האוזניים המודפסות כבר כאן

מדענים אמריקאים יצרו אוזן מלאכותית בעזרת טכנולוגיית הדפסה תלת מימדית ותאים חיים. האוזן נראית ומתפקדת כמו אוזן אמיתית ומציעה תקווה לילדים הנולדים עם אוזן מעוותת

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים5
לוגו רויטרס
רויטרס

לצפייה בסמארטפונים ובטאבלטים -לחצו כאן

מדענים אמריקאים יצרו אוזן מלאכותית בעזרת טכנולוגיית הדפסה תלת מימדית ותאים חיים.

האוזן מיוצרת על ידי מדפסת תלת מימדית באוניברסיטת קורנל, היא נועדה לשנות את חייהם של ילדים שנולדו עם מיקרוטיה, מום שבו מבנה האוזן החיצונית לא מפותחת או חסרה לחלוטין. האוזן המלאכותית, אשר מיוצרת בעזרת תאים חיים, נראית ומתנהגת כמו אוזן אמיתית.

המנתח הפלסטי ג'ייסון ספקטור מהמרכז הרפואי וייל קורנל אומר שהיתרונות האסתטיים של אוזניים מודפסות לילדים שנולדו עם מיקרוטיה ברורים. אולם הם גם מפחיתים את הצורך בניתוחים כואבים שדרושים על מנת לסייע לילדים לשמוע בצורה נורמלית.

ג'ייסון ספקטור, מנתח פלסטי מהמרכז הרפואי וייל קורנל מסביר ש"זהו מום מאתגר שקשה מאוד לתקן. הוא מצריך נטילת רקמה מילד קטן. בדרך כלל הניתוח נעשה בגיל 5 או 6. חייבים להשתמש ברקמה של הילד עצמו, ולכן צריך לקחת דגימות משלוש צלעות שלו, וזה כואב למדי, כפי שאפשר לתאר. מלבד הכאב, רמת השחזור שניתן לבצע תלויה למעשה בכישוריו האסתטיים של המנתח. זהו ניתוח מורכב ומאתגר שבו אולי רק קומץ מנתחים בכל העולם יכולים לשחזר אוזן בצורה טובה"

כאן נכנס לתמונה ד"ר לארי בונאסר. בונאסר וצוות ההנדסה הביו-רפואית שלו בקורנל עובדים עם ספקטור על פיתוח תחליף טוב יותר לאוזן ועם האוזן המודפסת, הם חושבים שניתן לעשות זאת. החוקרים פיתחו אוזן באמצעות קצירת תאים חיים והשרייתם בקולגן, חלבון חשוב בגוף. לאחר ערבוב התמיסה והזרקתה כמו דיו למדפסת תלת מימד, תהליך הדפסת האוזן יכול להתחיל. כדי להשיג את הצורה המדויקת של אוזן, טכנאים השתמשו בתמונות פנורמיות בתלת מימד ובסריקות לייזר שלכדו את הגיאומטריה של אוזנו השניה של החולה ואז הזינו את המידע למחשב שתרגם אותו לשתל כמו טבעי.

ד"ר לארי בונאסר, מסביר כי "הרעיון שעומד מאחורי זה הוא שאנחנו לא רוצים להכניס חומרים מלאכותיים לגוף. אנחנו רוצים להחליף את הסחוס החסר באוזן בסחוס חדש. זה בעצם מה שטכנולוגיית הנדסת רקמות עושה. אנחנו מחליפים תאים בחומרים מהסוג שתיארתי מקודם, קולגן וחומרים אחרים, ועם הזמן התאים האלה ייצרו רקמה חדשה. הסחוס מורכב מ-10% תאים ו-90% מים וחומרים שמסביב לתאים. השתלים שלנו מתחילים כתאים שמושהים בג'ל ונהפכים עם הזמן לתאים שמושהים בתוך רקמות בדיוק כמו סחוס אמיתי"

אף שהאוזן המודפסת לא נבחנה על בני אדם עדיין, דגימות שלה הושתלו בהצלחה על גבם של עכברי מעבדה. עם זאת, האתגר הטכני הגדול ביותר הוא יצירת מספר התאים הנדרש לתהליך. השתלה אחת דורשת 250 מיליון תאים.

טכנולוגיית רקמות עדיין מאוד מוגבלת, אך צוות המחקר אומר שזה רק עניין של זמן לפני שהדפסת איברי גוף חדשים תיהפך לחלק מהרפואה הקונוונציונלית.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker