התחרות בסלולר גובה מחיר גם מבזק: ההכנסות ירדו ב-12%

59 אלף מנויים נטשו את פלאפון ■ בזק תחלק דיווידנד בסך 1.361 מיליארד שקל ■ הרווח התפעולי ירד ב10% ל-761 מיליון שקל

אמיתי זיו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה


הכנסות קבוצת בזק ירדו ברבעון הראשון ב-12% ל-2.4 מיליארד שקל, כך מעלים דו"חות החברה שפורסמו הבוקר (ב'). תוצאותיה לבורסה. תוצאות החברה הן ברף העליון של הערכות האנליסטים אך עדיין מייצגות ירידה בהשוואה לשנה הקודמת - תוצאות התחרות בסלולר בעיקר. הרווח התפעולי ירד ב10% ל-761 מיליון שקל. החברה מדווחת על רווח נקי של 497 מיליון שקל המהווה ירידה של 15%. גם ב-EBITDA ההחברה נשחקה ב-10% למיליארד שקל.

חברת בזק קווי מדווחת על אובדן של 26 קווי טלפון, אך מולו החברה גייסה 16 אלף לקוחות אינטרנט (ADSL). לחברה יש כעת 2.2 מיליון לקוחות טלפון, עם הכנסה של 69 שקל לחודש בממוצע מלקוח כזה, ו-1.1 מיליון לקוחות אינטרנט עם הכנסה של 83 שקל לחודש ממנוי כזה. בזק קווי נשחקה גם היא בהכנסות בשיעור של 6% לתוצאה של 1.1 מיליארד שקל אך הצליחה לשמור על הרווח הנקי שלה מהרבעון המקביל, 348 מיליון שקל. לבזק קווי EBITDA של 702 מיליון שקל, נתון המהווה 62% מהכנסות החברה. אלו הם הדו"חות הראשונים שעליהם חותמת המנכ"לית הנכנסת סטלה הנדלר. בהודעה התחייבה הנדלר להמשיך את פרישת הסיבים של החברה.

פלאפון, פעילות הסלולר של בזק, סופגת נטישה של 59 אלך מנויים ברבעון. כמו כן, נרשמה ירידה של 22% בהכנסות ל-964 מיליון שקל מהם 714 מיליון שקל הם הכנסות משירות סלולר ו- 250 מיליון שקל הן הכנסות ממכירת ציוד קצה - טלפונים (נתון זה נשחק ב-39%). לחברה כעת EBITDA שמהווה 30% מההכנסות והרווח הנקי עליו דיוחוחה עומד על 153 מיליון שקל – צניחה של 30%.

שאול אלוביץ'צילום: עופר וקנין

לקוח פלאפון ממוצע משלם כעת לחברה 86 שקל בחודש, לא כולל מע"מ. ברבעון האחרון של 2012 הנתון עמד, לשם השוואה, על 89 שקל. במקביל, פלאפון ממשיכה להתכווץ. ברבעון שחלף החברה הצטמצמה ב-200 עובדים וכעת היא מעסיקה 2,900 עובדים.

גיל שרון, מנכ"ל פלאפון אמר כי"השינויים בענף מאז תחילת התגברות התחרות במאי 2012 גרמו לשחיקה מתמדת במדדי הרווחיות. עם זאת, פלאפון נפגעה פחות בזכות צעדי התייעלות בהם נקטנו, שאיפשרו ניטרול חלק משחיקה זו. העובדה שה- EBITDA של הרבעון הראשון דומה לרבעון הקודם בעוד ההכנסות ירדו בכ- 63 מיליוני שקלים, והצמיחה ברווח הנקי והתפעולי מול הרבעון הקודם, מעידה על המשך ההתייעלות. בנוסף, האסטרטגיה העסקית של פלאפון הוכיחה את עצמה, כאשר בסיכום הניודים שנה מאז פתיחת השוק לתחרות (מאז מאי 2012), פלאפון היא החברה הכי פחות ננטשת מבין החברות הוותיקות".

חברת הלוויין והשידורים yes הצליחה לעצור את אובדן המנויים שלה ברבעון וכעת לה 578 אלף לקוחות. אם זאת, הכנסות החברה המשיכו להישחק וירדו ב-3% ל-404 מיליון שקל. החברה מדווחת על שיפור ברווח התפעולי של 30% ל-67 מיליון שקל וכן מוסרת כי : "הרווח לפני הוצאות מימון לבעלי מניות ויסים ברבעון הראשון של שנת 2013 הסתכם בכ- 38 מיליון שקל לעומת רווח של כ- 22 מיליון שקל ברבעון הראשון אשתקד, עליhה של כ- 70.6%".

רון אילון, מנכ"ל yes, ציין: "שוק הטלוויזיה הרב ערוצית הוא שוק רווי, שנמצא בסטגנציה מזה זמן רב. לקוחות yes ממשיכים להיות מופלים לרעה כשלא מאפשרים לנו להציע להם חבילות טריפל, וכולי תקווה כי תיקון הכשלים ע"י רגולציה הוגנת ושוויונית אשר תחול על כלל השחקנים תאפשר ללקוחותינו ליהנות משוק חופשי ותחרותי".

הכנסות בזק בינלאומי עלו ב-4% ל-346 מיליון שקל, ואילו הרווח הנקי גדל ב-5% ל-37 מיליון שקל. "בזק בינלאומי מצליחה למנף את הכבל התת ימי של החברה ומציגה גידול של כ-5% בהכנסות משירותי האינטרנט של החברה וגידול של כ-7% במצבת לקוחות החברה, לעומת הרבעון הראשון אשתקד", נמסר מספקית האינטרנט והשיחות לחו"ל של הקבוצה, שאינה מפרטת את מספר הלקוחות המדוייק שלה.

שאול אלוביץ, יו"ר בזק, ציין: "בזכות גיוון תחומי פעילותה, ומתוך אסטרטגיית המובילות בה היא נוקטת, קבוצת בזק מציגה תוצאות כספיות מרשימות בתקופה של שינויים מאתגרים בשוק התקשורת. אני משוכנע שבאמצעות המשך ההתבססות על שירות מצויין ומוצרים מתקדמים הנשענים על הטכנולוגיות החדשניות ביותר, קבוצת בזק תשמור על מובילותה".

דודו מזרחי, משנה למנכ"ל ומנהל כספים ראשי, אמר כי "התוצאות הכספיות שמציגה הקבוצה הן תוצאה של מיקוד חברות הקבוצה בהשגת יעדיהן. קבוצת בזק הייתה, ונותרה, אי של יציבות בתוך שוק סוער ותחרותי, תוך שהיא ממשיכה להפגין כושר ייצור מזומנים גבוהים במיוחד. עיקרי התוצאות העסקיות לרבעון שאנו מציגים היום - רווח נקי לבעלי המניות של כ- 500 מיליון שקל ותזרים חופשי של כ- 726 מיליון שקל מאפשרים לבזק להמשיך להשקיע בשימור והעמקת מובילותה המוצרית והטכנולוגית, זאת במקביל ליישום מדיניות תגמול בעלי מניותיה באמצעות חלוקת דיווידנדים".

בזק הודיעה כי תחלק דיווידנד במזומן בסך 1.361 מיליארד שקל. לדברי מזרחי, הדיווידנד כולל סכום של 861 מיליון שקל בהתאם למדיניות החברה, לפיה מחולק 100% מהרווח הנקי המיוחס לבעלי המניות על בסיס חצי שנתי, ובנוסף לכך סכום של 500 מיליון שקל דיווידנד מיוחד במזומן, המשקף את התשלום החמישי מתוך 6 תשלומים שווים חצי שנתיים, כחלק מתוכנית הפחתת ההון על פני שלוש שנים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker