לא אסון, רק חזרה לשפיות

ההתפכחות בהיי-טק טובה ליזמים: המציאות העסקית מונעת חלומות שווא

אמיר טייג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

"בועה" היא ההגדרה הפשטנית למצב שבו מתרחש חוסר איזון קיצוני בין ביקוש להיצע. בצד הביקוש, ניתן למצוא את היזמים הצעירים שחשבו על רעיון מהפכני ‏(לדעתם‏) ומחפשים כסף כדי להפוך את החלום למציאות. מנגד, בצד ההיצע, ישנם כל בעלי ההון היושבים על סכומי כסף גדולים ומחפשים דרכים להעסיק את כספם, כלומר לייצר תשואה.

במצב טבעי, יהיו יותר רעיונות וחלומות מכסף. תמיד היזם הצעיר יתקשה לממן את חלומו, ותמיד בעלי ההון יצרכו לברור בין עשרות או מאות רעיונות. בועה מתרחשת כאשר מתהפכות היוצרות - כלומר, כשיש יותר כסף מרעיונות. התוצר הישיר של מצב כזה הוא עלייה מהירה ובלתי מוסברת בהערכות השווי של הנכסים.

למזלם של המשקיעים בתחום הטכנולוגיה, הם עדיין לא שכחו את הבועה של סוף המילניום הקודם. הצלקות עמוקות מספיק כדי שידעו להתמודד היטב מול מהפכת האינטרנט הנייד, שיצרה גם היא התרוממות רוח בלתי כלכלית.

בניגוד לעבר, אף חברת בועה מובהקת לא נשלחה לגייס כסף מהציבור, וההשקעה נותרה בידי בעלי המקצוע. אמנם חלק ניכר מהחברות שכן נשלחו לבורסה, עדיין לא חזרו למחיר ההנפקה ‏(ראה מקרה פייסבוק‏), אך אין להשוואת זאת להשמדת הערך של התפוצצות הבועה ב–2001.

מכאן ניתן להסיק כי מה שמתרחש בימים אלה אינו פיצוץ בועה כמו זו של 2001, אלא חזרה הדרגתית לשפיות. אמנם לא מעט משקיעים איבדו את כספם, ולא מעט חברות נסגרו ועוד ייסגרו, אך הערך שהושמד הוא חלק מהפרקטיקה של עשיית עסקים. בניגוד לעבר, המפסידים הם בעיקר משקיעים מקצועיים, שיכולים ואף רוצים להמשיך לקחת סיכונים.

ההתפכחות טובה גם ליזמים בתחום ההיי-טק. אמנם יותר קשה לגייס כסף, אך כיום מופרד המוץ מהתבן כבר בשלב מוקדם יותר, והמציאות העסקית מונעת חלומות שווא.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker