פרויקט הקיקסטארטר של ג'נום קומפיילר: ליצור צמח זוהר ראשון

תושבי ארה"ב שמשלמים 40 דולר יקבלו עם סיום הפרוייקט זרעים של צמחים זוהרים ■ "זהו פרויקט חד פעמי והזרעים לא ימכרו בצורה מסחרית. זוהי ההזדמנות היחידה לקבל את הזרעים המפותחים", כותבת החברה בדף ההסבר

אור הירשאוגה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

חברת Genome Compiler הישראלית פתחה פרויקט קיקסטארטר להדפסת הקוד הגנטי של צמחים זוהרים. הפיתוח מבוסס על שילוב של גנים של גחליליות בפרח ממשפחת החרדל (Arabidopsis) על מנת ליצור צמח שזוהר בחושך. תכנון הרצף הגנטי בוצע באמצעות תוכנת ההנדסה הגנטית של Genome Compiler. החברה קרובה כעת להשלמת גיוס של 65 אלף דולר שדרוש לפרוייקט, אחרי יומיים בלבד.

"הדפסה של DNA עולה במינימום 25 סנט לצימוד אותיות, ויש כעשרת אלפים צימודים כאלו בקוד הגנטי שיצרנו. אנחנו מתכננים להדפיס מספר רצפים כדי שנוכל לבחון את התוצאות בתנאים שונים. ה-DNA יודפס באמצעות חברת Cambrian Genomics שפיתחה מערכת הדפסה שמפחיתה באופן ניכר את ייצור ה-DNA.

"לבסוף יוחדר ה-DNA לבקטריות שיכולות להכניס את ה-DNA שלהן לתוך הצמח. בשלב זה מוכנסים הצמחים לתוך תמיסה שמכילה את הבקטריות שטופלו גנטית, ואלו מזריקות את תוכן ה-DNA לתוך גלעיני התאים של הזרעים שיוכלו להפוך לצמחים זוהרים", מסבירה החברה.

תושבי ארה"ב שישלמו 40 דולר יקבלו עם סיום הפרויקט זרעים של צמחים זוהרים. "זהו פרויקט חד פעמי והזרעים לא ימכרו בצורה מסחרית. זוהי ההזדמנות היחידה לקבל את הזרעים המפותחים", כותבת החברה בדף ההסבר.

החברה מציינת כי לא תוכל לשלוח את הזרעים אל מחוץ לארה"ב בשל מגבלות רגולטוריות. תמורת 150 דולר מציעה החברה משלוח של צמח זוהר בוגר, ואילו תמורת עשרת אלפים דולר תכניס החברה מסר בן 30 אותיות שבוחר התורם לקוד הגנטי.

"השקענו זמן וכסף בהנדסת ה-DNA, מציאת שותפים מתאימים ובחינת ההשלכות החוקיות של הנושא אך חסרים לנו המשאבים להדפסת ה-DNA. על ידי תמיכה בפרוייקט תוכלו לסייע ביצירת הצמח הזוהר הראשון בעולם", מציינת החברה. בנוסף ישמשו הכספים כדי להנביט את הזרעים ולגדל את הפרחים במעבדה.

Genome Compiler הוקמה ב-2011 על ידי הביוכימאי ד"ר עמרי עמירב־דרורי, אליו הצטרפו ניר בן משה, רועי נבו ויוגב דבי שעבדו יחד בחטיבה של מרכז הפיתוח של אינטל בחיפה. החברה מפתחת מהדר גנטי שמחליף מספר תוכנות שנוצרו באקדמיה כדי לאפשר תכנות גנטי. בין השאר מאפשרת התוכנה למשתמש לבחור חלקים מתוך ספריות עצומות של DNA וגנים, ומספקת כלים למדידת מידת הקרבה הגנטית בין הרכיבים בקוד ויכולות הדמיה תלת ממדיות.

השקעה ראשונית בחברה, כ־500 אלף דולר, הגיעה ממשקיעים פרטיים המזוהים עם אוניברסיטת הסינגולריות. בינואר 2012 נוספה להשקעה זו השקעה של כ־2 מיליון דולר מחברת AutoDesk, מפתחת תוכנת השרטוט אוטוקאד, המעורבת בפעילות האוניברסיטה.

הדמיה: הצמחים הזוהרים של ג'נום קומפיילר
הדמיה: הצמחים הזוהרים של ג'נום קומפיילר

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker