יש חיים בהיי־טק אחרי גיל 40

בקומת משרדים גדולה בנתניה פועלת חברת By the people, שרוב עובדיה הם אנשי היי־טק מבוגרים יחסית, שיצרו קהילת מומחים גדולה ■ הם מקבלים את שירותי המשרד בתשלום, ועובדים על פרויקטים שונים כפרילנסרים ■ והמשכורות? גבוהות, כמו בענף ההיי־טק

חיים ביאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים ביאור

בסוף 2008 נקלעה חברת ההיי־טק מרקדו לכינוס נכסים ונמכרה לחברה אמריקאית. בין עשרות העובדים שמצאו את עצמם מפוטרים לפי דרישת החברה הרוכשת, היתה אביטל ינובסקי, כיום בת 48, תוכניתנית, ובעברה בוגרת יחידת ממר"מ בצה"ל.

זו היתה הפעם הראשונה בחייה שבה ינובסקי מצאה את עצמה ללא עבודה, והמשבר הנפשי לא איחר לבוא. אחרי תקופה ארוכה שבה ישבה בבית, אובדת עצות, היא התעשתה והחליטה לקחת את עצמה בידיים. היא הלכה ללמוד קואצ'ינג וניסתה לעבוד כמאמנת לבכירים, אך עזבה את העיסוק לאחר כמה חודשים.

"ידעתי שהדבר הכי טוב שאני יודעת לעשות הוא היי־טק. זה הייעוד המקצועי שלי, ולא משהו אחר", היא אומרת. אלא שייעוד ומציאות לא תמיד הולכים ביחד. ניסיונותיה להיקלט בענף, במשרה מתאימה לכישוריה, לא צלחו.

רגע לפני שנואשה ושנתיים לאחר הפיטורים הטראומטיים ממרקדו, גילתה את חברת 
By the people, שנותנת לאנשי היי־טק הזדמנות לחזור לשוק העובדה במודל מיוחד: החברה מבצעת ומנהלת פרויקטים עבור חברות היי־טק, ומבין 100 איש, 88 הם פרילנסרים. השכירים בחברה הם בעלי מוגבלוית פיסיות או נפשיות קלות.

עובדי By the People: רותי בראון (מימין), דורון חיימן, אביטל ינוסבקי ואסנת חפץצילום: אייל טואג

מדובר בבני 40 פלוס, שבעבר הועסקו כשכירים בחברות היי־טק, אך פרשו מהן בשל מגוון סיבות - בעיקר פיטורים בעקבות צמצומים. חלקם רצו להחליף את מקום עבודתם מיוזמתם, אך לא הצליחו להיקלט בחברה אחרת מכיוון שלא הסכימו לוותר על התפקיד והתנאים שקיבלו כבכירים; אחרים עזבו מכיוון שקצו בדרישות התובעניות המאפיינות את הענף.

לעוד כתבות ב-TheMarker

לפיד: "ריקי כהן תאבד 299 ש' בחודש - אבל קונה לעצמה תעודת ביטוח"

הכירו את הישראלים שמרוויחים מיליונים מפיתוח משחקים לסלולר

ינובסקי, שהחלה לעבוד בחברה ב–2010, מאושרת. "הקולגות שלי הם אנשים בגילי, פחות או יותר, ושלא כמו בחברות היי־טק אחרות, כאן הגיל המבוגר יחסית של העובד לא משמש תמריץ לפיטורים או כדי לחסום אותו מהתקדמות. אין לי את החרדה היומיומית לעתידי המקצועי, ואני נחשפת לעובדים אחרים, שכל אחד מהם עושה משהו אחר".

במובן מסוים, By the people, היא מגזר רביעי. לא מדובר בעמותה פילנתרופית ‏(מגזר שלישי‏), אלא בחברת שירותי היי־טק המשלבת שאיפה לרווח, ומטרה חברתית.

גילם של העובדים הוא 38–67, ולדברי המייסד, אורן גלנץ, "מדובר באנשים מצוינים שנפלטו משוק העבודה בעיקר בשל גילם". בעבר היה גלנץ שכיר, אך כבר שנים רבות הוא יזם סדרתי, ומאחוריו שני אקזיטים נאים.

גלנץ, שמתנייד בכסא גלגלים בשל טרשת נפוצה, הקים את החברה הייחודית ב–2008, לאחר שהבין כי שוק העבודה צמא למודלים אחרים. "אנשי היי־טק שפוטרו שוב ושוב עוברים חוויה קשה שנעשית קשה יותר ככל שהגיל עולה", הוא אומר. "הם באים אלינו פגועים, לעתים אחרי שחסכונותיהם אזלו, וכבר אין להם לאן להוריד את רמת חייהם. אנחנו נותנים פלטפורמה לאנשים האלה, שבעבר היו מצטיינים במקומות עבודתם, ואומרים להם 'במקום לפרוש לפנסיה, תחזרו לעשות אצלנו מה שעשיתם לפני שלוש או עשר שנים, כי יש דרישה לבעלי מקצוע. בואו לעבוד במסגרת שלנו כקבוצת מומחים'.

איתן בן מאירצילום: הדר בן מאיר

"חשוב להבין שהאנשים האלה לא רוצים להיות שוב שכירים, אבל הם רוצים להישאר בתחום שהם מכירים ואוהבים. כאן הם יכולים לעבוד בלי האווירה המטורפת של חברות ההיי־טק הסטנדרטיות. במסגרת הפרויקטים שאנחנו מנהלים, הם עוברים מתפישה של שכיר לתפישה של עצמאי קטן באזור בטוח, ומכאן, אם ירצו, יוכלו לעבור לעצמאות אמיתית ולהקים, למשל, סטארט־אפ, כמו שחלקם חולמים. מעטים האנשים שעובדים רק בפרויקטים שלנו. אנחנו מאוד מעודדים להביא גם פרויקטים עצמאיים".

רוב העובדים בחברה מבוגרים יחסית. מה אם יגיע צעיר שמעוניין להצטרף אליכם?

"הצעירים לא מגיעים לכאן מהסיבה הפשוטה שהם מעדיפים להיות שכירים, ומקווים שלהם זה לא יקרה, כלומר - שהשוק לא יפלוט אותם בגיל מבוגר".

כל מי שרוצה מתקבל?

"לגמרי לא. המועמדים עוברים סינון קפדני. אנחנו רוצים לתת ללקוחות שלנו את כוח העבודה הטוב ביותר. אנחנו מציגים את עצמנו כקהילת מומחים, כי זה בדיוק מה שאנחנו".

מעודדים קריירה עצמאית

המודל של החברה פועל בעיקר על שירותים לחברות חיצוניות. "פונות אלינו חברות גדולות ומבקשות שירותים שונים. אנשים עובדים בפרויקטים האלה כפרילנסרים, ובמקביל מביאים לכאן פרויקטים משלהם. מעטים עובדים רק בפרויקטים שלנו, כי כל הרעיון הוא לעודד אותם להכיר את התהליך העצמאי", אומר גלנץ.

לדברי גלנץ, המקצוענים מרוויחים בין 35–45 אלף שקל בחודש, והיתר לפי תחום ההתמחות שלהם. "המשכורות לא נמוכות ממשכורות שכיר בתחומם", אומר גלנץ. בנוסף, העובדים משלמים על שירותי משרד "סכום סמלי, חודשי או שנתי, כרצונם. המקום פותח לכולם", אומר גלנץ.

מהיכן מגיע הרווח של החברה?

גלנץ: "מאותם פרויקטים שהחברה משמשת כמנהלת, ונותנת אחריות ללקוח. מדובר בכ–10%–20% מערך הפרויקט. כמעט כל העובדים משלבים בין פרויקטים שלהם לפרויקטים שאנחנו מנהלים. מעטים ניזונים מהחברה בלבד".

יהיו שיגידו שאתה מנצל עובדים כי אתה נמנע מיחסי 
עובד־מעביד.

"המודל הזה הוא לא מודל של שכירות. חשוב לנו שכל אחד מהעובדים כאן יבנה קריירה עצמאית והתפקיד שלנו הוא לתמוך בהם בדרך הזו".

בחזרה לתכנות 
בגיל 67

אסנת חפץ, 46, עבדה בחברות היי־טק כמו אוניקס, יעל תוכנה ו–ECI. הקריירה שלה נקטעה בשל שליחות לפאריס מטעם המדינה, שאליה יצאה עם בעלה. "כשחזרתי ארצה ב–2004, כבר לא רציתי לחזור להיות שכירה ולהיות תלויה ביציבות ‏(או אי היציבות‏) של הארגון. נמאס לי גם שכל הזמן מניידים אותי ממקום למקום. החלטתי שמספיק עם זה ונהפכתי ליועצת עצמאית".

במשך שש שנים עבדה חפץ מהבית ומבתי קפה, ולפני כחצי שנה הבדידות החלה להציק לה. "בהתחלה חשבתי לפתוח משרד, ואז סיפרו לי על האופציה לעבוד כעצמאית במסגרת של חברה - והגעתי לכאן", היא אומרת. "כיום אני עוסקת בעיקר בבניית אתרים ובליווי עסקים קטנים, שגם הם חלק מפעילות החברה".

רותי בראון, 39, יועצת מערכי שיווק בעיקר לעסקים קטנים, נעזרת בתשתית המשרדית של החברה וגם בעמיתיה, אותם היא מגייסת לפי הצורך כשותפים בפרויקטים שהיא מנהלת.

בעבר עבדה בראון בחטיבת המאפים בחברת עלית. "העבודה הזו היתה סביב השעון, והיא שברה אותי", היא נזכרת. "כל פעם שהיתה תקלה בקו הייצור של הוופלים, הייתי חייבת לנסוע לנצרת כדי להבטיח שתתוקן". לאחר שעבדה כשכירה בחברות אחרות בתחום השיווק, הגיעה
 ל–By the people. "כאם לשתי בנות קטנות אני מרגישה שאני לא יכולה להשתעבד כל כולי לעבודה", היא אומרת. "הפתרון שהחברה מציעה פשוט אידיאלי".

איתן בן מאיר, 67, זקן עובדי החברה, עבד כשכיר בשורה של חברות היי־טק, בהן גולד, תדיראן תקשורת, מוטורולה ישראל ואדיונטיקס. בין היתר חי בארה"ב, שם הקים סטארט־אפ שנכשל, וחזר לישראל. החברה האחרונה שבה עבד נסגרה ב–2009, ובן מאיר הבין שמפאת גילו יתקשה להתקבל כשכיר בחברה אחרת.

בן מאיר הצטרף ל–By the people, ובשנתיים האחרונות ביצע פרויקטים שונים כמן הקמת מערכת פיננסית און ליין העומדת בסטנדרטים של משרד האוצר, וכעת בפרויקט בתחום ניהול הבריאות עבור חברת סטארט־אפ.

הפשרה שעשה היתה חזרה לתכנות, שעשה לפני שנים רבות, אך לדבריו הוא נהנה מכל רגע. "היתרון הוא שבחברה יש אנשים שיכולים להשתתף בפרויקטים שאני יוזם", הוא אומר. "אם יש לי בעיה טכנית או טכנולוגית, אני יכול להתייעץ עם האנשים שיושבים כאן. גם חשובה לי הגמישות. בגילי, אני לא מחפש קריירה ארוכת שנים או להיות בסטטוס שכיר, אלא רוצה להיות פתוח לאפשרויות והזדמנויות. אף אחד מהאנשים הנמצאים פה לא אמר לעצמו בגיל 18 שהוא מתכוון להיות עצמאי. למעשה, עד גיל 40 הרעיון הזה לא עבר לאנשים בראש. אבל הזעזועים שפוקדים את ענף ההיי־טק בגלים, ביחד עם הרצון הרדום ליזמות, שלפתע התעורר, הפך את האנשים האלה לעצמאים, ויותר מזה - ליצירתיים כפי שלא היו מעולם".

"לא תהיה איש היי־טק, אבל נראה מה אפשר לעשות"

לא כל עובדי החברה הם אנשי היי־טק. דורון חיימן, 49, בעל נכות בשל CP, עובד שלוש שנים בחברה במסגרת פרויקט מסלול המראה.

הוא היה שותף בהקמת קיבוץ רתמים בנגב, נשאר בו כחבר קיבוץ ולאחר מכן ניסה להיכנס לשוק העבודה הפרטי. הוא למד מלונאות בתדמור וסיים בהצטיינות. לדבריו, למרות זאת אף מלון בתל אביב או בים המלח לא היה מוכן להעסיקו. "נתנו להבין שהם לא מאמינים שאעמוד בתנאי העבודה המלחיצים", הוא אומר.

לאחר האכזבה הזו, חיימן עבד במשך 20 שנה בהפקת כנסים בינלאומיים בישראל. בשלב מסוים, כשהחל להישחק מהעבודה, פגש את אורן גלנץ, מחברת By the people, שאמר לו "אתה לא תהיה איש היי־טק. אני לא יודע עדיין מה תוכל לעשות בחברה שלנו, אבל נראה". חיימן החל לעבוד כעוזר אישי של גלנץ, תפקיד אותו הוא מבצע בהצלחה עד היום.

העסקת בעלי מוגבלויות היא חלק בלתי נפרד מפעילות החברה. בניגוד לעובדים הבריאים שעובדים כפרילנסרים, העובדים בעלי המוגבלות הם שכירים לכל דבר בחברה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker