שקיפות המחיר הובילה לתחרות

לחברות הסלולר היתה פרקטיקה מצוינת: הסתירו את מחיר המכשיר וגם את מחיר הדקה

אמיתי זיו
אמיתי זיו

עם פרוץ התחרות בשוק הסלולר, היו שטענו שהכל אחיזת עיניים. טענו כי החשבונית הממוצעת של לקוח טרם התחרות היתה 150-145 שקל בחודש ועכשיו החשבונית היא 100 שקל - אבל הוא משלם בנפרד 50 שקל בחודש על המכשיר.

זהו טיעון לא נכון. התחרות שמתחוללת כעת בשוק מכשירי הסלולר היא שכפול בזעיר אנפין של התחרות על תוכניות הסלולר, ולכן הצלחה גדולה. שורה של רפומות בשוק המכשירים הניבו תוצאות לתועלת הצרכן, והרגולציה שהפרידה בין מכירת מכשיר לבין תוכנית סלולרית מתבררת בימים אלה כהכרחית.

היתה זו פרקטיקה מצוינת של חברות לסמא את עיני הצרכן ולהסתיר גם את מחיר המכשיר האמיתי וגם את מחיר הדקה. ברגע שהוסר הלוט מהמחירים - התחילה תחרות בשני המגזרים גם יחד. בתחום תוכניות הסלולר כולנו יודעים: התחרות היא בין 79 שקל בחודש של Youphone ל-99 שקל בחודש של גולן טלקום.

גלקסיה קטנה והולכת

והנה מה שקרה במכשירים: בבדיקה של TheMarker ביוני 2011 נמצא כי חברות הסלולר גובות מהצרכנים מאות אחוזים יותר על מכשירי סלולר מאשר חנויות פרטיות.

מכשיר נוקיה שנמכר לפני שנתיים בחנויות העצמאיות ב-750 שקל, נמכר באחת החברות ב-2,300 שקל. שנה חלפה ובדקנו שוב. הפעם הפער לטובת החנויות הפרטיות הצטמצם ל-30% לערך. כיום, מכשיר כמו נקסוס 4 נמכר באורנג' ב-2,800 שקל, פער של פחות מ-20% ממחירו ברשת חשמל עצמאית. נתח השוק של חברות הסלולר במכירות מכשירים ירד מכ-90% לכ-65%.

גם מי שרוכש כיום מכשיר סלולרי אצל החברות הרוויח. בסך הכל, קיימת ירידה מוחשית במחיר הממוצע שבו נמכר מכשיר סלולרי, כפי שדיווחה סלקום. גם הרווחיות הגולמית של הענף אצל חברות הסלולר נמצאת בירידה חדה. פרטנר דיווחה על ירידה מרווחיות של גולמית של 24% בשיא ל-12% בשנה החולפת. במלים אחרות - היא כמעט לא מרוויחה על מכירת מכשירים.

יש הטוענים כי סבסוד המכשירים איפשר לאוכלוסיות חלשות לרכוש סמארטפונים יקרים, וכך "להתחבר למהפכה". זה טיעון פטרוני. אין ארוחות חינם - ומה שלא שולם על המכשיר שולם כפל־כפליים בתוכנית. תודה על הנדיבות, אבל אדם צריך לקנות מה שביכולתו. והנה ההתפתחות האחרונה, גדילת מגוון המכשירים בשוק כולל יצרנים סינים, שכיום כבר מספקים מכשירים טובים במחיר הגון, גם לאותן אוכלוסיות מוחלשות.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ