חברות ההיי-טק גייסו 474 מ' ד' ברבעון הראשון; ירידה של 2% לעומת 2012

עלייה בפעילות קרנות ההון סיכון הישראליות שהגדילו את השקעותיהן ב-18% בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד ■ קובי שימנה, מנכ"ל IVC: "אנו צופים כי בסך הכל, ההון לרשותן של הקרנות הישראליות צפוי לגדול"

ענבל אורפז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

ירידה קלה בגיוסי חברות היי-טק ישראליות ברבעון הראשון של 2013. 169 חברות היי-טק וסטארט-אפים ישראליים גייסו 474 מיליון דולר ברבעון הראשון של 2013 - ירידה של 2% בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד בה גוייסו 485 מיליון דולר וירידה של 4% בהשוואה לרבעון הקודם בו גוייסו 494 מיליון דולר.

כך לפי נתוני רבעוניים של סקר IVC-KPMG שמתפרסמים הבוקר על ידי חברת המחקר IVC OnLine. מתוך הסכום שגוייס, 364 מיליון דולר, שהם 77% מסך ההון שגוייס, הושקעו בסבבים בהם השתתפו קרנות הון סיכון.

צילום: אילן אסייג

היקף הפעילות של קרנות ההון סיכון הישראליות גדל ברבעון הראשון של השנה. הקרנות השקיעו 147 מיליון דולר, עלייה של 5% בהשוואה לרבעון הקודם ועלייה של 18% בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד. "העלייה בפעילות קרנות הון הסיכון הישראליות ברבעון הראשון של השנה, היא תוצאה ישירה של גיוסי הון בידי הקרנות עצמן ב- 2012", ציין קובי שימנה, מנכ"ל IVC.

"הצלחה של מספר קרנות ותיקות בגיוס המשך, כמו גם כניסה של שחקנים חדשים בנישת המיקרו קרנות הגדילה את ההון הפנוי להשקעה, כפי שפרסמנו לא מזמן בסקר גיוסי הקרנות לשנת 2012. מספר קרנות הון סיכון נוספות נמצאות בימים אלה בתהליכי גיוס מתקדמים, ואנו צופים כי בסך הכל, ההון לרשותן של הקרנות הישראליות צפוי לגדול, מה שעשוי לחזק את חלקן בסך גיוסי היי-טק, ואולי אף להגדיל את הנתח שלהן בסך הגיוסים הכולל".

17חברות גייסו יותר מ-10 מיליון דולר כל אחת והיוו מחצית מגיוסי ההון ברבעון. גודל ממוצע של סבב גיוס ברבעון הראשון היה 2.8 מיליון דולר. סבבים בהם השתתפו קרנות הון סיכון היו גדולים יותר ועמדו בממוצע של 3.68 מיליון דולר.

"רוב המימון ברבעון הראשון של השנה הוקצב לחברות המייצרות הכנסות ופועלות בשווקים בעלי רווחיות עסקית מוכחת. עיקר ההשקעות בחברות בשלבים אלה היו בחברות תוכנה ואינטרנט. זהו סימן למידת הזהירות בה נוקטים המשקיעים בימינו ועומד בסתירה לתפיסת הסיכון המסורתית 'בנה זאת והם יבואו'. המשקיעים מאלצים את היזמים לממן בעצמם את המיזמים תקופה ארוכה יותר ולהציג קונספט מוכח לפני שישקלו להתחייב להשקעה משמעותית" מסר על רקע פרסום הנתונים עופר סלע, שותף בקבוצת הטכנולוגיה של KPMG סומך חייקין.

לפי הנתונים שפורסמו הבוקר חברו תוכנה הובילו את הגיוסים ברבעון הראשון של השנה לראשונה מזה 4 שנים. 34 חברות שפועלות בתחום גייסו 136 מיליון דולר - 29% מסך הגיוסים. חברות אינטרנט אחראיות ל-22% מהגיוסים ברבעון.

מבחינת שלבי פעילות חלה ירידה בגיוסי חברות צעירות בשלב הסיד: 53 חברות בשלבי סיד גייסו 31 מיליון דולר ברבעון הראשון של 2013 - ירידה של 37% בהשוואה ל-490 מיליון דולר ברבעון הקודם וירידה של 6% בהשוואה ל-33 מיליון דולר ברבעון המקביל אשתקד.

כמו כן, הקרנות התמקדו בהשקעות המשך: 58% מההשקעות ברבעון הראשון של השנה היו בחברות פורטפוליו של הקרנות. ברבעון הראשון של השנה 62 מיליון דולר, שהם 42% מההשקעות, הוקצו להשקעות ראשונות, כלומר השקעה ראשונה של קרן בחברה שאינה בפורטפוליו שלה. זוהי ירידה של 7% בהשוואה לרבעון הקודם ועלייה של 2% בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker