סאני מצאה את הכסף: הברחות סמארטפונים עולות חצי מיליארד שקל לקופת המדינה

החברה: "מאות אלפי סמארטפונים יקרים מוברחים לישראל בדרכים שונות, על ידי גורמים עבריינים ואזרחים רגילים הרוכשים מכשירים במהלך נסיעתם לחו"ל"

אמיתי זיו

חברת סאני, יבואנית מוצרי סמסונג סלולר לישראל, מעריכה כי קופת המדינה מפסידה בשנה כחצי מיליארד שקל מהברחות סמארטפונים. בניתוח שפירסמה החברה נכתב כי: "חצי מיליון סמארטפונים מוברחים לארץ בשנה (הערכה). להערכת סאני, תחשיב עבור מכשיר סמארטפון בודד שמחיר בחו"ל 750 דולר מהווה אובדן הכנסות למדינה של כ-275 דולר או כ-1000 שקל. על פי תחשיב זה, הפסד הכנסות מורכב מכ-120 דולר מס קניה 155 דולר מע"מ.

לדברי סאני, "מאות אלפי סמארטפונים יקרים (600-800 דולר) בהם בעיקר אייפון 5, וכעת גם גלקסי S4, מוברחים לישראל בדרכים שונות, הן ע"י גורמים עבריינים והן על ידי אזרחים רגילים הרוכשים מכשירים במהלך נסיעתם לחו"ל בין אם לשימושים ובין לשימוש בני משפחה וחברים". סאני היא בעלת עניין בסוגיה כי היא נפגעת מיבוא מכשירים שלא דרכה.

החברה גם מציעה מתווה שמבתסס על חוק בטורקיה. כך, כל מכשיר סלולרי בעולם יש מספר מזהה המכונה IMEI. החוק מציע שכל מכשיר המיובא כחוק ירשם במאגר IMEI ארצי של מכשירים כשרים, הכונה White List. לקוח יוכל גם להביא מכשיר באופן עצמאי, לשלם עליו מסים כחוק, ואז להכניס אותו למאגר. מכשיר שאינו מופיע במאגר המכשירים הכשרים, לא יחובר לשירות על ידי חברות הסלולר ומחזיקו יקבל הודעת SMS עם הפנייה לתשלום באתר אינטרנט.

צילום: בלומברג

מאגר IMEI כזה, לטענת סאני, יאפשר גם הפחתה של גניבות סמארטפונים. למעשה, כבר היום חברות סלולר מחויבות לנתק סמארטפון שמדווח כגנוב אך בפועל לא תמיד הן עושות זאת. עוד לטענת החברה, היום מי שנהנים מ"יבוא אישי" של מכשירים הם אנשים הטסים לניו יורק והונג קונג, אך לא בני השכבות החלשות.

נסביר כי החוק היום מחייב תשלום מכס על כל טובין שעלותו מעל 200 דולר. מס קנייה על סלולר עומד על 16% והמע"מ בישראל יעודכן בקרוב מ- 17% ל-18%. מול זאת, מחשבים פטורים ממס קנייה. טאבלטים נחשבים כסלולר ולא כמחשבים. סאני גיבשה הצעת חוק המבוססת על החוק הטורקי ומקדמת אותה. לטענתה, יישום חוק כזה הוא פשוט ויארך 3 חודשים בלבד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker