הסמארטפון המזדקן שלכם נתקע? כך תתנו לו חיים חדשים

מכשיר האנדרואיד שלכם זוחל? הסוללה מתרוקנת במהירות? שדרוג מערכת ההפעלה של הסמארטפון תאפשר לכם לקבל מהמכשיר יותר, ואולי אף לדחות רכישה של מכשיר חדש ויקר ■ עם זאת, תהליך השדרוג לא פשוט ומצריך לעתים סיוע מאיש מקצוע ■ כל מה שצריך לדעת לפני שמעדכנים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

>> בזירת המלחמה הגדולה בין מערכות ההפעלה למכשירים הניידים, לאנדרואיד יש חיסרון מובהק. בעוד שמערכת ההפעלה של אפל ‏(iOS‏) היא מערכת יחידה וסגורה, לאנדרואיד יש גירסאות רבות. החיסרון נובע מכך שכדי לעדכן מערכת הפעלה במכשירי אייפון, כל שנדרש לעשות הוא לאשר את העדכון בלחיצת כפתור קלה. ואולם כדי לעשות תהליך דומה באנדרואיד, נדרש סט פעולות ארוך, שרבים ממשתמשי מערכת ההפעלה של גוגל מוותרים עליו, ולכן לא נהנים משימושים רבים שמשולבים רק במערכות ההפעלה המעודכנות.

חשוב לשדרג את מערכת ההפעלה, מכיוון שעדכון גרסה משפר את המכשיר פלאים. עדכון קושחה מגיע תמיד עם תיקון באגים, שיפור בממשק המשתמש וניצול טוב יותר של משאבי המערכת.

"יצרניות הסלולר לא רוצות שנדע שמכשיר האנדרואיד שקנית ב–2011 במיטב כספנו, ואמור היה להיות שיא הטכנולוגיה והפאר, הפסיק אחרי שנתיים לקבל עדכוני גרסה - ומקומו נדחק לצד", איל רופא, הבעלים של חברת קלמגע, העוסקת בתמיכה ובתפעול מכשירי מגע.

הוא מציין שגרסה חדשה קרובה מאוד לרכישת מכשיר חדש, ומציע לשדרג את הגרסה לפני שמשקיעים כסף בשדרוג סמארטפון: "בשביל מה לקנות מכשיר חדש אם אפשר לחדש את המכשיר הקיים ולהגיע לכמעט אותה תוצאה?", הוא אומר.

בשל האופי הפתוח שלה, מערכת ההפעלה אנדרואיד סובלת ממה שמכונה פרגמנטציה. כלומר, ריבוי תצורות למערכת ההפעלה. כל יצרנית מכשירים שמשתמשת באנדרואיד, ובהן HTC, סוני, מוטורולה וסמסונג, משתמשת בגרסה מעט שונה של מערכת ההפעלה, שנקראת סטוק רום - גרסה שהיצרנית הוסיפה לה פיצ'רים ושינתה את ממשק המשתמש.

הממשק המוכר ביותר של סמסונג על גבי האנדרואיד מכונה TouchWiz; ל–HTC יש ממשק בשם Sense; וכן הלאה. בנוסף, כל מפעילה סלולרית מעוניינת לשלב למערכת ההפעלה רכיבים משלה: צלצול ייחודי, תמונת רקע למסך הבית שמשלבת את לוגו החברה, אפליקציות ווידג'טים משלה.

יש גם אנדרואיד "מקורי", שמכונה Native Android - מערכת ההפעלה שמגיעה רק במכשירים של גוגל בסדרת נקסוס ‏(Nexus‏). במכשירים אלה עדכון התוכנה מתבצע באופן מיידי בכל פעם שגוגל מוציאה גרסה חדשה למערכת ההפעלה, כמו במכשירי אייפון. בשאר המכשירים מותקנת גרסה שעדכונה תלוי בטוב לבן של היצרניות ומפעילות הסלולר, שמעדכנות את הגרסות הפרטיות שלהן - ואז ההמשתמשים יכולים לשדרג את המכשירים שלהם. ברוב המקרים זה קורה באיחור גדול, אם בכלל.

איך משדרגים את קושחת הטלפון? נסביר כמה אפשרויות בטלפונים הנפוצים בשוק. דרך המלך היא לשדרג לגרסה הרשמית האחרונה שיצאה לכל מכשיר. ניתן לעשות זאת דרך חיבור הטלפון למחשב ובאמצעות תוכנה ייעודית. שיטה נוספת היא שדרוג דרך האוויר ‏- שמכונה גם FOTA 
(Firmware Over the Air‏‏) - אופציה שזמינה רק במכשירים חדשים. הדרך הנוספת היא למשתמשים מתקדמים - להתקין גרסאות קושחה של מפתחים עצמאיים. התקנה כזו דומה להתקנת מערכת הפעלה לינוקס על המחשב, אך יש משתמשים שטוענים שהתהליך המורכב שווה את המאמץ.

בחרנו להתמקד במכשירי סמסונג, מכיוון ש–44% מהסמארטפונים בישראל הם דגמים שונים של היצרנית הפופולרית, ולכל שאר יצרניות האנדרואיד יש בישראל נתח שוק של פחות מ–10%. נסביר כמה אפשרויות לעדכון לטלפונים הנפוצים בשוק. בנוסף, באתר TheMarker תוכלו למצוא מדריך מפורט שיסייע לכם בתהליך.

קודם כל לגבות

לפני כל תהליך שדרוג, ובכלל עצה טובה לחיים ארוכים - יש לגבות את תוכן המכשיר. תהליך השדרוג לא אמור למחוק את כל החומר במכשיר, אבל לא כדאי לקחת סיכון. אפליקציה חינמית מצוינת לעשות זאת היא
G-Cloud. האפליקציה מאפשרת גיבוי חינמי לתמונות, למוסיקה, לקבצים ולאנשי הקשר השמורים בטלפון, עם אופציות תזמון לגיבויים והכי חשוב - יכולת שחזור של כל החומר במכשיר חדש. האפליקציה מוגבלת בנפח שלה לג'יגה, וניתן להגדיל אותה בתשלום. לאחר התקנת האפליקציה היא תגבה פעם ביממה את הנתונים במכשיר.

לגיבוי אפליקציות והתוכן השמור בהם ‏(כמו השלבים שהושגו במשחקים‏) ניתן להשתמש באפליקציות 
Titanium Backup, שהיא מקצועית יותר, אך נוחה פחות לשימוש, או ב–Carbon, שידידותית יותר למשתמש. שתי האפליקציות ניתנות להורדה ללא תשלום.

בנוסף, מומלץ לעשות גיבוי ננדרואיד - גיבוי של כל מערכת ההפעלה. זו אופציה נוחה פחות לשחזור המידע, אך היא מתאימה למקרים שבהם המכשיר נתקע במהלך העדכון, המכונה רום (ROM). ניתן לבצע את הגיבוי באמצעות האפליקציה Rom Manager.

כדי לדעת מהי גרסת האנדרואיד המותקנת על המכשיר שלכם הקישו על Settings ואז על About Device, ושם תחת Android Version תראו את המספר שמייצג את החומרה. הגרסה העדכנית ביותר של מערכת ההפעלה ששיחררה גוגל היא ג'לי בין ‏(אנדרואיד 4.2.2‏). בין היתר, גוגל הכניסה לגרסה הזו תיקונים למאות באגים, מנוע השליטה הקולי, גוגל Now, שיפור למקלדת ואופציית חיזוי מלים, ממשק מצלמה חדש עם אפשרות לצילום פנורמי ושיפורים נוספים.

כדי לדעת אם יצרנית הטלפונים שיחררה עדכון רשמי לסמארטפון שברשותכם חפשו במנוע חיפוש את הצירוף "ג'לי בין" ואת הדגם של המכשיר שבידכם. בבלוגים טכנולוגיים תמצאו את המידע אם שוחרר עדכון רשמי או לא. גם אם לא שוחרר, ניתן להשתמש בגרסאות של מפתחים עצמאיים.

גלקסי SII - דרך מסורבלת אך יעילה

מבין האנדרואידים, מכשיר הסמסונג גלקסי SII הוא כנראה הסמארטפון הנפוץ במדינה - 350 אלף מכשירים נמצאים בשימוש בישראל. גרסת הקושחה הרשמית האחרונה הזמינה עבור המכשיר היא 4.1.2 Jelly bean.

הדרך המעט מסורבלת לשדרג את קושחת המכשיר היא באמצעות תוכנת Kies. זוהי תוכנה שמתקינים על המחשב ומאפשרת בין היתר עדכון קושחה, כמו גם גיבוי וסנכרון קבצי מדיה. את Kies אפשר להוריד מהרשת או מהאתר של סמסונג בישראל. לאחר ההתקנה יש להפעיל את התוכנה ואז לחבר את הטלפון למחשב באמצעות כבל USB. התוכנה תבצע בדיקה של גרסת הקושחה שעל המכשיר והגרסה האחרונה הזמינה להורדה.

שימו לב בשלב זה לא לגעת במחשב או במכשיר, וכמובן לא לנתק את כבל ה–USB. העדכון יכול לקחת חמש דקות עד רבע שעה, ואחריו המכשיר יעשה Restart באופן עצמאי. כאמור, כל המידע והאפליקציות יהיו שם, אך תצטרכו לסדר מחדש את מסך הבית. שיטה זו אמורה להתאים לכל מכשירי הסמסונג, כולל גלקסי SII.

גלקסי SIII -
 עדכון בקלות

סמסונג גלקסי SIII, שנמצא בידיהם של 300 אלף ישראלים לערך, משוכלל יותר מקודמיו בכל הקשור לשדרוגי תוכנה, ואינו מצריך התקנת Kies, אלא מאפשר עדכון קושחה דרך המכשיר עצמו "דרך האוויר". כל שצריך לעשות כדי לעדכן מכשיר תומך FOTA הוא לנווט להגדרות ולבדוק אם קיים עדכון. כיום, יותר ויותר מכשירים חדשים שיוצאים לשוק מגיעים עם יכולות FOTA, כך שעדכון הקושחה קל מאי פעם.

גרסות עצמאיות

מלבד גרסאות הקושחה שיש למכשירים, יש אפשרות להתקין על המכשיר גרסאות צד שלישי - גרסאות אלטרנטיביות שפותחו על ידי מפתחים עצמאיים, ולא באופן רשמי על ידי היצרניות. היתרון המרכזי של גרסאות אלה, הוא שניתן לשדרג ולחדש את המכשיר גם אם היצרנית החליטה לא להמשיך לעדכן את גרסאות האנדרואיד שתומכות בו. בנוסף, מרוויחים גרסה נקייה מאפליקציות מיותרות שמפעילת הסלולר ויצרנית המכשיר מתקינות.

עם זאת, יש להביא בחשבון שאפשרות זו מתאימה למיטיבי לכת בלבד - כלומר למשתמשים עם ידע טכני והבנה בהתקנה. על אף המורכבות היחסית של התהליך, יש שיטענו שהגרסאות החלופיות כל כך טובות שהן שוות את זה.

"לא כל אחד יכול לצרוב בקלות רום - צריך לעשות מחקר לפני, להבין ולהביא בחשבון את הסכנות", אומר רופא. אחד הסיכונים המשמעותיים ביותר שצריך להביא בחשבון כשבוחרים להתקין רום צד שלישי הוא שמאבדים את אחריות היצרן ואת חוזה השירות מול חברות הסלולר. רופא מציין כי על מכשירים בני שנתיים כבר פגה תקופת האחריות.

"אפשר לעשות טעות, לא לעקוב בדיוק אחרי המדריך, לצרוב רום שלא שייך למכשיר אלא לדגם אחר, או שבמהלך הצריבה של הרום הסוללה נגמרת. במקרים כאלה, המכשיר נהפך ל'לבנה' ‏(Brick‏), וצריך לזרוק אותו או לקחת אותו לתיקון. בדרך כלל, זה קורה לאנשים שחושבים שהם יכולים לדלג על שלבים או שפחות מ–80% מהסוללה במכשיר טעונה", מזהיר רופא.

ההמלצה היא לבחור בגרסאות רום של - CyanogenMod קהילת מפתחי אנדרואיד שהגרסאות שהיא מפתחת נחשבות למקצועיות, בטוחות ויציבות. הרומים בקהילה, בהתאם לרוח הקוד הפתוח, ניתנים להורדה ולהתקנה בחינם. כיום אלפי מפתחים לוקחים חלק בפיתוח גרסאות, דיווח על תקלות ושיפור המערכת. "CyanogenMod הוקם על ידי חבר'ה שהחליטו להיותאלטרנטיבה לתוכנות של החברות. הם החליטו לייצר אלטרנטיבה, והעולם התאהב בה כי הממשק שם נקי יותר וללא תוספות של יצרניות ויבואניות המכשירים או ספקיות הסלולר".

ברוב המקרים, לאחר ההתקנה המשתמש יחווה שיפור בחיי הסלוללה והביצועים יהיו טובים יותר. "למעשה, מקבלים רום שהוא הדבר הכי קרוב שיש לגרסה המקורית של גוגל", אומר רופא.

למרבה הצער, במכשירים שהיו פופולריים לפני שנתיים, כמו גלקסי S, מלאכת החלפת הרום כמעט בלתי אפשרית עבור מישהו שאינו בעל מומחיות.

עם קצת עזרה מחבר ‏(או בעל מקצוע‏)

תהליך עדכון הרום אורך זמן, כרוך בסיכון ודורש הבנה טכנולוגית בסיסית ולעתים אף יותר. ניתן להיעזר בחבר מבין עניין או לפנות לרוב החנויות העצמאיות לתיקון סמארטפוני,ם ולשלם עבור שירות שדרוג גרסה. המחיר נקבע בהתאם למורכבות התהליך והגרסה שכבר מותקנת על המכשיר. התהליך אורך מחצי שעה עד שעה במקרים פשוטים, ועד לשלוש שעות במקרים מורכבים.

לעתים ניתן לרכוש שירות לחידוש המכשיר או הדרכה להפעלת העדכון. טווח השירותים עולה
100–250 שקל, ונקבע לפי משך הטיפול. כדאי לבקש המלצות מלקוחות לפני ביצוע השדרוג ולוודא עם ספק השירות
שהגרסה שתתותקן על המכשיר תומכת בעברית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker