ענבל אורפז

תהליך התקנת ROM עצמאי הוא מורכב, ארוך ולא נטול סיכונים. נעבור על השלבים העיקריים בו, אך מומלץ למצוא מדריך מפורט יותר באינטרנט ולהשתמש בו. קחו בחשבון את הסיכונים הכרוכים בתהליך ואת האלטרנטיבות.

השלב הראשון הוא ביצוע ROOT למכשיר. באתר OneClickRoot.com תורידו תוכנה למחשב באמצעותה ניתן לבצע ROOT למכשיר. תחת הקטגוריה Phones בסרגל הניווט באתר תמצאו את רשימת הטלפונים הנתמכים בתוכנה, שמתרחבת מדי יום. רוב המכשירים הפופולארים מכוסים באפליקציה, למעט מכשירי HTC.

בשלב הבא הורידו לסמארטפון את האפליקציה ROM Manager דרך חנות האפליקציות גוגל פליי. האפליקציה מאפשרת לבצע שתי פעולות חשובות: התקנה של ה-Recovery - הכלי באמצעותו צורבים את ה-ROM וביצוע גיבוי למערכת ההפעלה (ננדרואיד).

בתוך האפליקציה Rom Manager נלחץ על Recovery Setup או Flash ClockworkMod Recovery. בתפריט הבא לבחור install או update recovery. בחרו ב-ClockworkMod Recovery. בתפריט שיפתח בחרו את דגם הטלפון שלכם. לפני כן, חשוב לוודא מהו הדגם המדוויק של המכשיר (גלקסי S2 הוא לא שם הדגם, יש מספר תתי דגמים והכרחי לדייק). כדי לבדוק מהו הדגם ניתן להכנס להגדרות של המכשיר, ולאחר מכן לתפריט אודות טלפון. אפשרות נוספת היא לכבות את הטלפון, להוציא את הבטריה ולבדוק מהו מספר הדגם שרשום במדבקה.

בחזרה ל-Rom Manager: אם המכשיר שלכם אינו מופיע ברשימה, האפליקציה תפנה אתכם לאתר שמרכז את כל הדגמים. קחו בחשבון שבמכשירים שאינם נתמכים באפליקציה התהליך ארוך יותר. הוראות להתקנת Recovery ניתן למצוא על ידי חיפוש הביטוי "how to cwm" בצירוף שם הדגם.

כעת, בצעו גיבוי מלא למערכת ההפעלה באמצעות ה-Rom Manager. בתפריט הראשי בחרו באפשרות Back and Restore ולאחר מכן באפשרות Backup Current Rom. הגיבוי יקח 10-15 דקות ולאחריו יכבה הטלפון. הגיבוי יצור ב-SD Card הפנימי קובץ בגודל של כ-1-1.5 ג'יגה. במקרה ותהליך צריבת ה-ROM ישתבש, ניתן יהיה לשחזר מהקובץ תמונה עדכנית של מערכת ההפעלה במלואה.

רגע לפני צריבת הרום צריך להוריד למחשב שני קבצים חשובים. הראשון הוא ה-ROM עצמו. כדי להתקין גרסה מבית היוצר של CyanogenMod גשו לאתר שלהם בכתובת תget.cm.

הגרסות ממויינות לפי דגמי טלפונים – גם בשלב זה קריטי לבחור את הדגם המדוייק של המכשיר. הגרסאות מופיעות לפי תאריך שחרורן וכדאי לבחור את הגרסה החדשה ביותר ולהוריד אותה לטלפון. הגרסאות היציבות ביותר שמוכנות לשימוש מופיעות תחת הקטגוריה Stable, אלא שלרוב זוהי תהיה גרסה פחות מתקדמת של אנדרואיד. לכן, ניתן לבחור גם בגרסאות שמופיעות כ- release candidate או m-snapshot שגם הן לרוב יציבות ומאפשרות להתקין אנדרואיד ג'לי בין.

כשמורידים את הקובץ למכשיר חשוב לוודא שיש תקשורת תקינה ואין תקלות כדי שההורדה תהיה מושלמת. כל הפרעה בתקשורת עלולה לגרום לשיבוש בקובץ. את הקובץ כדאי להוריד לתיקיית Downloads במכשיר, שלרוב היא ברירת המחדל ממילא. חשוב לזכור מהו המיקום בו נשמר הקובץ – בהמשך צריך יהיה לשלוף אותו.

קובץ נוסף שצריך להוריד הוא חבילת האפליקציות של גוגל (gapps). בכתובת goo.im/gapps תמצאו רשימת קבצים. בחרו את חבילת האפליקציות לפי גרסת האנדרואיד של ה-ROM שלCyanogen שהורדתם. שמרו את הקובץ בתיקייה אליה הורדתם את ה-ROM.

בשעה טובה תמו ההכנות ואתם ערוכים לצריבת ה-ROM על המכשיר. לפני שאתם מתחילים בתהליך וודאו כי לפחות 80% מהסוללה טעונה. ההתקנה תעשה באמצעות ה-Recovery שהתקנו. כדי להכנס אליו הכנסו לאפליקציה Rom Manager ובחרו באפשרות Reboot into Recovery. אם אפשרות זו לא עובדת כבו את המכשיר. לאחר שהוא כבה, לחצו במקביל לחיצה ארוכה על כפתור ההפעלה, כפתור הבית ועל כפתור הגברת הווליום. כעבור מספר שניות הטלפון יתחיל לעלות ואחריו יופיע מסך ה-Recovery. ברוב המקרים, המסך יכבה וידלק פעמיים לפני שיעלה המסך. לא לשחרר את הלחיצה עד שמופיע מסך ה-Recovery.

מעתה והלאה דפדפוף בין האפשרויות בתפריט יעשה באמצעות כפתור הווליום (למעלה ולמטה) ובחירת אפשרויות תעשה באמצעות כפתור ההפעלה. בחרו באפשרות Wipe Data/Factory Reset כדי לשחזר את המכשיר להגדרות יצרן. אשרו את ביצוע הפעולה. לאחר החזרה למסך הראשי בחרו באפשרות Wipe Cache Partition. אשרו את המחיקה. לאחר מכן בחרו באפשרות Advanced. בתפריט שיפתח בחרו באפשרות Wipe Dalvik Cache. חזרו לתפריט הראשי.

כעת, אתם מוכנים להתקנת ה-ROM. במסך הראשי בחרו באפשרות install zip from sdcard. יפתח מסך נוסף ובו תבחרו באפשרות choose zip from internal sdcard. בסייר הקבצים שיפתח בחרו את התיקייה בה שמרתם את קבצי ההתקנה. ביחרו בקובץ של הרום. ההתקנה תמשך דקה או שתיים ובמידה והקובץ לא פגום תופיע אחריה הודעה "Successful Install". אם הופיע לוגו של אנדרואיד שוכב על הרצפה זהו סימן שמשהו השתבש בהתקנה. אם זה קרה, צריך להדליק את הטלפון ולנסות להוריד קובץ חדש שאינו פגום או להשתמש באפשרות ה-Restore דרך התפריט הראשי.

לאחר מכן, צרבו את ה-gapps למכשיר באותה צורה. צריבה זו תמשך 10-20 שניות. רגע לפני הפעלת המכשיר מחדש, חזרו על פעולת Wipe Data. כעת בחרו במסך הראשי באפשרות Reboot System Now. האזרו בסבלנות והמתינו עד שהמכשיר יעלה. התהליך יקח יותר זמן מאשר אתם רגילים וימשך כמה דקות. סגירת הטלפון בשלב זה עלולה לגרום להריסת הצריבה או המכשיר. טעינת מערכת ההפעלה עשויה לארוך עד 10 דקות. בסיום ההתקנה תגיעו למסך הראשי של מערכת ההפעלה ותתבקשו להגדיר מחדש את הטלפון, בדומה לטלפון חדש.

אם תתקלו בקשיים במהלך התקנת ה-ROM תוכלו למצוא הוראות בפורום המפתחים. חפשו את מספר הדגם שלכם ולאחר מכן בחרו ב-Original Android Development. חפשו את השרשור index of ROMs ובתוכו תופיע רשימת הרומים הרלבנטים למכשיר. כמו כן, ניתן להפנות שאלות בנושא אנדרואיד בקבוצת הפייסבוק "מוח אנדרואיד".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker