דור 4 בסלולר בדרך לישראל: תדרי הצבא יפונו - התמורה תועבר לתקציב הביטחון

משרד האוצר והביטחון סיכמו כי הצבא יפנה את התדרים בהם הוא עושה שימוש ויאפשר למשרד התקשורת לפרסם מכרז LTE ■ את התדרים ירכשו חברות הסלולר בתקווה כי כבר בתחילת 2014 ישיקו שירותי דור 4 סלולרים

אמיתי זיו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמיתי זיו

אחרי סאגה של כמעט שנתיים, משרד האוצר והביטחון סיכמו ביניהם על פינוי תדרי דור 4. הצבא יפנה את התדרים שבהם הוא עושה שימוש והם יפונו לטובת אזרחי מדינת ישראל. הפינוי יאפשר למשרד התקשורת לפרסם מכרז LTE - טכנולוגיות הדור הרביעי בישראל. את התדרים ירכשו חברות הסלולר ובתקווה כבר בתחילת 2014 ישיקו שירותי דור 4 סלולרים.

הסיכום בין משרדי האוצר והביטחון הושג כחלק מדיוני התקציב. משרד הביטחון יפנה את תדרים באזור ה-2,600 מגה-הרץ באופן הדרגתי עד 2015, אך כבר השנה יפונו מספיק תדרים בשביל שמפעילות הסלולר יוכלו להשיק רשתות חדשות. בתמורה לפינוי, משרד הביטחון יקבל 100 מיליון שקל באופן מיידי. אחרי מכרז התדרים, כל תמורה נוספת מהמכרז - 300-100 מיליון שקל - תעבור גם היא למשרד הביטחון. כל תמורה מהמכרז מסכום של 300 מיליון שקל ומעלה תתחלק בין משרדי האוצר והבטחון.

כחלק מהסיכום בין המשרדים, יצא הסעיף בחוק ההסדרים שקובע כי משרד הביטחון והצבא צריכים להתחיל לשלם אגרת תדרים. עוד נקבע כי תקום וועדה בין משרדית, בשיתוף האוצר הביטחון והתקשורת, שתדון בהתנגשויות אפשריות בין תדרים שהצבא עושה בהם שימוש לבין שימושים אזרחיים.

דור 4 בסלולר יאפשר גלישה סלולרית יותר מהירה ושירותים חדשניים. כמות התדר שתפונה (90 מגה הרץ) מאפשרת ל-5 חברות הסלולר בעלות התשתית לרכוש תדרי דור 4, אך אין וודאות כי כל ה-5 יעשו זאת. גורם המקורב לנושא מסר כי אפשר בזמן קצר, חודשים ספורים, לשחרר את מכרז התדרים היות שמדובר במכרז די סטנדרטי שכמוהו כבר נעשו בעבר.

הוא סיכם כי "תהליך הפינוי יחל באופן מיידי. מרבית התדרים החדשים יהיו זמינים לציבור הרחב לקראת סוף שנת 2013. צרכני הטלפונים החכמים צפויים ליהנות משירותים מתקדמים יותר באמצעות תדרי דור 4. פרישת הרשת החדשנית תעמיד את ישראל בשורה הראשונה עם המדינות המתקדמות בעולם. זהו מהלך משלים למיזם הסיבים האופטיים שמקדמים משרד האוצר, משרד התקשורת וחברת החשמל. שדרוג תשתיות התקשורת והטכנולוגיה יקדמו את המשק, התעשיות המתקדמות וישפרו את רווחת הצרכן".

אפשר לברך על השגת ההסכם אך אפשר גם להצר על העיכוב. הסכם זהה בדיוק עמד להיחתם בינואר 2012 בין משרדי הממשלה ולבסוף לא נחתם. עד היום שני המשרדים מאשימים אחד את השני בנסיגה מההסכמות. עיכוב זה דחה את השקת טכנולוגיית הדור הרביעי בישראל. רשתות LTE מסחריות כבר פעילות ב-156 מפעילות סלולר בעולם ב-67 מדינות, ישראל לא ביניהן.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום