סטארט אפיסט ישראלי: כך לא תחמיץ את ההזדמנויות באירופה

למה ההיי-טק הישראלי מפספס את אירופה?

איתי הורשטוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים7

הסטארט-אפיסטים הישראלים מאמינים במה שמרבית האוכלוסייה בארץ מאמינה, וזו התפיסה כי עדיף לנסות ולהתרחב לשוק האמריקאי ולא לזה האירופי. למה, אתם שואלים? אנחנו אוהבים את האמריקאים. אוהבים את התרבות שלהם, מרגישים חלק מתהליכי האמריקניזציה ולכן מי אם לא הם - יאהבו את הרעיונות והחדשנות שלנו. ובכן, אין הדבר לגמרי מדויק. יזמים ובעלי חברות ישראלים שוכחים לגמרי מהשוק האירופי, ומפספסים הזדמנות אדירה לחדור לשוק רווי פוטנציאל. המשבר המתמשך בשוק היורו הוכיח לנו כי מה שהופך מדינה לאטרקטיבית מבחינה כלכלית הוא למעשה רמת החוסן שלה והיכולת להתמודד עם מציאות של מיתון והאטה כלכלית.

מרבית המדינות באירופה סבלו או סובלות ברמה כזו או אחרת מהמשבר, אולם דווקא תקופה זו היא שפתחה הזדמנויות חדשות לחברות ישראליות שמעוניינות לחדור לשוק האירופי.

לכתבות נוספות ב-TheMarker

פאוורמט הישראלית רכשה את המתחרה הפינית פאוור קיס בעשרות מיליוני דולרים

מה אתם מעדיפים - לקנות תמיד בזול או לקבל הנחה?

למה בכלל להיכנס לאירופה? כחלק מהרצון להתאושש ולצמוח כלכלית מציעות חלק ממדינות אירופה (דוגמת לוקסמבורג, בלגיה, הולנד ואירלנד) חבילות סיוע ותמריצים לחברות זרות שיגיעו לפעול בתחומן, ואף תמיכה כלכלית למי שתקים פעילות במדינה הזרה. עבור המדינה האירופית, פעילות כזאת מייצרת מקומות עבודה נוספים לתושבים, התוצר גדל, כמו גם ההכנסה ממסים.

לא פחות חשוב, המדינה האירופית נחשפת לטכנולוגיות חדשניות ולתרבויות אחרות, דבר אשר מגביר את הגיוון, האתגר והחדשנות במדינה. עבור החברה הישראלית, מדובר בהזדמנות נדירה לכבוש פלח שוק רחב ומגוון תוך שדרוג איכות החיים וקבלת סיוע והכוונה לצד הטבות משמעותיות בתהליך הקמת המטה האירופי וההתרחבות.

דבלין, אירלנדצילום: בלומברג

נדמה כי דווקא הסטארט-אפיסטים הישראלים, שיודעים על בשרם מהו משבר כלכלי, יוקר מחיה ומחאות צרכניות, יזהו בצורה טובה יותר את המשבר הגדול שחווה האיחוד האירופי וידעו כיצד לנצל אותו לטובתם העסקית. כלומר, הם ישכילו להשתמש בידע ובניסיון מהחיים הכלכליים בישראל בכדי לקדם פעילות עסקית עם מדינות האיחוד, להקים מטה אירופי, סניפים באירופה או לחבור לשותפים ומשווקים מקומיים מתוך ראיית המשבר כהזדמנות לצמיחה מחודשת.

אך במקום שכך יהיה המצב, היזמים הישראלים ממשיכים לחלום בקטן. נשארים בגבולות המדינה, הולכים על בטוח, מסתפקים בתשתיות הקיימות ומתנהלים מקסימום בכמה סניפים מקומיים. האם הורגלנו לוותר על שאיפות ולהישאר באותה חשיבה מקובעת? מה מונע מאיתנו לקחת סיכון בעל יתרונות רבים ומהותיים?

הגיע הזמן להתעורר

הגיע הזמן להבין את מה שחברות בינלאומיות ענקיות, דוגמת סקייפ, אמזון, פייפאל וריזון  ואחרות, הבינו מזמן - להקים מטה או פעילות שיווקית ופיתוח עסקי מקומי באחת ממדינות אירופה המאפשרות זאת בצורה ידידותית ובסביבה עסקית ותרבותית נעימה ותומכת. כפי שניתן יהיה לראות בחודש הבא, בכנס ICT אירופה באביב, השוק האירופי רעב לחידושים, לפיתוחים חדשים ולעסקים ממדינות זרות בעלי פוטנציאל לשקם את המדינה כלכלית.

האמרה כי כל משבר הוא הזדמנות רלוונטית כאן לחלוטין, ומציגה בפנינו מצב בו החברות הישראליות צריכות פשוט לקום ולעשות את הצעד הראשון, לבחור את המיקום המרכזי המתאים לה ממנו תוכל לנהל ביעילות מספר עסקים במקביל, לבחון את רמת הבירוקרטיה והדרך בה במדינות מסוימות ניתן להוציא ויזות עבודה והיתרים עסקיים בקלות יחסית, להתייחס לכוח העבודה של אותה מדינה (שפה מדוברת וכוח אדם מקצועי) ולבדוק את רמת התשתיות הטכנולוגיות של המדינה. חלק מהמדינות יספקו לכם לא רק תנאי בסיס, אלא גם הטבות מס, מע"מ נמוך, הכוונה לתכנית עסקית, סדנאות עבודה ופיתוח אישי, כמו גם גישה למקורות מימון חדשים.

מי יודע, אולי דווקא מעומקו של משבר משמעותי בהיסטוריה הכלכלית של אירופה, תעלה האפשרות לחברות ישראליות לפרוץ לאירופה ובכך להשיג יתרון משמעותי עבורן וגם להתאוששות אחד השווקים הגדולים בעולם.

הכותב הוא דירקטור במשרד הכלכלי של לוקסמבורג בישראל

חברות המעוניינות להשתתף בכנס ולקבל פרטים נוספים אודותיו מוזמנות ליצור קשר עם הנציגות הכלכלית של לוקסמבורג בישראל: http://www.investinluxembourg.co.il

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker