"לוקהיד-מרטין היתה מעורבת בפרויקט יווני עם עמלות סוכן גבוהות מהמותר"

כך העיד הבוקר בבית המשפט בתל אביב טל ריבלין, ששימש עד שנת 2007 כמנכ"ל חברת ראדום הישראלית ■ בימים אלו נידון בבית המשפט המחוזי בתל-אביב תיק בו מעורבת החברה האמריקאית בפרוייקט לשדרוג מטוסים ביוון

אור הירשאוגה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

מנכ"ל חברה ישראלית טוען כי חברת לוקהיד-מרטין האמריקאית היתה מעורבת בפרויקט חימוש ביוון בעת שנציג מטעמה ידע כי עמלות הייעוץ בפרויקט היו גבוהות מהמותר בחוק האמריקאי.

"ללוקהיד-מרטין היה ידוע שיש הסכם שאחוז העמלות בו עולה על המותר בחוק האמריקאי", ציין בדיון בבית המשפט המחוזי בתל-אביב טל ריבלין, ששימש עד שנת 2007 כמנכ"ל חברת ראדום הישראלית. הדיון בשלב ההוכחות צפוי להסתיים היום.

צילום: אי-פי

"לוקהיד מרטין מכחישה שהיתה לה ידיעה שראדום התחייבה לתשלום עמלות סוכן גבוהות מהמותר ביוון לסוכניה היוונים של ראדום", מסר בתגובה לפניית TheMarker עו"ד ניר קהת המייצג את לוקהיד מרטין. "ללוקהיד מרטין אמון מלא במערכת המשפט הישראלית ומשוכנעת כי האמת תצא לאור בפסק הדין", הוסיף קהת.

ראדום, שהוקמה ב-1988, עוסקת בשדרוג מטוסי אימון, קרב ותובלה בארץ ובחו"ל. בתחילת שנות ה-2000 העסיקה החברה כ-100 עובדים והגיעה למחזורי מכירות של כ-25 מיליון דולר בשנה. ב-2007 נרכשו מניות השליטה בראדום על ידי חברת סטאר הבורסאית. בשנה זו עזב גם ריבלין את ראדום.

בשנות ה-90' שימשה החברה שמחזיקה בסדנאות בקרית-אריה בפתח-תקוה כקבלן משנה של חברת אלביט בפרויקט להשבחת מטוסי מיג 21 ברומניה, פרויקט בעלות של כ-200 מיליון דולר, ובפרויקט השבחה של מטוסי PC 9 בסלובניה בעלות של 20 מיליון דולר. ראדום מטמיעה טכנולוגיות שפותחו על ידי חברות צד שלישי הן מהתעשיות הביטחוניות בארץ והן של חברות מחו"ל.

כך למשל, בפרויקט בסלובניה השתמשה החברה בטכנולוגיות של FlightVision האמריקאית ושל רוקאר הישראלית כדי לשדרג את תצוגת הראש ולוחות הבקרה בתא הטייס במטוסים.

ב-1996 קיבלה החברה פרויקט להתקנה של מיכלי דלק של 600 גלון במטוסי F-16 של צבא יוון, מיכלים שאפשרו להם להגיע בטיסה עד קפריסין. לאחר שהפרויקט הושלם ב-1998 ניהלה החברה ב-2003 משא ומתן לביצוע פרויקט נוסף ביוון לשדרוג החימוש של מטוסים שהופך פצצות רגילות לפצצות חכמות, מגדיל את טווח הירי לשמונים קילומטר ומאפשר שליטה בכיוון הפצצות בעת מעופן.

ראדום ניגשה למכרז ביוון עם טכנולוגיה של חברת Leigh האמריקנית. בשלבים מתקדמים של המשא ומתן נרכשה Leigh בידי לוקהיד-מרטין. לטענת ריבלין לוקהיד-מרטין נסוגה מהבנות טכניות מול הגורמים היווניים ועל אף חתימת חוזה הפרויקט לא יצא לבסוף לפועל.

ב-2007 נתבעה ראדום על ידי החברות Lobat ו-Lobatech שבבעלות יאניס ליאצוס, הסוכן היווני ששימש כמתווך בין ראדום לגורמים היווניים. בתביעה נטען כי ליאצוס והחברות לא קיבלו את העמלות שהובטחו להם בגין הפרויקט - כ-10% על פרויקט של 40 מיליון דולר במקור. כיום עומד סכום התביעה על 32 מיליון שקל.

התביעה הוגשה נגד ראדום וגם נגד ריבלין אישית. בתגובה הגישה ראדום תביעת נגזרת צד-שלישי נגד לוקהיד-מרטין. הסוכן היווני והחברות שבבעלותו מיוצגים על ידי עורכי הדין איימן אבורייה ואמיר בירמן. את לוקהיד מרטין מייצגים בתיק עורכי הדין ניר קהת, הדר גונן גרץ ויעל בארי ממשרד פרופ' יובל לוי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker