ספרים דיגיטליים - מהפכה בהמתנה

ההסברים היחידים: שמרנות ואגו

אמיתי זיו
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

אפתח בגילוי נאות: בת הזוג שלי היא סופרת שבימים אלה מגיע למדפים ספרה הראשון. ליוויתי את ההריון הארוך של הספר וראיתי את התמיכה הצמודה והיום־יומית שהוצאת הספרים סיפקה לכל אורך התהליך. כיום אני משוכנע שלא משנה כמה מוכשר הסופר וכמה העברית שלו חלקה - ספר זקוק להגהה ועריכה. קשה לי להבין כיצד מוצר איכותי יכול לצאת לשוק בלי מו"ל, אך לא כך הוא כשמדובר בחנויות הספרים הגדולות, סטימצקי וצומת ספרים. בעולם דיגיטלי אין בהן כל צורך אפילו אם מוכרים ספר מודפס, קל וחומר אם מוכרים עותק דיגיטלי.

הדיון בחוק הספרים לוהט בימים אלה, עם טיעונים מעניינים וכבדי משקל לכל צד. אבל מי בכלל צריך אותו? ברור למדי שהעולם הדיגיטלי פותר את כל הבעיות שחוק הספרים נועד לפתור. מצד אחד, עותק דיגיטלי נמכר לצרכן במחיר הוגן, 40–50 שקל, ומן הצד השני, התגמול לסופר גבוה פי ארבעה־חמישה מאשר במסלול המודפס.

אלא שמהפכת האמאזון והקינדל של ארה"ב לא הגיעה לארץ הקודש. שם, בניכר, 31% מהספרים שנמכרים הם כבר דיגיטליים; אחד מכל שישה אמריקאים מחזיק בקורא ספרים אלקטרוני; וכל קורא כזה עתיד לקרוא 24 ספרים בשנה, מול 16 למי שקורא ספרי נייר.

נכון, חנויות כמו אינדיבוק ומנדלי הן גן עדן דמוקרטי ליוצרים עצמאיים, אבל איפה ההוצאות הגדולות? מי שירצה לעבור לדיגיטל היום יתקשה למצוא קורא ספרים טוב במחיר הגון, ואחר כך ייתקל בקטלוג ספרים מצומצם ובגנים סגורים ‏(כמו זה של מיזם עברית‏).

נשאיר את זמורה ביתן בצד לרגע. למה הוצאות כמו כתר, עם עובד, ידיעות ספרים, הקיבוץ המאוחד אבל גם אחוזת בית וכרמל והוצאות קטנות אחרות, לא מוציאות את כל הספרים שלהם כולם - מקור ותרגום, ישנים וחדשים - בעותקים דיגיטליים? אין דרך טובה יותר עבורן להילחם בדואופול, לשפר את תזרים המזומנים וגם להחיות כותרים נשכחים. ההסברים היחידים שאפשר לתת הם שמרנות ואגו.

טוב יהיה אם תקום בישראל חנות ספרים אינטרנטית אחת שמוכרת ספרים דיגיטליים ומודפסים מתוך קטלוג אדיר של כל ההוצאות, והכל בקובץ אחיד ונוח. טוב יהיה אם אותה חנות תשווק גם קורא ספרים ‏(eBook‏) טוב "שמדבר עברית" ובמחיר נמוך. מי שיכול לסייע למהפכה הוא משרד החינוך, שכבר זמן מה משתעשע בתוכנית של טאבלט לכל ילד ודיגיטציה של ספרי הלימוד. ההערכה היא שרפורמה כזו תוזיל את עלויות ספרי הלימוד ב-40% ‏(וגם תקל על הגב הכפוף של התלמידים‏). בוגרי מערכת חינוך דיגיטלית ימשיכו לקרוא ספרים דיגיטליים כל חייהם.

מי שעוד יכולים לסייע הם מדורי הספרות בעיתונים. הגיע הזמן שיצאו מאזורי הנוחות שלהם - ההוצאות הגדולות ששולחות ספרים ומחזיקות יח"צנים - ויתחילו לחפש פנינים במקומות אחרים, ויקדמו גם ספרות עצמאית. זה יהיה מרענן אם בפרס ספיר תהיה קטגוריה השמורה ליוצרים עצמאיים, וכדומה. ולבסוף, הצרכן: הצעד הכי חכם, מבחינתו, הוא פשוט להתחיל לקרוא ספרים דיגיטליים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker