על חשבון הקשישים

מבנה התמריצים בחברות התקשורת הופך אותם לטרף קל עבור נציגיהן

אמיתי זיו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים16
אמיתי זיו

שתי תלונות דומות התפרסמו בפייסבוק בשבוע שעבר. “יש לי סבתא אהובה, בת 80, שמנויה לאינטרנט ולשיחות לחו”ל בנטוויז’ן 013, כך שהיא תוכל לדבר עם קרובי המשפחה שנותרו לה בארה”ב, ומדי פעם ‏(עם הרבה עזרה‏) לקבל תמונות של הנינים לאי־מייל”, כותב אלון. “לתדהמתי, אחת לכמה זמן אני מגלה חבילות הרחבה, שפתאום ‘צומחות’ להן על החשבונית שלה”.

לדבריו, “זה התחיל בחבילת ‘שירותי מייל מורחבים’ עם מסנן ספאם, תיבת אי־מייל בנפח גדול ואנטי וירוס. התברר ש-013 נטוויז’ן מצאו לעצמם טרף קל: אשה זקנה שלא מבינה בטכנולוגיה ולא יודעת להגיד לא. הם רק צריכים להתקשר, להלחיץ וללחוץ, והופ - הם הצליחו להשיג מקשיש עוד כמה עשרות שקלים בחודש. אחרי שצרחתי וביקשתי שלעולם לא ימכרו לה כלום בלי לעבור דרכי, גיליתי לאחר כמה חודשים ששוב מכרו לה חבילת אנטי וירוס. לאחר סבב צעקות נוסף על נציג שירות מסכן, דרשתי שוב שלא ימכרו לה כלום בלי שזה עובר דרכי.

“באחרונה גיליתי ש-013 מכרו לה ‘שירותי אחסון וגיבוי בענן’, לא פחות ולא יותר. סבתא שלי, שמבחינתה להפעיל עכבר זה אתגר וענן זה משהו שמשייט בשמיים, משלמת עשרות שקלים לחודש על אחסון וגיבוי לאותו ענן עלום של 013, רק כי נציג חסר מצפון של 013 הצליח לדחוף לה את זה בכוח”. אחרי פנייתנו, נטוויז’ן־סלקום הזדעקה: “אנו מצרים שמפאת טעות, הלקוחה לא נחסמה לקבלת הצעות שיווקיות, בניגוד למדיניותנו. אנו מתנצלים בפני הלקוחה וניצור עמה קשר בכדי לפצותה”.

“אתמול דודה שלי ובעלה, בני 80 שמדברים עברית לא הכי חלק, הגיעו לסניף אורנג’ מת”מ בחיפה כדי לתקן את הסלולרי”, כתב הגולש אדיר. “דודה שלי, שמתעקשת לנהל אורח חיים עצמאי, התקשרה ונתנה לי לדבר עם קלריס, מוכרת בשירות הפרונטלי. קלריס שאלה אותי אם יש להם תשתית של בזק או HOT, כי היא מוכרת להם אינטרנט וטלפון ב-69 שקל בחודש, שאלתי 'זה הכל?' היא עונה לי כן! עניתי HOT, ואמרתי לדודה שלי שלא לקבל עוד כלום ולהיזהר מהם. ביקרתי את דודה שלי היום, והיא ביקשה ממני לעזור לה לחבר משהו לטלוויזיה. פתאום היא שולפת משקית אפל TV ואייפד מיני, בנוסף לגלקסי S3 שמכרתם לה. מה אשה בת 80, שלא מזמן לימדתי אותה לקבל ולשלוח מסרונים תעשה עם אפל TV? רציתי לצלם את דודה שלי ליד המוצרים כדי לקבל יותר לייקים, אבל היא אמרה לי שהיא מתביישת, כדי שלא יחשבו שהיא טיפשה. היא מתביישת? אתם צריכים להתבייש!"

גם פרטנר הזדעקה, הודיעה לנו שהפריטים נאספו מהלקוחה, היא זוכתה וייערך בירור מקיף בנושא. לא פחות. מהחברה נמסר כי "עם היוודע המקרה, יצרה החברה קשר עם הפונה ותיאמה מועד להגעה לביתה לאיסוף המוצרים. נציג החברה הגיע לבית הלקוחה, וזו ביקשה להשאיר בידה את הגלקסי 3 מיני שרכשה. יתר המוצרים נאספו, וכמובן שלא תחויב בגינם".

איך קורה שחברות התקשורת מתלבשות שוב ושוב על הקשישים? הרי סלקום־נטוויז’ן טוענת שמדובר ב"טעות" ולא ב"מדיניות חברה", ופרטנר טוענת שמקרה כזה דורש חקירה, לא פחות. אז איך קורה שהצטברו אצלנו כמה מקרים?

בסרט Cube מוצאים עצמם חבורה של זרים לכודים במבוך רצחני במיוחד. התעלומה שמלווה את הסרט היא מי בנה את המבוך ומדוע. התשובה המתבררת היא שהרבה אנשים בנו את המבוך, ובעצם אף אחד. אותו הדבר בחברות התקשורת.

זה לא שבישיבת הנהלה ניר שטרן, מנכ”ל סלקום, הנחה את הסמנכ”לים לתקוף בגזרת המבוגרים. זה לא שבתסריט השיחה של הנציג הטלפוני מהבהבות ליד גיל הלקוח המלים: "פראייר בפוטנציה". אבל מבנה התמריצים בחברות התקשורת הוא כזה שדוחף את הנציגים לשם בדיוק. העמלה על כל מכירה היא שדוחפת את הנציגים למצוא טרף קל. אפשר להניח שבסוף אותו היום קלריס והנציגים האחרים לא ננזפו. להפך, הם ודאי צוינו לטובה על מכירות מוצלחות. אולי הם אפילו קיבלו צ’ופר על מכירות גבוהות.

למרבה המזל, הרשתות החברתיות סוערות כיום מתמיד. הסיפור על פרטנר זכה במאות תגובות - והחברה התקפלה. מנגד, אי אפשר לדעת כמה קשישים נפגעו ונפגעים מידי יום מתעלולים כאלה בלי שהדבר מגיע לידיעת הציבור.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker