמצא באתר הלקוח מזין הזמנה באפליקציית המובייל אולם אינו יכול לוודא כי הפריט נמצא במלאי, במצב המתואר הוא נמצא בעמדת נחיתות בהשוואה למתחרים. לשם כך אתם צריכים פתרון אינטגרציה שיכלול רכיבי חיבור מוכנים ו"מורשים" (Certified) למערכות ארגוניות פופולריות כמו SAP, אורקל, יבמ, מיקרוסופט ו-Salesforce.

7. צרו שליטה ובקרת גישה באמצעות ניהול התקנים ויישומים. העלייה במספר ובמגוון המכשירים וההתקנים הניידים המתחברים אל הרשת הארגונית מביאה עימה סיכוני אבטחה הולכים וגדלים, החל מאובדן או גניבה של התקנים ועד לגישה לא מורשית לרשת.

היעדר הגנה עלול לעלות לארגון כסף רב ואפילו למוטט את הארגון. פתרונות לניהול התקנים ניידים (MAM, MDM) יכולים לעזור להתמודד עם האיומים, הם מאפשרים אכיפה אחידה של מדיניות אבטחה עבור כל ההתקנים הניידים, למקסם את הפונקציונליות והאבטחה של רשת התקשורת הניידת, תוך מזעור העלויות וקיצור זמן השבתת המערכות.

פתרונות לניהול יישומים ניידים יכולים ליצור מחיצות להפרדת התקנים ומכשירים ניידים, באופן שיאפשר ל-IT בקרה של היישומים הארגוניים, בעוד ששאר יישומי הסמארטפון נותרים אישיים ושל המשתמש.

8. הכינו תוכנית מציאותית. משהחלטתם על מטרות ויעדים, ויש לכם את הכלים להגיע לשם, יש להכין תוכנית. החליטו אילו אפליקציות יקבלו עדיפות גבוהה, הכינו ציר זמן לאספקתם ודבקו בהחלטות שהתוויתם.

השתמשו בשיטות פיתוח מסוג Agile או Scrum, שיעזרו לכם לספק אפליקציות במהירות ובמפרטים הרצויים. כשמדובר בגישות פיתוח לטווח ארוך, הצרכים משתנים כל הזמן. הקפידו לפתח קודם כל, ובמהירות האפשרית, אפליקציות קטנות אבל בולטות, שיהיו בעלות ניראוּת גבוהה. הראו לארגון שמחלקת ה-IT מספקת בדיוק את האפליקציות שהצוותים צריכים וכל זאת ברמת שימושיות גבוהה במיוחד - מהתכנון ועד לאינטגרציה.

9. עכשיו הזמן לפעול! ארגון העידן החדש תלוי בכם. אם לא תתחילו כבר היום, הארגון שלכם ישאר מאחור. אולם גישת ה-BYOD מאפשרת לאנשי ה-IT לטפח כישורי מנהיגות חדשים, ללמוד להשיג קונצנזוס, ולאמץ מגוון של טכנולוגיות חדשות.

10. אל תשכחו את הקולגות. עמיתיכם בארגונים אחרים מתמודדים עם אותם אתגרים. צרו עמם קשרים בפורומים, ברשתות חברתיות, אתרי אינטרנט וארגונים מקצועיים כדי לחלוק ולשתף ידע ותובנות. תנו גם להם את ההזדמנות ליצור ארגוני עידן חדש.

הכותב הוא סמנכ"ל שיווק במג'יק ישראל

מג'יק הנה ספקית גלובלית של פלטפורמות תוכנה לפיתוח יישומי מובייל, יישומי ענן, ואינטגרציית תוכנה בארגונים.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker