39% מהגיוסים בהיי-טק ב-2012 היו של חברות צעירות

ב-73% מסבבי הגיוס עלה השווי לפיו גייסו החברות, כך לפי דו"ח של משרד עורכי הדין שבלת ושות' בשיתוף פירמת עורכי הדין מעמק הסיליקון

ענבל אורפז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

39% מסבבי הגיוס ב-2012 היו של חברות בסבב גיוס ראשון (Round A), כך לפי תוצאות סקר שערך משרד עורכי הדין שבלת ושות' בשיתוף משרד Fenwick & West LLP מעמק הסיליקון. מדובר בעלייה בחלקן של העסקות בסבבי גיוס ראשונים, בהשוואה ל-18% מהסבבים ב-2011 ו-20% מהסבבים ב-2010.

בסקר נכללו סבבי גיוס שעלו על גודל של חצי מיליון דולר והשתתפו בהם משקיעים מקצועיים. במקביל, חלה ירידה בחלקן היחסי של עסקות בשלבים מאוחרים. 12% מהעסקות ב-2012 בלבד היו של חברות בסבב שלישי, ירידה מ-27% מהעסקות ב-2011, ו-13% מהעסקות היו בסבב רביעי, ירידה מ-20% מהעסקות ב-2011.

צילום: בלומברג

עוד עולה מן הסקר כי 73% מסבבי הגיוס נעשו לפי שווי גיוס גבוה יותר מהסיבוב הקודם, בהשוואה ל-66% מהעסקות ב-2011 ו-54% ב-2010. רבע מהעסקות בסבב גיוס שלישי נעשו לפי שווי גיוס נמוך יותר בהשוואה לסבב הקודם ו-14% מהעסקות בסבב הגיוס השני נעשו לפי שווי נמוך יותר בהשוואה לסבב הראשון.

בשבלת מצביעים על כך ששיעור החברות שגייסו בשווי יורד דומה מאד לעמק סיליקון שם שיעור מספר סבבי השווי היורד עמד על 14% ל-2012 ושיעור מספר סבבי השווי העולה עמד על 68%.

בשבלת מצביעים על כך ששיעור העסקות בסבב גיוס ראשון הוא הגבוה ביותר מאז  2009. השיעור חוזר לרמה דומה לזו שהייתה לפני המשבר ב-2008. עם זאת, מציינים בשבלת כי בעוד מספר הסבבים גדל, הסכום המושקע בחברות פחת. "שיעור זה של סבבים ראשונים הוא בהחלט שיעור שנחשב בריא ואופטימי, ומהווה שיפור לעומת המצב ששרר מזה זמן בתעשייה, בו שיעור סבבי השווי הראשון לא היה הגבוה ביותר (ואז פחות חברות הגיעו לקו הגמר לאחר סינון הסבבים הבאים); יחד עם זאת, מהתרשמותנו וכפי שעולה מסקרים אחרים של התעשייה, חלה ירידה ניכרת בכמות הכסף הכוללת שהושקעה בחברות היי-טק, וכך כתולדה של ההתמעטות המתמשכת בכמות הכסף הפנוי שבידי קרנות הון הסיכון הישראליות, כמות הכסף שהושקעה ב-2012, בסבבי השקעה נתמכי קרנות הון סיכון, ירדה ביותר מ-20% אחוז מהכמות שהושקעה בסבבים כאלו ב-2011.

"הנתונים מהווים עדות להסטה של ההשקעות בהיי-טק הישראלי מבחינת תחומים וסכומים, לתחומים בהם נדרשת השקעה קטנה יותר. כך, יש אמנם יותר סבבים ראשונים, אבל בכל אחד מהן מושקע פחות כסף. מסקנה זו עולה בקנה אחד עם הגידול העצום במספר החברות בתחום האינטרנט (בו הגיוסים שנדרשים הם בדרך כלל בסכומים נמוכים בהרבה מאלו של התעשיות האחרות), שגייסו בשלב מוקדם ב-2012, לעומת 2011, כפי שהצביעו סקרי תעשייה אחרים", ציינו עו"ד ליאור אבירם, ראש מחלקת ההיי-טק בשבלת, ועו"ד לימור פלד, שותפה במשרד, שניתחו את תוצאות הסקר.

"ברור שהשקעה זו בחברות מתחום האינטרנט והמובייל באה על חשבון חברות מתחומים אחרים תשתיתיים יותר באופן מסורתי בישראל, ושהביאו לאקזיטים גדולים בשנים האחרונות כגון תקשורת וסמיקונדוקטורס. בתחומים אלו יורד מספר החברות חדשות שמקבלות מימון, דבר שייתן אותותיו בשנים הבאות", הוסיפו המחברים.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker