כנס חירום בענף ההיי-טק: על הממשלה לרתום את המוסדיים להשקעה בתחום

בכנס שנערך בעקבות הקיצוץ הצפוי בתקציב המדען הראשי, הציגו ראשי תעשיית ההיי טק בפני המדען הראשי פתרונות חוץ תקציביים לעידוד התעשייה ובראשם - רתימת המוסדיים להשקעה בענף והנפקת חברות בבורסה

ענבל אורפז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים15
ענבל אורפז

ראשי תעשיית ההיי טק הישראלית הציגו אחר הצהריים (א') פתרונות חוץ תקציביים שיאפשרו לתעשייה לשמר את מעמדה. ארגון IATI (האיגוד לתעשיות מתקדמות בישראל) זימן את המדען הראשי במשרד הכלכלה, אבי חסון, לכנס חירום נוכח השלכות . עוד השתתפו בכנס מנכ"לים של חברות היי-טק, סטארט-אפיסטים ואנשי הון סיכון.

בכנס הציגו ראשי הארגון שתי הצעות מרכזיות: שילוב הגופים המוסדיים בהשקעה בהיי טק באמצעות יצירת ערוץ הידברות בין הממשלה, התעשייה והמוסדיים. כך גם החוסכים הישראלים יוכלו להינות מסיפורי הצלחה של התעשייה המקומית. ההמלצה של הארגון היא לייצר מודל מדורג לעידוד משקיעים מוסדיים להשקיע בהיי טק הישראלי, בעיקר בקרנות הון סיכון ישראליות, באמצעות הטבות מס וכרית ביטחון ממשלתית להקטנת סיכונים. בנוסף הציעו בארגון למצב את הבורסה בת"א כמשלימה לנאסד"ק על ידי הקלות רגולטוריות שיעודדו חברות טכנולוגיה להירשם למסחר בתל-אביב, כך שהיא תהפוך למקור מימון מקומי לחברות בינוניות וקטנות.

המדען הראשי הודה לאיגוד על הזמנתו לכינוס וציין כי "הקיצוץ המסתמן בתקציב הינו שיא במגמה שנמשכת כבר למעלה מעשור בירידה מתמדת בתמיכה הממשלתית בחדשנות ומחקר ופיתוח. מגמה זו הפוכה למגמה בעולם ואת תוצאותיה נראה בפגיעה מיידית בתעסוקה ובאיבוד היתרון התחרותי לאורך שנים. אני לא מכיר תוכנית עסקית אחרת למדינת ישראל וחשוב לעשות הכל כדי לשמור על מנוע הצמיחה המרכזי של מדינת ישראל".

צילום: אילייה מלניקוב

לפי , תקציב המדען הראשי יהיה כמיליארד שקל - שפל של 13 שנה. מדובר בשמירה של התקציב המקורי של המדען ב-2012 - משמע, האוצר עשה מאמץ להגן על תקציב המדען מפני קיצוצי הענק בתקציב. עם זאת, ב-2011-2012 קיבל המדען תוספות גדולות במהלך השנה, כך שתקציבו בפועל הגיע ל-1.57 מיליארד שקל. בהשוואה לתקציב בפועל, ולא לתקציב המקורי, תקציב המדען אמור לרדת עתה בשליש. חוק ההסדרים לא כולל אף סעיף שבכוחו לייצר מנועי צמיחה להיי טק הישראלי.

מאז פורסם בשבוע שעבר הקיצוץ הצפוי, ראשי תעשיית ההיי טק נלחמים על הצלת תקציב המדען מתוך תפישת עולם בסצנת ההיי טק הגלובאלית. "ישראל אינה יכולה להרשות לעצמה עשור של היי טק מוחלש, ובזה מסתכנת ממשלת ישראל בכך שהיא מקצצת את תקציב המדען הראשי. לא סביר שדווקא בזמן שבו תעשיית היי טק הישראלית זקוקה לכל הכלים האפשריים בכדי להיערך לזינוק קדימה, ולא לאבד את היתרונות מול התחרות הגוברת בעולם, ינקטו צעדים מכבידים אשר יכשילו את מה שנחשב לאחר מקטרי הצמיחה הכלכליים של מדינת ישראל בשנים האחרונות", מסר על רקע האירוע יואב שלוש, יו"ר משותף ב-IATI.

לפי הערכות, משמעות הקיצוץ תהיה הפסקת פעילותן של ארבע מתוך שש חממות טכנולוגיות פעילות שזיכיונן מסתיים השנה - כ-20% מהחממות הפעילות כיום. לצד זאת, צפויות הפסקת התקצוב של מסלול לעידוד מו"פ בפריפריה, שתומך בהעסקת 200 עובדים במרכז הפיתוח של ECI בעומר; האטה בהעברת תקציבים לפעילות זכייני החממות החדשים; וביטול תוכנית התמיכה במו"פ בתעשייה המסורתית. לפי הערכות במשרד הכלכלה, הקיצוץ עשוי לסכן כ-75 חברות צעירות, בחממות ומחוץ להן, שפעילותן מבוססת בעיקר על תמיכת המדען.

מיקי שטיינר מחברת SAP ציין: "חברות רב לאומיות עובדות לטווח ארוך של שלוש עד ארבע שנים קדימה, אנו נאבקים היום מול תחרות גדולה מצד הודו, סין וכו', והחשש הוא שצעדי הקיצוץ יביאו לתחושה של אי יציבות, ושהמדינה פועלת בטווח הקצר".

בסוף הדיון ציין אבי חסון: "למדינה אין לוקסוס להחליט באופן פתאומי שעכשיו אין תקציב. דווקא כשהמשק מתכווץ הממשלה צריכה להוכיח שהשקעה בחדשנות היא לא משהו רגעי וגם לא תלוי שייכות פוליטית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker